במשך שעות אמש (בין שבת לראשון) התנהל קרב אוויר שטרם נראה כמותו בישראל ובעולם. עשרות מטוסים יצאו למשימות יירוט של יותר מ-300 טילים וכטב"מים שכוונו למדינת ישראל – לפי הדיווחים, כ-99% מהם יורטו, גם בסיוע קואליציה בין-לאומית. זה היה ביצוע מדויק של מבצע שהתאמנו לקראתו בחיל האוויר כבר שנים. סרן ג', טייס מטייסת 107 שהשתתפה במבצע, סיפר: "זה היה אירוע גדול. אתה אומר 'בשביל זה התגייסתי, בשביל זה התאמנתי'".

"זו תחושה של מתח, ציפייה, מסוגלות. תחושה של לרצות להמריא, להיות שם ולהגן - על הטייסת, החברים, המשפחה", סיפר סרן ג' על הרגעים המותחים אחרי דריכות של ימים ארוכים. "כבר כמה ימים שיש מתיחות באוויר, בסוף השבוע האחרון הבנו שזה מתחיל להתקדם. בשבת הייתה תחושה קונקרטית יותר – קיבלנו הודעה להגיע לטייסת, בשעה 19:30 כולם מתייצבים, מתודרכים".

בחיל האוויר כולו הגיעה המתיחות לשיא, כך סיפר סגן מפקד טייסת 107, רס"ן א'. "אתמול קיבלנו את הידיעה שהלילה הוא הלילה - התחלנו לחמש את כל המטוסים בטייסת. האגף הטכני הצליח בקבועי זמן מאוד קצרים לחמש את המטוסים בטילי אוויר-אוויר, טילים נגד מטרות. הבאנו מילואימניקים, אנשי צוותי אוויר ולוחמים שהגיעו מהצפון ועד הדרום".

סרן ג', נווט קרב שהשתתף במבצע אמש
סרן ג', נווט קרב שהשתתף במבצע שלשום

הרגע שבו התממשו התרחישים

"אתה ממריא, אתה יודע מה צריך לעשות, אתה מכיר את המטוס, את המפסקים - מגיע לאזור וסומך על עצמך. בסוף אנחנו מתאמנים המון בדיוק בשביל הרגעים האלה", תיאר סרן ג'. "ברגע שיש דיווחים שהדברים האוויר, רביעייה ראשונה ממריאה – (אנחנו) מבינים שיש כמה הפלות".

למרות ההכנות הרבות, סרן ג', הטייס בן ה-27, שהספיק לצבור לא מעט שעות טיסה בעזה ובלבנון, העיד שהייתה זו משימה שונה: "אנחנו מגיעים לאירוע שהוא כבר קורה - לזירה שהיא כבר חמה. מזהה שיש מטרה, שזה לא מטוס קל או מישהו שהתבלבל - אתה מבין שזה משהו שהוא בדרך הביתה, ואתה צריך להשמיד אותו לפני שהוא מגיע הביתה".

"מטרה אחרי מטרה אחרי מטרה, קצב מאוד גבוה - גיחה כזאת בחיים לא הייתה לי", סיפר סרן ג'. "בסוף ברגע שהכטב"ם נופל, אתה מבין, 'מעולה - הצלחתי לעשות דבר אחד', אבל זה לא אומר שאפשר לעשות מה שבא לנו. יש עוד כלים וצריך להיות ממוקדים".

גם עכשיו סרן ג' מדגיש שהכוננות נמשכת: "תמיד נערכים להמשך - אי אפשר לדעת מה האויב יביא ובסוף אנחנו מוכנים לכל תרחיש שיבוא. אנחנו פה להמשיך לעבוד - לא מסתנוורים מהדבר הזה. זה יכול לקרות גם מחר וגם שם נצטרך להיות חדים וממוקדים ולהצליח להגן ולוודא שאף כלי אויב לא יפגע לנו בבית".