הלל צ'רני (צילום: יותם רונן)
הלל צ'רני הבוקר | צילום: יותם רונן

מלבד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הורשעו בפרשת הולילנד תשעה נאשמים נוספים. בגזר הדין שהקריא הבוקר (ג') באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב, לא חסך השופט דוד רוזן בדברי ביקורת ובמילים חריפות על יתר המעורבים פרשת השחיתות: היזמים, המתווכים ואישי הציבור שסרחו. גזר דינה של שולה זקן, שהורשעה בקבלת שוחד, יינתן במועד אחר בעקבות עדותה החדשה נגד אולמרט. גזר דינם של אברהם פיינר, חבר מועצת העיר ירושלים, שהורשע בלקיחת שוחד, ושל אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר שבתקופה הרלוונטית שימש כסגן ראש העיר, עתיד להינתן ב-9 ביוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הלל צ'רני, אחד מיזמי פרויקט הולילנד ובעלי הזכויות בקרקע:
העונש:  3.5 שנות מאסר בפועל, קנס של 2 מיליון שקל
הביקורת: "העמיד לרשותו בורות מזומנים שהניעו את גלגלי מכונת השוחד"

צ'רני הורשע בתשע עבירות של תיווך בשוחד ובעשר עבירות של מתן שוחד. בגזר דינו כתב השופט דוד רוזן כי "צ'רני לא יכול היה לקדם את הולילנד ללא העברת כספים. צ'רני גדל כאזרח נורמטיבי שבנסיבות אחרות היה משמש אות ודוגמה. הוא הסתבך בעבירות שוחד ניקלות וחמורות".

497410
צילום:

להערכת השופט רוזן, אירועי השוחד שבהם היה מעורב צ'רני נאמדים בארבעה מיליון שקלים. בגזר הדין הוא קבע: "צ'רני העמיד לרשותו בורות מזומנים שהניעו את גלגלי מכונת השוחד". לדברי השופט, חלקו היחסי של היזם היה משמעותי ביותר. לזכותו של צ'רני הדגיש השופט רוזן כי "אין דין נותן השוחד כדין מקבל השוחד.מקבל השוחד הוא בבחינת בוגד ואילו נותן השוחד מנצל פרצות בשירות הציבורי".

עוד ציין רוזן כי צ'רני לא היה היוזם והמוביל בתעשיית השוחד, אלא "הובל על ידי עד המדינה". בשולי דבריו ציין השופט רוזן בשבחו של צ'רני את עברו הצבאי העשיר של היזם ואת תרומתו למוסדות ציבוריים רבים. "הנאשם התגלה כאדם צנוע ונדיב", כתב השופט רוזן. בנוסף למאסר בפועל, נגזרו על צ'רני שנה וחצי של מאסר על תנאי וחילוט בסך מיליון שקלים.

אביגדור קלנר (צילום: פלאש 90, יוסי זלייגר)
אביגדור קלנר | צילום: פלאש 90, יוסי זלייגר

אביגדור קלנר, ממקימי חברת "הולילנד פארק", שותפו של צ'רני בפרויקט הולילנד ובעלי חברת הזרע
העונש:
3 שנות מאסר בפועל, קנס של מיליון שקלים
הביקורת: "לולא פועלו חלק ניכר מעסקאות השוחד לא היו באות לאוויר העולם"

אביגדור קלנר הורשע בשתי עבירות של תיווך בשוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון. בפרשת חוות הזרע, הסתעפות של הפרשה המרכזית, הורשע קלנר בארבע עבירות של תיווך שוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון.

בגזר הדין כתב השופט רוזן כי "קלנר עסק במערכת חשבונאית מושחתת. הוא היה חבר קרוב כאח לעד המדינה ולולא פועלו חלק ניכר מעיסקאות השוחד לא היו באות לאוויר העולם. קלנר פעל מתוך מטרה אחת ויחידה - כדי לגרוף ספים לכיסו". לזכותו של קלנר ציין רוזן כי הוא הובל על ידי עד המדינה דכנר. בנוסף לשלושת שנות המאסר בפועל השית בית המשפט המחוזי על קלנר גם קנס בסך מיליון שקלים, שנתיים מאסר על תנאי וחילוט כספים בסך 500 אלף שקלים.

הערעור נדחה. מאיר רבין (צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ')
מאיר רבין | צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ'

מאיר רבין, עוזרו האישי לשעבר של עד המדינה
העונש:
5 שנות מאסר בפועל, קנס בסך 500 אלף שקלים
הביקורת: "שחה עם דכנר במדמנת השוחד"

מאיר רבין היה עוזרו האישי לשעבר של עד המדינה שמואל דכנר. כתב האישום ייחס לרבין העברת חלק נרחב מכספי השוחד לאישי הציבור. רבין הורשע בעבירה אחת של תיווך בשוחד בגין קבלת 95 אלף שקלים מדכנר ומסירתם לאליעזר שמחיוף, חבר מועצת ירושלים לשעבר.

בגין חלקו בפרשת תעשיות המלח, הסתעפות של הפרשה המרכזית, הורשע רבין בשלוש עבירות של תיווך בשוחד. על חלקו של רבין בפרשה כתב השופט רוזן כי רבין "ודכנר פעלו כמוכנת שיחוד משומנת ויחד העבירו מיליוני שקלים". עוד ציין רוזן בגזר הדין כי לא ברור כמה מכספי השוחד נותרו באמתחתו. בנוסף לחמש שנות המאסר בפועל גזר השופט רוזן על רבין גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס של 500 אלף שקלים.

פנים מוכרות בתא. אורי שטרית (צילום: אורי לנץ)
אורי שטרית | צילום: אורי לנץ

אורי שטרית, מהנדס העיר
העונש:
7 שנות מאסר בפועל, קנס בסך מיליון שקלים
הביקורת: "נטל את כספי השוחד מתוך מניע אחד ויחיד - בצע כסף"

אורי שטרית שימש כמהנדס עיר הבירה בשנים 2000-2006. מתוקף תפקידו היה אחראי על קביעת מדיניות התכנון העירונית בירושלים וכן שימש כיועץ לוועדה המקומית. בגין חלקו בפרשת הולילנד הורשע שטרית בעשר עבירות של לקיחת שוחד בסך כולל של יותר מ-1.7 מיליון שקלים. את כספי השוחד הפקיד שטרית במשרד האדריכלים שבבעלותו והסווה אותם באמצעות עשרות חשבוניות.

בגזר הדין כתב השופט רוזן כי שטרית "נטל את כספי השוחד מתוך מניע אחד ויחיד - בצע כסף". כשיקול לקולא פירט השופט רוזן בגזר דינו אודות עברו הצבאי העשיר של שטרית. בנוסף לשבע שנות המאסר בפועל גזר השופט רוזן על שטרית גם קנס בסך מיליון שקלים, שנתיים מאסר על תנאי וחילוט כספים בסך חצי מיליון שקלים.

שותפו של אולמרט לתא. דנקנר (צילום: יותם רונן)
דני דנקנר | צילום: יותם רונן

דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח לישראל
העונש:
3.5 שנות מאסר בפועל, קנס בסך 500 אלף שקלים
הביקורת: "דוגמא חיה למי שנפל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא"

יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שבתקופה הרלוונטית לכתב האישום כיהן כיו"ר דריקטריון של חברת תעשיות המלח לישראל, הורשע בשלוש עבירות של תיווך בשוחד בגין העברת 1.3 מיליון שקלים ליעקב אפרתי באמצעות רבין. על חלקו של דנקנר בפרשה כתב השופט רוזן כי דנקנר העביר "סכומי שוחד הנאמדים במאות אלפי שקלים באמצעותם ביקש לקדם עיסקאות בשווי מיליונים. דנקנר פעל מתוך מניע אחד ויחיד של בצע כסף".

בחודש דצמבר אשתקד גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על דנקנר שנת מאסר בפועל ומיליון שקלים קנס בגין עבירות אחרות שביצע בזמן שכיהן כיו"ר דירקטוריון הבנק. על יו"ר הבנק לשעבר אמר רוזן בגזר דינו כי הוא "דוגמא חיה למי שנפל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא".

בנוסף למאסר בפועל השית בית המשפט על דנקנר גם מאסר על תנאי בגובה שנה וחצי, קנס בגובה חצי מיליון שקלים וחילוט כספים בסך מיליון שקלים. לאחר הקראת גזר דינו הכחיש דנקנר את מעורבותו בשוחד ואמר: "בכוונתי להגיש ערעור על הכרעת הדין. אני בטוח שבית המשפט העליון יעשה את עבודתו ושהצדק יצא לאור".

שמחיוף ואורי שטרית (צילום: יותם רונן)
אליעזר שמחיוף (מימין) ואורי שטרית | צילום: יותם רונן

אליעזר שמחיוף, חבר מועצת העיר של ירושלים
העונש:
3.5 שנות מאסר בפועל, קנס של 300 אלף שקלים
הביקורת: "לא הביע חרטה על מעשיו"

חבר מועצת העיר ירושלים בין 1998 ל-2008. משנת 2003 כיהן כסגן ראש העיר. הורשע בשני סעיפים של לקיחת שוחד בסך כולל של 165 אלף שקלים וכן בעבירה על חוק איסור הלבנת הון בתיק הולילנד.

בנוסף על המאסר בפועל הטיל השופט רוזן על שמחיוף גם שנה וחצי של מאסר על תנאי, קנס של 300 אלף שקלים וחילוט של 165 אלף שקלים. במכתב ששיגר שמחיוף לאחר הקראת גזר הדין לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, השהה את עצמו שמחיוף מכל פעילות פוליטית בעירייה עד אשר תתקבל החלטה בערעור אותו הוא עתיד להגיש. 

יתר הנאשמים

מלבד הנאשמים שגזר דינם ניתן הבוקר נותרו עוד שלושה מורשעים בפרשה החמורה שדינם טרם נגזר. הדיון בטיעוניה לעונש של ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, שולה זקן, עתיד להתקיים ביום חמישי. בדיון יעתרו במשותף הפרקליטות וזקן לעונש מוסכם של 11 חודשי מאסר בפועל. בתמורה לעונש המופחת סיפקה זקן לפרקליטות ראיות לשיבוש מהלכי משפט מצדו של אולמרט בפרשת הולילנד ובפרשות נוספות.

מה יהיה גזר דינה? זקן, ארכיון (צילום: Flash90)
חתמה על הסדר טיעון. שולה זקן | צילום: Flash90