על פי התוכנית המקורית הסגר השלישי אמור להסתיים ביום שני בלילה בשבוע הבא, אך מספר החולים קשה בבתי החולים ממאן לרדת ובמערכת הבריאות ממליצים לממשלה על הארכת הסגר בשבוע נוסף. בדיון שנערך אמש (שני) בהשתתפות ראש הממשלה, הפרויקטור פרופ' אש הציע תחילה שתי אפשרויות: הארכת הסגר בשבוע נוסף ולאחר מכן פתיחה רחבה של המשק ומערכת החינוך, או פתיחה מצומצמת כבר החל משבוע הבא. במשרד הבריאות סבורים שיידרש עוד שבוע כדי להגיע לממדי תחלואה שיאפשרו את היציאה מהסגר והתחלת החזרה לשגרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה נתניהו כינס דיון בהשתתפות שר הבריאות יולי אדלשטיין, ראש המל"ל, מנכ"ל משרד הבריאות, פרויקטור הקורונה ובכירים נוספים. הדיון עסק בניתוח מגמות התחלואה, קצב ההתחסנות, השפעת המוטציות על מצב התחלואה, תאריכים ליציאה מהסגר וסוגיות נוספות. בכירי משרד הבריאות הביעו חשש שגם בתום המועד הנוכחי של הסגר נישאר עם רמה גבוהה של תחלואה ועומס כבד מאוד של חולים קשה בבתי החולים. הצדדים עדיין לא הגיעו לסיכום ומחר יימשכו הדיונים.

על פי הערכה האופטימית של משרד הבריאות ופרופ' נחמן אש, בסוף הסגר יעמוד מספר החולים קשה על כ-1,100. עם זאת, הוא מסויג ומבקש לחכות לנתונים של מחר. ד"ר שרון אלרעי פרייס ציינה בדיון כי הנתונים לא יורדים כפי שציפו וכרגע אין אפשרות לפתוח את המשק.

פרופ' אש הבהיר במהלך הדיון לרה"מ נתניהו שבכל מקרה אי אפשר ללכת לפתיחה של החינוך והמסחר כפי שתכננו תחילה ביום שני הבא. הפרויקטור הציג למעשה שני פתרונות אפשריים ליציאה מהסגר: האפשרות הראשונה היא שבשלב הראשון תהיה פתיחה מצומצמת של מערכת החינוך והמסחר ולאחר מכן לפתוח בצורה נרחבת יותר. האפשרות השנייה היא להמשיך את הסגר ההרמטי בשבוע נוסף ואז לאחר מכן לעשות פתיחה משמעותית יותר – של חינוך ומסחר בלבד.

כל החלטה שתתקבל לא תעבור בקלות. שר האוצר ישראל כ"ץ הבהיר שהוא רוצה לפתוח את המסחר באופן מלא כבר ביום שני הקרוב. כ"ץ גם הבהיר לנתניהו שהוא לא מתכוון לקדם את תוכנית המענקים אלא אם המסחר ייפתח בשבוע הבא. לחץ נוסף הגיע מצד שר החינוך גלנט, ששוחח הערב עם ראשי רשויות והודיע להם כי עליהם להיערך לפתיחת מערכת החינוך בשבוע הבא.

הדרישה של משרד הבריאות להאריך את הסגר או לצמצם את הפתיחה היא תוצאה של שורת התייעצויות שנערכו הערב בעקבות נתוני התחלואה. במשרד הבריאות עלתה ההבנה שלמרות שיש ירידה במספר המאומתים השבועי וירידה במקדם ההדבקה – מספר החולים במצב קשה עדיין גבוה. על פי הערכה, המוטציה הבריטית היא זו שמונעת את הירידה הדרמטית במספר החולים, לה ציפו בעקבות הסגר.

על פי ההערכה העדכנית של משרד הבריאות, בלילה שבין ראשון לשני בשבוע הבא, שבו אמור להסתיים הסגר, אנחנו עדיין נהיה עם כ-1,100 חולים במצב קשה. עם זאת, ישנה עדיין איזושהי ציפייה שמספר החולים קשה יירד עד אז כתוצאה ממבצע החיסונים.

הפרת הנחיות - לא רק במגזר החרדי

למרות שלאחרונה מדווח בעיקר על הפרת הנחיות בציבור החרדי, בניתוחים שבוצעו ב"מגן ישראל" ובמשרד הבריאות רואים את ההתרופפות במדד המגעים. כלומר, אנשים מרגישים שהסגר עוד מעט נגמר ולכן הם מתקהלים ונפגשים יותר.

בהתייעצויות פנימיות שערך קודם לכן הפרויקטור הוא ציין כי "הציבור עייף ושחוק ויש חשש שהוא לא ישתף פעולה עם הארכה נוספת של הסגר - צריך להתחשב גם בזה בקבלת ההחלטות".