מטח חסר תקדים – ויכולות הגנה חסרות תקדים: לילה כזה לא ראתה ישראל מעולם. מערכות ההגנה יירטו הלילה (בין שבת לראשון) כ-100 טילים בליסטיים מאיראן, מטוסים ישראלים וצוותי קרב אווירי נוספים יירטו כ-100 כטב"מים – ולפי גורמים אמריקניים, איראן נותרה מופתעת מול היכולות שהפגינה ישראל.

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמטח של 100 טילים בליסטיים נורה יחד לעבר אותה המדינה. זו הייתה התקיפה גדולה מאוד שהסתיימה בפציעה קשה של ילדה בת 7 בנגב ובנזק קל לבסיס בנגב. האיראנים תכננו מהלומה והם היו בטוחים שיצליחו לפגוע קשה הרבה יותר.

שיגור טיל בליסטי
שיגור טיל בליסטי

המערכות הדרוכות ושיתוף הפעולה שהביאו להצלחה: מערכות ההגנה של ישראל הצליחו ליירט את מרבית הטילים – עוד מחוץ לשטח ישראל. טייסים ישראלים, אמריקנים, בריטים וירדנים פעלו בשמי מדבריות רחוקים ויירטו את רוב הכטב"מים.

מה צריך ללמוד לעתיד?

קואליציה של מדינות עבדה יחד תחת מטרייה אמריקנית, עם מודיעין משותף ומטרות משותפות והן עמדו במשימה הזו. השילוב של יכולת של מדינות הקואליציה לפעול כך יחד, ושל ישראל להפעיל מערכות שיודעות ליירט כל כך הרבה טילים בליסטיים, הוא משהו שצריך ללמוד ממנו לעתיד על שיתוף פעולה.

הלילה הופגנה יכולת של צוותי קרב מכמה חילות אוויר לפעול בתיאום ובשיתוף פעולה. זה קרה בגלל שישראל בנתה לאורך השנים האחרונות "דיפלומטיה אווירית" באמצעות שילוב זרועות עם חילות אוויר אחרים. זה הביא לדיוק ולהצלחה בפעולת ההגנה.

היו סימני שאלה במעלה הדרך על היכולת להתמודד עם נחילים גדולים מאיראן. בנו לכך פתרונות מבצעיים, שעליהם ניצח הלילה מפקד חיל האוויר מהבור בקריה - בתיאום עם כל המדינות השותפות. חיל האוויר הוכיח מה הם יכולותיו וכמה הוא נחוץ לביטחון המדינה. האופן הזה שבו ההתקפה הסתיימה מאפשר לדרג המדיני ולצבא לתכנן את המהלכים הבאים עם פחות לחץ.

דובר צה"ל: "הישג אסטרטגי אדיר"

עם סיום המתקפה הצהיר דובר צה"ל כי איראן שיגרה יותר מ-300 טילים וכטב"מים. ישראל יירטה את רובם המכריע – כ-99% מהאיומים ששוגרו לשטח מדינת ישראל. זה הישג אסטרטגי אדיר, כאשר מתוך 170 כטב"מים – אפס הצליחו לחדור לשטחנו. עשרות מטרות אוויריות יורטו על ידי מטוסי קרב, מערכת ההגנה האווירית ומטוסים שותפים.

ירי טילים מלבנון
תיעוד: ירי טילים מלבנון
טילים בשמי עיראק
טילים בשמי עיראק

יותר משלושים טילי שיוט – אפס הצליחו לחדור. יותר מ-120 טילים בליסטיים שוגרו. בודדים מהם הצליחו לחדור ונפלו בבסיס חיל האוויר בנבטים. איראן חשבה שתצליח לשתק את הבסיס ובכך לפגוע ביכולות האוויריות שלנו, אך נכשלה. מטוסי חיל האוויר ממשיכים לנחות ולהמריא משטח הבסיס, בהם גם מטוסי האדיר שחזרו ממשימת הגנה על הבסיס.

_OBJ

בנוסף, בוצעו כמה שיגורים משטח עיראק ותימן. אף אחד לא חדר לשטח ישראל. עוד הצהיר הבוקר דובר צה"ל כי בשעות האחרונות אירע ירי רקטי משטח לבנון. לפי שעה האירוע לא הסתיים ובישראל מוכנים להתפתחויות נוספות.