בסוף חודש מרס נפל דבר במדינת ישראל לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע לראשונה בפלילים ראש ממשלה לשעבר. השופט דוד רוזן הרשיע את ראש ממשלת ישראל לשעבר אהוד אולמרט בשני סעיפים של קבלת שוחד, והיום (ג') גזר עליו שמונה שנות מאסר, מתוכן שש שנים בפועל.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהכרעת הדין קבע השופט דוד רוזן כי אולמרט קיבל מאות אלפי שקלים מיזמי פרויקט הולילנד בתמורה לקידום מפלצת הנדל"ן הירושלמית. רוזן גם קבע כי אולמרט "אמר שקר בבית המשפט" ביחס ליחסיו עם עד המדינה שמואל דכנר ז"ל. מלבד אולמרט הורשעו בפרשה תשעה נאשמים נוספים ושלוש חברות. רגע לפני מתן גזר הדין, קראו אודות הרקע לפרשה, מהו חלקם של הנאשמים השונים בפרשה, ואיזה עונש דורשת התביעה עבור כל נאשם.

הרשימה המלאה
צילום:

481415
צילום:

הפרשה

כתב האישום בפרשת הולילנד הכיל למעשה שלוש פרשיות שונות שנכרכו זו בזו - כולן עוסקות במתן שוחד לאישי ציבור בתמורה לקידום פרויקטים נדל"ניים.

פרויקט הולילנד - פרויקט הנדל"ן שנמצא במוקד הפרשה. אחד מיזמי הפרויקט ובעלי הזכויות בקרקע, הלל צ'רני, יחד עם שותפו, אביגדור קלנר, הואשמו בכך שפעלו שלא כדין להקמת פרויקט המגורים שבדרום מערב הבירה המשתרע על שטח של כ-121 דונם. לפני הקמת פרויקט הנדל"ן העצום ניצב על הקרקע מלון שכלל כ-100 חדרי אירוח. כדי להגדיל את נפח זכויות הבנייה בקרקע העבירו קלנר וצ'רני סכומי כסף אדירים לנבחרי ציבור האמונים על הליכי תכנון ובנייה בתיווכם של עד המדינה שמואל דכנר ושותפו מאיר רבין.

שולה זקן ואהוד אולמרט (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר)
שולה זקן ואהוד אולמרט | צילום: פלאש 90, יוסי זמירפרשת חוות הזרע - בפרשה זו פעלו הנאשמים אביגדור קלנר ואמנון ספרן להשבחת מקרקעין של חברת הזרע שהחזיקה שש חוות חקלאיות בשטח כולל של כ-18 אלף דונם. קלנר וספרן הואשמו בהעברת שוחד בסך של 1.7 מיליון שקלים לנבחרי ציבור באמצעות דכנר ורבין. על פי כתב האישום קלנר וספרן, שזוכה מחמת הספק, העבירו את סכומי הכסף לאהוד אולמרט, שר התמ"ת דאז, וליעקב אפרתי, מנהל מקרקעי ישראל דאז, שזוכה אף הוא מהאישומים מחמת הספק.

פרשת תעשיות המלח - דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון של חברת תעשיות מלח לישראל בין השנים 2002-2004, הואשם בהעברת כספים אסורה לאפרתי בתיווכם של דכנר ורבין במטרה לקדם השבחת מקרקעין שהיו בבעלות החברה בעתלית ובאילת.

הנאשמים וההכרעה

אהוד אולמרט - כיהן כראש עיריית ירושלים בין השנים 1993-2003. החל משנת 2003 כיהן כשר התעשייה המסחר והתעסוקה מטעם הליכוד. הואשם בארבעה סעיפים של לקיחת שוחד - שניים בפרשת הולינד ושניים בפרשת חוות הזרע. הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בקבלת שוחד בסך חצי מיליון שקלים מעד המדינה בתמורה לקידום פרויקט הולילנד. השוחד ניתן לראש הממשלה לשעבר באמצעות אחיו, יוסי אולמרט. בפרשת חוות הזרע הורשע אולמרט בלקיחת שוחד בסך 60,000 שקלים מדכנר. השופט רוזן זיכה את אולמרט משני סעיפי קבלת שוחד - אחד בגין פנייתו לדכנר בבקשת סיוע כספי לנאשם אורי שטרית, מהנדס העיר והשני בגין בקשתה של ראש לשכתו, שולה זקן, מדכנר לממן סקר עבור אולמרט בעלות של 70,000 שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לגזור על ראש הממשלה לשעבר לפחות שש שנות מאסר בפועל וקנס של 1.3 מיליון שקלים. בדיון הצהיר התובע, עוה"ד יהונתן תדמור, כי "בתיק זה הענישה צריכה להדהד ולהלום את חומרת המעשים".

אולמרט בבית המשפט. ארכיון (צילום: עידו ארז, פלאש 90)
"שיקר בבית המשפט", אולמרט | צילום: עידו ארז, פלאש 90


שולה זקן - ראש לשכתו לשעבר של אולמרט בעיריית ירושלים ובכנסת. הואשמה בחמישה סעיפי לקיחת שוחד וסעיף אחד של איסור על הלבנת הון בגין חלקה בפרשות הולילנד וחוות הזרע. זקן הגיעה להסדר טיעון עם הפרקליטות לפיה היא תרצה 11 חודשי מאסר בפועל בגין חלקה בתיק הולילנד. בתמורה לעונש המופחת תשמש זקן כעדת מדינה בתיק שאמור להיות מוגש נגד אולמרט בגין עבירות של שיבוש הליכי משפט. בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את זקן בלקיחת שוחד בסכום של 50,000 שקלים מדכנר בגין חלקה בפרשת הולילנד. בגין חלקה בפרשת חוות הזרע הורשעה זקן בשלוש עבירות שוחד ועבירה על חוק איסור על הלבנת הון בשל הפקדת כספי השוחד בחשבונות הבנק של בני משפחתה. בפרשת חוות הזרע קיבלה זקן מדכנר 100,000 שקלים ומתנות בשווי של 19,000 שקלים. בנוסף הורשעה זקן בפנייה לעד המדינה לממן סקר עבור אולמרט בעלות של 70,000 שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: הפרקליטות וזקן יעתרו במשותף לעונש מוסכם במסגרת הסדר טיעון של 11 חודשי מאסר בפעול.

"גם דוד רוזן יודע שהוא הגזים" (צילום: עידו ארז, ynet)
אורי לופוליאנסקי בהכרעת הדין | צילום: עידו ארז, ynet


אורי לופוליאנסקי - ראש עיריית ירושלים לשעבר, שבתקופה הרלוונטית כיהן כסגן ראש העיר. בין היתר היה לופוליאנסקי אחראי על מחלקת תכנון העיר, האגף לרישוי ופיקוח ומחלקת היטלי השבחה בעירייה. בנוסף היה לופוליאנסקי חבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר. השופט רוזן הרשיע את ראש העיר לשעבר בשבעה סעיפי קבלת שוחד וזיכה אותו מחמת הספק מעבירה אחת. השוחד שניתן ללופוליאנסקי היה בדמות תרומות לארגון "יד שרה" שקיבל. סך הכל קיבל לופוליאנסקי עבור "יד שרה" תרומות מדכנר ומצ'רני בסך של יותר מ-2.2 מיליון שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: בשל מצבו הבריאותי של ראש העיר לשעבר מבקשת המדינה לגזור עליו עונש קל יחסית של שש שנות מאסר בפעול.

בעל הזכויות בקרקע הלל צ'רני (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
בעל הזכויות בקרקע הלל צ'רני | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2


הלל צ'רני - אחד מיזמי פרויקט הולילנד ובעלי הזכויות בקרקע. סך הכל הורשע צ'רני בתשע עבירות של תיווך בשוחד ועשר עבירות של מתן שוחד. בית המשפט המחוזי הרשיע את צ'רני גם בשני סעיפי רישום כוזב במסמכי תאגיד וסעיף אחד בגין עבירה על חוק איסור הלבנת הון. השופט רוזן זיכה את צ'רני מחמת הספק בגין העברת כספים אסורה לדכנר בשנת 2004 בסך כולל של יותר מ-2.5 מיליון שקלים. סך הכל העביר צ'רני לדכנר כ-3.8 מיליון שקלים בכספי שוחד. ללופוליאנסקי ולפיינר, לשעבר חבר מועצת ירושלים, שילם צ'רני באופן בלתי אמצעי שוחד בסכום של יותר מ-1.9 מיליון שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להשית על בעלי הקרקע עונש שלא יפחת מתשע שנות מאסר בפועל.

אביגדור קלנר (צילום: פלאש 90, יוסי זלייגר)
אביגדור קלנר | צילום: פלאש 90, יוסי זלייגר


אביגדור קלנר - ממקימי חברת "הולילנד פארק", שותפו של צ'רני בפרויקט הולילנד ובעלי חברת הזרע. בפרשת הולילנד הורשע קלנר בשתי עבירות של תיווך בשוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון. קלנר זוכה מחמת הספק מעבירה אחת של תיווך בשוחד ומעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד. בפרשה הולילנד הורשע קלנר במתן שוחד בסכום כולל של כ-825 אלף שקלים. בפרשת חוות הזרע הורשע קלנר בארבע עבירות של תיווך שוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון. קלנר זוכה מחמת הספק משני סעיפים של תיווך בשוחד ורישום כוזב. בפרשת חוות הזרע העביר קלנר למקבלי ההחלטות שוחד בסכום כולל של יותר מ-1.2 מיליון שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: על חלקו בפרשיות השוחד דורשת הפרקליטות להטיל על קלנר עונש של לפחות שמונה שנות מאסר.

הערעור נדחה. מאיר רבין (צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ')
מאיר רבין | צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ'

מאיר רבין - עוזרו האישי לשעבר של עד המדינה שמואל דכנר. כתב האישום ייחס לרבין העברת חלק נרחב מכספי השוחד לאישי הציבור. רבין זוכה מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו בפרשת הזרע אך הורשע בעבירה אחת של תיווך בשוחד בגין קבלת 95 אלף שקלים מדכנר ומסירתם לאליעזר שמחיוף, חבר מועצת ירושלים לשעבר. בגין חלקו בפרשת תעשיות המלח הורשע רבין בשלוש עבירות של תיווך בשוחד. רבין הורשע בקבלת 1.3 מיליון שקלים מדני דנקנר עבור יעקב אפרתי.
מה מבקשת הפרקליטות: על רבין, שלדברי הפרקליטות "הפך את השחיתות לדרך חיים", מבקשת הפרקליטות לגזור עונש של בין חמש לשבע שנות מאסר.

דני דנקנר - יו"ר בנק הפועלים לשעבר שבתקופה הרלוונטית לכתב האישום כיהן כיו"ר דריקטריון של חברת תעשיות המלח לישראל. דנקנר הורשע בשלוש עבירות של תיווך בשוחד בגין העברת 1.3 מיליון שקלים לאפרתי באמצעות רבין. בנוסף הורשע דנקנר ברישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה על חוק איסור הלבנת הון. בחודש דצמבר אשתקד גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על דנקנר שנת מאסר בפועל ומיליון שקלים קנס בגין עבירות שביצע בזמן שכיהן כיו"ר דירקטוריון הבנק.
מה מבקשת הפרקליטות: המדינה דורשת מבית המשפט להטיל על יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר מאסר בפועל של שבע עד שמונה שנים וקנס בגובה 3.2 מיליון שקלים.

דני דנקנר (צילום: חדשות 2)
דני דנקנר | צילום: חדשות 2


יעקב אפרתי - מנכ"ל משרד התמ"ת לשעבר ומנהל מינהל מקרקעי ישראל בשנים 2001-2008. אפרתי זוכה מחמת הספק מעבירת לקיחת השוחד מדני דנקנר בפרשת תעשיות המלח.

אורי שטרית - מהנדס עיר הבירה בשנים 2000-2006. מתוקף תפקידו היה אחראי על קביעת מדיניות התכנון העירונית בירושלים וכן שימש כיועץ לוועדה המקומית. בגין חלקו בפרשת הולילנד הורשע שטרית בעשר עבירות של לקיחת שוחד בסך כולל של יותר מ-1.4 מיליון שקלים. שטרית הואשם גם בלקיחת שוחד על כך שקיבל סיוע מדכנר לקיום פגישה עם דני דנקנר לצורך הסדרת חובותיו לבנק הפועלים. בית המשפט המחוזי זיכה את שטרית מחמת הספק מעבירה זו.
מה מבקשת הפרקליטות: בגין חלקו של מהנדס העיר בפרשה מבקשת הפרקליטות להטיל עליו עונש שלא יפחת משמונה שנות מאסר.

אורי שטרית (צילום: פלאש 90, אורי לנז)
אורי שטרית | צילום: פלאש 90, אורי לנז

אברהם פיינר - חבר מועצת העיר ירושלים וממלא מקום בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. פיינר הורשע בשבע עבירות של לקיחת שוחד בגין קבלת תרומות מצ'רני עבור מוסדות "בית מלכה" בסך כולל של 680,000 שקלים.
מה מבקשת הפרקליטות: בגין חלקו דורשת הפרקליטות להטיל על חבר מועצת העיר לשעבר עונש של בין שלוש לארבע שנות מאסר.

אליעזר שמחיוף
- חבר מועצת העיר ירושלים בין 1998 ל-2008. משנת 2003 כיהן כסגן ראש העיר. הורשע בשני סעיפים של לקיחת שוחד בסך כולל של 165 אלף שקלים וכן בעבירה על חוק איסור הלבנת הון בתיק הולילנד. שמחיוף זוכה מחמת הספק משני אישומים של לקיחת שוחד.
מה מבקשת הפרקליטות: המדינה מבקשת להשית על סגנו של לופוליאנסקי בין שלוש וחצי עד חמש וחצי שנות מאסר.

אמנון ספרן - מנהל בחברת "הולילנד פארק". זוכה מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו בפרשות הולילנד וחוות הזרע.

שמעון גלאון
- מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן שבבעלותה חברת "הולילנד פארק". זוכה מחמת הספק מכל העבירות שיוחסו לו בפרשה.

דכנר ז"ל ואולמרט בימים עברו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
אולמרט ועד המדינה דכנר ז"ל | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

השופט רוזן (צילום: עידו ארז , ynet, חדשות)
שופט ביהמ"ש המחוזי דוד רוזן | צילום: עידו ארז , ynet, חדשות

גזר הדין לאהוד אולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין המלא ליתר נאשמי הפרשה

לא רק אולמרט: הבכירים שנשלחו למאסר

המדריך המלא לפרשת הולילנד

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"