6 שנים בכלא נגזרו על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט: לראשונה בתולדות המדינה, נשלח היום מי שכיהן בתפקיד הבכיר ביותר בישראל, לרצות עונש מאסר בכלא. שופט בית משפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, גזר על ראש הממשלה 8 שנות מאסר, מתוכן 6 לריצוי בפועל. כי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ירצה 6 שנות מאסר, לאחר שהורשע בשני אישומים של נטילת שוחד בפרשת הולילנד. הנאשמים אמורים להתייצב לריצוי מעצרם ב-1 בספטמבר.

לקריאת הכרעת הדין המלאה לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנזק שנגרם לאולמרט תחת הרשעתו הוא רב וגדול. הוא עמד בפסגת הפסגות, שימש כראש ממשלת ישראל. מתפקיד רם ונכבד זה, שאין חשוב ממנו, הגיע למעמד של מי שהורשע בפלילים והורשע בעבירות בזויות וחמורות. גם אם לא מדובר בהרשעתו הראשונה, עדיין הנזק מהרשעה זו הינו כבד ביותר", כתב השופט בגזר הדין.

"אולמרט הורשע בשתי עבירות: קבלת שוחד באמצעות אחיו יוסי אולמרט ועבירת שוחד אחרת מעד המדינה באמצעות שולה זקן (נאשמת 9) ועורך הדין אורי מסר. בין אולמרט לעד המדינה הייתה מערכת קשרים מושחתת ומתמשכת".

"אולמרט ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינים במסגרת תפקידו כמשרת ציבור, וקיבל לרשותו סכומי עתק. הוא פנה ל'אוצרות פלא' שעמדו לרשותו. בגין כל האירועים ולאחר שבחנתי את מכלול הנסיבות והשיקולים, החלטתי להטיל על אולמרט 8 שנות מאסר, מתוכן 6 בפועל כולל קנס של מיליון שקלים וחילוט של 560 אלף". עוד קבע השופט כי אולמרט ניצל את תפקידו הרם לגריפת כספים מהיזם שנזקק לעזרתו. רוזן קבע כי על אולמרט ועל יתר הנאשמים להתייצב במתקן שב"ס עד ל-1 בספטמבר, אולם ייתכן שריצוי המאסר יידחה - זאת בהתאם להחלטת בית המשפט בהמשך.

מקווה לסוף לכהונת נתניהו, אולמרט (צילום: יותם רונן)
אולמרט בבית המשפט, הבוקר | צילום: יותם רונןביציאתו מאולם בית המשפט לאחר היוודע דבר העונש הכבד, אמר אולמרט לכתבים: "שלום לכם ושיהיה לכם יום טוב". פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר אמר ביציאה מבית המשפט: "חלק מהמילים שאמר השופט הן חמורות מאוד. שמעתם מה אמר אהוד אולמרט בישיבה בטיעונים לעונש. הוא לא לקח שוחד ולא קיבל שוחד ורואה את עצמו עדיין זכאי במובן של תחושותיו. מכאן הוא הולך לבית המשפט העליון לערעור".

עו"ד ליאת בן ארי, התובעת במשפט, מסרה לכלי התקשורת ביציאתה מהאולם: "אות קלון יוטבע על מי שקיבל שוחד והוא עובד ציבור. אין איש מעל החוק - ומי שפשע, ייענש. זה יום לא קל לאזרחי מדינת ישראל".

על הנאשמים האחרים בפרשה הוטלו העונשים הבאים: על מהנדס עיריית ירושלים לשעבר אורי שטרית נגזר העונש החמור ביותר: 7 שנות מאסר בפועל. על היזם הלל צ'רני נגזרו 3.5 שנות מאסר, מתווך הנדל"ן מאיר רבין ירצה עונש של 5 שנים בבית הסוהר, סגן ראש העיר ירושלים לשעבר אליעזר שמחיוף ייכלא ל-5 שנים. כמוהו גם יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, עליו הוטל עונש דומה. על היזם אביגדור קלנר הוטלו 3 שנות מאסר.

"נוטל השוחד - בבחינת בוגד"

497410
כל העונשים בפרשת הולילנד | צילום:

השופט רוזן פתח את הקראת גזר הדין בדברים חריפים במיוחד אודות אולמרט והנאשמים האחרים בקבלת שוחד: "מקבל השוחד אמור לפעול אך ורק לטובת הציבור, והוא בבחינת בוגד ואיש מעל. מקבל השוחד מנצל את הכוח שניתן לו לטובתו האישית תוך פגיעה בציבור. נוטל השוחד הינו בבחינת בוגד, איש מעל הבוגד באמון שניתן בו, אימון שבלעדיו לא ייכון שרות ציבורי מתוקן".

"נאשם 8 (אולמרט) ניחן בסגולות מעוררות התפעלות - משכיל, רהוט, חכם ביותר, היודע לשכנע בצדקת טיעוניו גם בחייו האישיים וגם בציבוריים", פתח השופט רוזן את דבריו אודות ראש הממשלה לשעבר. "הוא 'איש של אנשים', איש חם ומחבק, שהטביע את חותמו החיובי בבניין הארץ, תרם תרומה רבה לחברה ולמדינה", המשיך השופט - אך גם כינה את רה"מ לשעבר ואת מי ששימש מהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית, בכינוי "פושעים".

עלייתו ונפילתו של אהוד אולמרט
עלייתו ונפילתו של אולמרט | צילום:

"שטרית ואולמרט אינן בבחינת פושעים רגילים: אדרבא, מדובר בפושעים שמרבית זמנם הוקדש לפועלם הציבורי. פועלם זכה לשבחים, הם התקדמו ושגשגו. כשרונותיהם ועשייתם הברוכה במסגרת הנורמטיבית העלתה אותם לפסגה. כשלונותיהם והצלחותיהם של נאשמים אלה שימשו מצע נוח לעבירות שבהן הורשעו במקביל לפעולתם הנורמטיבית בשטח סגור ואטום טבלו הנאשמים בביצת-דומן ופעלו להעשרת כיסם".

לדבריו של השופט רוזן, יש להטיל על הנאשמים עונשים שיהלמו את מידת החומרה של העבירות שעברו: "הריקבון לא נותר בשטח הסגור - ועל כן ראויים הם לעונשים שיבטאו שאט נפש ושיהיה בהן כדי לשרש את הנגע הממאיר שאינו תיאורטי כי אם מוחשי".

השופט רוזן החליט להטיל קנסות משמעותיים מאוד על המורשעים, ובנוסף הוא צפוי להטיל קלון על הנאשמים 6, 8 ו-10 - בהם גם ראש הממשלה לשעבר אולמרט: "החלטתי להטיל קנס גבוה ומשמעותי לכל נאשם ונאשם על פי חומרת עניינו. הוא יינתן על פי היקף הרשעתו ומצבו הכלכלי. ראוי כי שני הסכומים לא יובילו לקריסה אישית וכלכלית מוחלטת".

פרשות אולמרט - הרשימה המלאה
הדרך של אולמרט עד להרשעה | צילום:

מקורבי אולמרט: "הוא חף מפשע"

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר לכלי התקשורת לאחר מתן גזר הדין כי הוא ומקורביו של רה"מ לשעבר אינם מופתעים: "זה עונש שחורג מכל פרופורציה, זה מבוסס על הכרעת דין שגויה לחלוטין. מגדל קלפים שבנוי על הערכות והשערות. היום בית הדין גזר על אדם שלא לקח שוחד מימיו. לא הופתענו לצערנו, ואנחנו נותנים את אמוננו בבית המשפט העליון".

בינתיים, בשירותי בתי הסוהר ובשירות הביטחון הכללי כבר נערכים לאפשרות של התמודדות עם הסוגיות העולות סביב תנאי מאסר של ראש ממשלה לשעבר. בשירות בתי הסוהר יחל לפעול צוות מיוחד שעליו תוטל המשימה המורכבת לקבוע היכן יירצה אולמרט את עונשו וכיצד יאבטחו אותו.

מאות אלפים מיזמי הולילנד

בחודש מארס האחרון, בפסיקה שהרעידה את ישראל, הורשע ראש הממשלה לשעבר בעבירות שוחד אחרי שבית המשפט קבע כי קיבל מאות אלפי שקלים מיזמי פרויקט הולילנד בתמורה לקידום מפלצת הנדל"ן הירושלמית.

פרשת הולילנד: תקציר הכרעת הדין

בהכרעת הדין דחה השופט רוזן מכל וכל את עדותו של אולמרט, ואף טען כי ראש הממשלה לשעבר שיקר על דוכן העדים. לפי פסק הדין, אולמרט קיבל שוחד באמצעות כספים שהועברו לכיסוי גירעונות של אחיו יוסי אולמרט. "הוסבר לו שיש עדויות, יוסי אולמרט אישר דברים עיקריים בעדות עד המדינה שמואל דכנר", ציין השופט רוזן. "עד המדינה העביר ליוסי אולמרט סכום גדול, 500 אלף שקלים".

השופט דוד רוזן (צילום: יותם רונן, חדשות)
השופט דוד רוזן, הבוקר | צילום: יותם רונן, חדשות

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם ואסף יחזקאלי

6 שנות מאסר לאולמרט - הסיקור המלא:

אולמרט נשלח לשש שנות מאסר בפועל

גזר הדין בפרשת הולילנד: כל העונשים

לא רק אולמרט: הפוליטיקאים הבכירים שנשלחו למאסר

תגובות במערכת הפוליטית: "שיעור חשוב לנבחרים מושחתים"

סיפורו של אולמרט: מבנימינה, לראשות הממשלה - ולכלא

שב"ס מקים צוות מיוחד ל"אסיר אולמרט"