מרצה מאסר. משה קצב (צילום: רויטרס, פלאש 90, סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)
מצעד הבושה | צילום: רויטרס, פלאש 90, סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako

בהיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית, לא מעט אישי ציבור כבר נשלחו לכלא על עבירות שונות. לאחר שגם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נשלח הבוקר (ג') על ידי השופט דוד רוזן ל-6 שנות מאסר, עדכנו את הרשימה המבישה של בכירי צמרת המדינה שמחליפים את הלשכה המפוארת בתא צפוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משה קצב
נשיא המדינה לשעבר
מרצה מאסר בכלא מעשיהו

ב-30 בדצמבר 2010 הורשע קצב בביצוע עבירות אונס, מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית של נשים שהיו כפופות למרותו בעת שכיהן כשר התיירות וכנשיא המדינה. הוא הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט ומרצה שבע שנות מאסר בכלא מעשיהו החל מדצמבר 2011.

צפו בסיפורים המעניינים של 8.4 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
מרצה מאסר. משה קצב | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא קצב, שבמהלך כהונתו פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון חשד לסחיטה נגדו, פתח למעשה "תיבת פנדורה", שהובילה להגשת כתב אישום חמור נגדו, זאת לאחר שדחה בשלב מוקדם יותר הצעה להסדר טיעון עם הפרקליטות.

קצב ממשיך לרצות את עונשו ולמרות שנשא במשרה רמה והצפי שיקוצר שליש ממאסרו, בעבירות מין לא נהוג לקצר את עונש הנאשם. כמו כן, עד היום לא הביע קצב חרטה על מעשיו וממשיך להכחיש את האישומים נגדו.

אריה דרעי
יו"ר ש"ס ושר הפנים לשעבר
ריצה עונש מאסר בכלא מעשיהו

ב-17 במרץ 1999 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את אריה דרעי, אחרי שנים רבות של דיונים במרבית האישומים בהם הואשם - עבירת שוחד אחת, 3 עבירות מרמה והפרת אמונים, מה שהוביל לכליאתו של דרעי בספטמבר 2000.

צפו בסיפורים המעניינים של 3.9 לאורך השנים (צילום: AP)
אריה דרעי | צילום: AP

כתב האישום שהוגש נגדו עוד בשנת 1993 גולל מסכת ארוכה של קבלות שוחד מאמצע שנות ה-80' עד ל-1990 על סך יותר מ-150 אלף דולר, זאת לשם קידום הנאות עתידיות על ידי הפקדת הכספים בחשבונותיהם של דרעי ורעייתו. דרעי שוחרר מהכלא כשנתיים אחרי שנכלא ביולי 2002, הקים לתקופה מסוימת חברת השקעות וחזר לאחרונה לחיים הפוליטיים כשהוא עומד בראשות מפלגת ש"ס.

גונן שגב
שר האנרגיה והתשתיות לשעבר
ריצה מאסר בכלא השרון

שגב הורשע במרס 2005 במסגרת הסדר טיעון בניסיון להברחת סמים, בזיוף דרכון ובהונאה של כרטיס חיוב ונגזרו עליו חמש שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי. מעל ראשו של שגב, שבמהלך הקריירה הפוליטית הקצרה שלו הצליח להסתבך לא פעם עם החוק, כבר ריחף עונש שנת מאסר על תנאי עוד בטרם נכנס לכלא, זאת בעקבות הרשעתו בקבלת דבר במרמה כאשר שיקר בעניין משיכת כספים מכרטיס האשראי שלו לאחר שדיווח כי נגנב.

גונן שגב (צילום: החדשות)
גונן שגב | צילום: החדשות

שנה לאחר מכן נעצר בחשד לסחר בכדורי אקסטזי, מה שהוביל לעונש כבד ואף לשלילת רישיון הרפואה שלו. ביוני 2007 שוחרר שגב לאחר שנוכה שליש ממאסרו בגין התנהגות טובה ועד לאחרונה פעל בעסקים שונים בניגריה.

שלמה בניזרי
שר העבודה והרווחה והבריאות לשעבר
ריצה מאסר בכלא מעשיהו

בשנת 2008 הורשע בניזרי בקבלת שוחד, בהפרת אמונים ובשיבוש הליכי משפט, ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר בפועל. בכתב האישום שהוגש שנתיים קודם לכן צוין כי בניזרי קיבל שוחד בהיותו שר בממשלה על מנת להקל בגיוס עובדים זרים לעבודה. בניזרי הורשע אך לא התפטר מהכנסת, בערעור לעליון נדחתה עתירתו ועונשו אף הוחמר.

שלמה בניזרי (צילום: חדשות 2)
שלמה בניזרי | צילום: חדשות 2

הוא שוחרר לאחר שנוכה שליש ממאסרו פחות חודשיים נוספים, בגין שחרור טכני של כ-600 אסירים נוספים באותה העת. כיום הוא חזר לחיק משפחתו, מפרסם כתבי עת בנושאים שונים, ובהם גם גיוס בני ישיבות. הוא הודיע בעבר כי יימנע מחזרה לחיים הפוליטיים.

אברהם הירשזון
שר האוצר לשעבר
ריצה מאסר בכלא חרמון

בשנת 2009 הורשע הירשזון בעבירות של גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. הוא‏ נדון לחמש שנים וחמישה חודשי מאסר בפועל, מהם ריצה 3 שנים וחמישה חודשים בבית הכלא חרמון בצפון. כמו כן נגזרה עליו שנת מאסר על תנאי וקנס כספי כבד.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הירשזון גנב באמצעות קבלת תשלומים חודשיים של עשרות אלפי שקלים בכל פעם: גניבה באמצעות קבלת כספים לקראת החגים, גניבת כספים לשם מימון תרופותיו האישיות, וגניבה באמצעות קבלת כספים לקראת נסיעותיו לחו"ל.

צפו בסיפורים המעניינים של 2.9 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
אברהם הירשזון | צילום: חדשות 2

מרבית הכספים הועברו להירשזון באמצעות מעטפות מזומנים. הירשזון פרש מן החיים הפוליטיים ובימים אלה מתנהל נגדו הליך תביעה אזרחי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בגין נזקים שגרם לכאורה לקרן הפנסיה פסגות באמצעות פעילותו הפלילית.

בנוסף ישנם עוד אנשי ציבור בכירים שהורשעו בפלילים בשנים האחרונות. על רובם הוטל עונש של מאסר על תנאי או עונשים אחרים, בין השמות הידועים לשמצה: ח"כ רפאל פנחסי מש"ס, שהורשע בהעברת כספים שלא כדין, ח"כ נעמי בלומנטל מהליכוד בשל שוחד בחירות שיבוש הליכי משפט והדחת עדים, ח"כ יצחק מרדכי מהדרך השלישית, שהורשע בביצוע מעשים מגונים, וראש עיריית חדרה לשעבר ישראל סדן שבית המשפט גזר עליו עונש של שמונה חודשים באשמת מתן שוחד בחירות.

גזר הדין לאהוד אולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין בפרשת הולילנד: כל העונשים

תגובות במערכת הפוליטית: "שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

סיפורו של אולמרט: מבנימינה, לראשות הממשלה - ולכלא

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"