עד המדינה ניר חפץ, בעבר יועץ התקשורת של נתניהו ומשפחתו, החל הבוקר (שני) את עדותו בבית המשפט המחוזי במסגרת משפט נתניהו. עד המפתח טען: "נתניהו עסק בתקשורת כמו בביטחון" - בתגובה, ראש הממשלה לשעבר התפקע מצחוק באולם. חפץ סיפר על יחסיו עם אלוביץ' והמסרים שהעביר בינו לבין נתניהו. הוא העיד על הדרך שבה מונה שר התקשורת: "אלוביץ' העביר רשימה". עוד סיפר כי אלוביץ' ביקש לחתום על עסקת בזק-יס לפני הבחירות: "היה עדיף שתהיה בחוץ ניידת טיפול נמרץ, הוא היה בלחץ אדיר".

סיקור N12 על עדות חפץ:

בפרקליטות מאמינים שחפץ הוא העד הראשון שיוכל להצביע על מעורבותו של ראש הממשלה לשעבר ביחסי השוחד לכאורה עם בני הזוג איריס ושאול אלוביץ' במסגרת תיק 4000, אך גם יכול לחשוף פרטים בתיקים 1000 ו-2000. הפרקליטות עדכנה את פרקליטי נתניהו: "חפץ אמר שנתניהו לא שלח אותו לדבר עם פילבר בנושאי רגולציה הנוגעים לאלוביץ'". 

16:00: הדיון הסתיים ויימשך מחר 

15:30: "כל מי שנמצא בסביבת נתניהו יודע שהעיסוק בענייני תקשורת בקרב משפחתו הוא בעצימות גבוהה", פרט חפץ. "לפעמים מתחוללת סערה במשך שעות ארוכות ומשביתות את העבודה. מי שלא רואה יתקשה להבין את העוצמה. הוא תמיד מנהל את האירוע. 

בהמשך הוסיף: "שאול ואיריס אלוביץ' הבהירו לי, בעיקר על רקע התקופה של התלונות של יאיר, שהאתר - הם כמו נותנים אותו במתנה. המילה מתנה לא נאמרה אבל זו הייתה הכוונה. הם אמרו - הם לא מבינים שהאתר הזה הוא שלהם?" 

15:00: חפץ הסביר מדוע וואלה הייתה חשובה לנתניהו: "כלי התקשורת היו מחולקים לעוינים מאוד - למשל ערוץ 10 או הארץ. אני תפסתי את ערוץ 12 באזור המרכז אבל היו כלי תקשורת שנתפסו באמצע ממש כמו קול ישראל וערוץ 11. כלי התקשורת האוהדים היו ישראל היום או 0404. לדיגיטל הייתה חשיבות אדירה בגלל ההפצה ברשתות החברתיות. התשובה היחידה לווינט, שהיה עוין, הייתה וואלה". 

14:15: חפץ מספר שבתקופה ההיא חלקו של יאיר נתניהו בעיסוק בסיקור גבר מאד. לדבריו, יאיר היה אומר שאלוביץ' מקבל המון מאביו, אבל שהחשיפה שיש בוואלה היא עלה תאנה, לא מספיק. בשלב זה התגבשה אצל הזוג אלוביץ' ההכרה שמנכ"ל וואלה אילן ישועה לא מצליח לספק את הרצון של המשפחה, ואיריס אלוביץ' לקחה על עצמה את הפיקוח על האתר בנושא. 

13:30: חפץ מספר על פגישה שקיים עם אלוביץ' ומנכ"לית בזק סטלה הנדלר. לבקשתם הפגישה התקיימה ללא סלולריים, וברגע שהם הונחו במגירה, הנדלר פתחה לדברי חפץ בשטף דיבור שכלל הוראות רגולטרויות שאותן היה צריך להעביר לנתניהו. "אותי זה הדהים הדבר הזה", שחזר חפץ. "החוצפה ועזות המצח. זה נגמר בפיצוץ. אמרתי לה מי את בכלל שתגידי לי להעביר הוראות לראש הממשלה. לא ראיתי אותה מאז עד לדיוני הארכות המעצר".

13:05: עם התחדשות הדיון הציגה ההגנה פתק שחפץ כתב לעצמו ושהחוקרים מצאו בכוננית בביתו. בפתק נכתבו דרישות של אלוביץ', וחפץ השיב לשאלת השופטת ששמר אותו משום שזה "נושא שאיני בקיא בו". לדבריו, אלוביץ' ביקש ממנו ללכת לנתניהו ולבקש ממנו שיבצע מה שסוכם עם מנכ"ל משרד התקשורת דאז, מומו פילבר, לגבי השוק הסיטונאי. חפץ סיפר שהתנגד משום שלא ידע מה סוכם, אלוביץ' נענה והסביר לו, והדברים נכתבו בפתק ונשמרו. 

12:13 - הפסקה. ראש הממשלה לשעבר נתניהו שוחרר מהמשך הדיון.

11:56 - הצדדים עברו לדון בהתנגדויות של הסנגורים, השיח נסוב סביב מיקום הזמנים של האירועים האחרונים - וההתנגדויות נמשכות. בחקירה במשטרה חפץ לא זכר בדיוק מתי היו הפגישות ולכן החוקרים הציגו לו ציר זמן של אירועים והוא הקיש מכך מתי הגיוני לשיטתו שהיו הפגישות. הסנגורים טוענים שמדובר בעדות סברה שאינה קבילה בבית המשפט. 

השופטת פרידמן-פלדמן: זו עדות סברה. 

כלומר, השופטים מקבלים את טענת הסנגורים שעדותו של חפץ בנוגע למועד הפגישה עם אלוביץ - הייתה עדות סברה, כלומר שחפץ לא זכר את המועד המדויק של הפגישה.

11:25 - עו"ד ז'ק חן מתנגד ואומר שהדריכו את חפץ לומר שהיו בכירים מהליכוד בבלפור, לאחר שתחילה אמר בחקירה שמדובר בעיתונאים והתברר שלא היו באותו יום עיתונאים בבלפור. נתניהו מהנהן בהסכמה בזמן ההתנגדות של עו"ד חן, שלאחר מכן נדחתה - חפץ ממשיך בעדותו. 

11:03 - חפץ העיד: "העברתי לנתניהו מסמך מאלוביץ', אבל הוא גרס אותו וביקש לקבוע פגישה". בהמשך התייחס לפגישה: "הוא (נתניהו) לוחש על אזני שאלוביץ' נמצא בכניסה ולהכניס אותו בצורה שהנוכחים האחרים לא יראו אותו. אני מגיף את הווילונות, הולך לכניסה, מכניס את אלוביץ'. הוא נעמד מול השולחן של נתניהו, הגפתי וילון גם שם בפנים. אמרתי לו לשבת ואמרתי למר נתניהו שמר אלוביץ' מחכה לו בפנים. 

חפץ המשיך: "לקראת הפגישה עם מר אלוביץ', מר נתניהו אמר לי להיות באזור. כשהגעתי לירושלים הזדמן לי להיות בפגישה עם בכירים נוספים בליכוד שבדיוק התקיימה בבלפור באותה עת". חפץ על בקשת נתניהו שהנוכחים לא יראו את אלוביץ': "הוא מאוד ממדר ומאוד לא סומך על אישים פוליטיים שנמצאים אצלו. זו לא התנהלות חריגה, לא תפסתי את זה כמשהו קונספירטיבי".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו באולם בית המשפט

10:55 - חפץ: "כל פעם הופתעתי מחדש עד כמה הוא (אלוביץ') יודע מה קורה בסביבה של ראש הממשלה. למשל המועמדים לשר התקשורת, אני לא ידעתי ולאחר מכן כשביררתי גיליתי שאכן דיברו עליהם. היה לו הרבה ידע לגבי מה שקורה בסביבת נתניהו ובמשרד התקשורת".

"הוא (אלוביץ') ביקש ממני לקחת את הדפים למר נתניהו ולהעביר לו את המסר שיש תפוגה לאישור של הרשות להגבלים עסקיים לעסקת בזק-יס, וכדי שלא יפוג האישור של הרשות להגבלים עסקיים - חייבים לחתום על העסקה לפני הבחירות. הוא ביקש להיפגש בנושא הזה עם נתניהו". 

חפץ: "אני לא רציתי לעשות את זה. לא חשתי בנוח להעביר את זה. לא הייתי בקיא בזה ולהעביר משהו שאתה לא לגמרי בקיא בו זה לא דבר נכון. אז הוא אמר שהנייר הזה זה משהו גלוי שכל אחד יכול לשלוף מגוגל. הסכמתי ואני זוכר ששמתי את הנייר הפוך בכיסא שליד הנהג. בהזדמנות הראשונה שישבתי איתו בחדר העבודה בבלפור, אני זוכר שהוא קרא את הדפים עד הסוף. הוא הרים את הטלפון וביקש לקבוע פגישה עם אלוביץ'".

הוא הוסיף: "שאלתי את אלוביץ' למה הוא לא מבקש ארכה מהרשות להגבלים עסקיים והוא השיב לי שהוא ביקש. היה עדיף שתהיה בחוץ ניידת טיפול נמרץ. הוא היה בלחץ אדיר". 

10:48 - חפץ: "נתניהו בקיא לפרטי פרטים בנושאים ברגולטורים במשרד התקשורת. גם בגלל שהוא ריכוזי וגם בגלל שיש לו יכולת קוגניטיבית נדירה. לכן הבקיאות שלו לא רק גבוהה, אלא גם מרשימה".

10:46 - עד המדינה התייחס פעם נוספת למינוי שר התקשורת בתקופת נתניהו: "מר אלוביץ' נתן רשימה הוא אמר שהעדיפות מספר אחת שלו זה שנתניהו (ימונה לשר התקשורת) שתיים זה צחי הנגבי ושלוש זה שטייניץ ושהוא שמע על אקוניס ולא ידע אם זה טוב לו או לא".

10:23 - עד המדינה המשיך לספר על הקשר בין נתניהו לאלוביץ': "מאה אחוז, אני זוכר שהעברתי לנתניהו את המסרים של אלוביץ' כפי שתפסתי אותם באותה העת. אחרי שסער התפטר וארדן אמור היה לעבור למשרד הפנים, הוא ביקש פרק זמן של כחודשיים להשלים את הרפורמה בשוק הסיטונאי. אלוביץ' קרא אליי אליו הביתה וביקש לא לאפשר לארדן להשאיר דריסת רגל במשרד התקשורת. זה לא עלה בשיחה שלי עם נתניהו שיש לה משקל יותר מנוצה, חוץ מהחובה לעדכן אותו".

10:08 - חפץ סיפר על אופי יחסיו עם אלוביץ': "באותה תקופה של מערכת הבחירות (ב-2015) מי שיזם את הפגישות זה אלוביץ', הייתי נורא עסוק. בדרך כלל הפגישות נערכו בביתו בארבע עיניים. כשנכנסתי הייתי משאיר את הנייד בחוץ במגירה במטבח, שנינו היינו עושים את זה. זה נוהל שמקובל מאוד לכל מי שעובד ליד ראש ממשלה".

חפץ המשיך: "בפגישות שהיו בבית הנושאים היו הדאגות והמאוויים של אלוביץ' משר התקשורת - מי יהיה השר ומי יהיה המנכ"ל ורצונו ששר התקשורת יחתום על עסקת יס. הטענה של אלוביץ' הייתה ששר התקשורת והמנכ"ל ברגר סוחטים אותו בכך שמתנים את עסקת יס ברפורמת השוק הסיטונאי. אלוביץ' אמר שאי אישור עסקת יס יפגע ביכולת של בזק לפגוע בתשתית בעתיד. הוא ביקש ממני להעביר את המסר לנתניהו".

ניר חפץ
עד המדינה ניר חפץ נכנס לאולם בית המשפט לקראת תחילת עדותו

09:59 - חפץ העיד: "בחצי השני של 2014 נתניהו נתן לי הנחיה ליצור קשר עם אלוביץ' ושהוא יהיה איש הקשר היחיד שלי לדברים שקשורים לעניינים של וואלה. המדיניות של נתניהו בנוגע לכלל כלי התקשורת - בעל המאה הוא בעל הדעה. לכן גם כאשר פונים לכלי תקשורת אחרים, תמיד הדרישה שלו היא לדבר עם הבעלים או עם דמות אחרת שקולה. אני הסכמתי עם זה".

"אלוביץ' אמר לי שדלתות האתר פתוחות בפנינו", הצהיר חפץ, "המסר היה שכל דבר שאני רוצה משאול אני יכול לבקש מישועה והוא ידאג לי. 'לי' הכוונה היא לראש הממשלה, לא לי אישית. נתניהו ידע שנוצר הקשר ושאני עובד איתם כמו שצריך. התלונות של אלוביץ' חזרו שוב ושוב, קינות ותלונות".

"החלטת נתניהו להתמנות לשר התקשורת התקבלה עם רעייתו"

09:55  - חפץ סיפר: "ההחלטה של נתניהו להתמנות לשר התקשורת התקבלה עם רעייתו. זו הייתה החלטה משפחתית חד משמעית שרק הוא יהיה שר התקשורת משום שהתפיסה הייתה שכל שר תקשורת, גם אם הוא נאמן, התקשורת תכופף אותו ואף אחד לא יוכל לעמוד מול התקשורת חוץ מנתניהו עצמו. לא הייתה שום אופציה אחרת וזו הייתה אחדות דעים במשפחה". 

התובעת במשפט נתניהו ליאת בן ארי בבית המשפט
התובעת במשפט נתניהו ליאת בן ארי בבית המשפט

09:53 - חפץ חוזר ואומר: "אני לא אומר שסוגיה ביטחונית הוזנחה בגלל סוגיות תקשורתיות, אבל אם אנחנו מודדים את הזמן - הוא לפחות כמו העניינים הבטחוניים ואכן פעמים רבות התעסקנו רק בזה ובדברים שהמתבונן מהצד היה רואה כשטויות".

09:42 - טבנקין: אם אתה צריך לאפיין את היחס של נתניהו לתחום התקשורת. עד כמה הנושא חשוב לו?

חפץ: מי שלא נמצא וראה את זה לא יאמין עד כמה הנושא הזה חשוב לו. הוא הרבה יותר מפריק של קונטרול, הוא מבקש לדעת הכול. גם אם זה ישיבות ביטחוניות מכניסים לו פתקים פנימה, יש נוהל. השליטה שלו בזה היא לא גבוהה אלא מוחלטת וטוטאלית. ההיקף הוא אדיר, הרבה יותר ממה שנוטים לחשוב. אם היינו יכולים למדוד אותו בזמן, הוא לפחות כמו בענייני ביטחון שזה הנושא השני.

בתגובה לדברי חפץ, נתניהו צוחק באולם.

חפץ מסייג: יכול להיות שביטחון אולי יותר, אבל זה קנה המידה. "למען הזהירות זה לפחות אחד משני הנושאים. לדעתי האישית זה הנושא מספר 1".

09:40 - חפץ נשאל על תפקידו כדובר המשפחה משנת 2014: "העיסוק בעניינים הפרטיים של ראש הממשלה מאוד מפריעים לראש ממשלה, לכל ראש ממשלה".

09:30הפרקליטות עדכנה את פרקליטי נתניהו בפתח הדיון: "חפץ אמר שנתניהו לא שלח אותו לדבר עם פילבר בנושאי רגולציה הנוגעים לאלוביץ'".

09:29 - עו"ד טבנקין: יכול לתאר מה העיסוק של ראש מערך ההסברה הלאומי?

חפץ: כל מה שקשור לראש הממשלה, ובמקרה שלי גם כל מה שהגיע לפתחם של בני משפחת נתניהו.

טבנקין: מה היה העיסוק בנוגע למשפחת ראש הממשלה?

חפץ: זה היה חלק שמלכתחילה כשהתקבלתי לתפקיד הוגדר כחלק מהתפקיד. ראיתי בכך בקשה לא רק מוצדקת אלא אפילו הכרחי כי העיסוק במשפחת ראש הממשלה מפריע לראש הממשלה למלא את התפקיד. בשלב מסוים עלתה סוגיה של האם כעובד מדינה מותר לי בכלל לטפל בדברים אישיים ואז פניתי למני מזוז שהיה אז היועמ"ש וגם ליועמ"שית של משרד רה"מ וקיבלתי הנחיות.

בנימין נתניהו וניר חפץ (צילום: אורן בן חקון)
בנימין נתניהו וניר חפץ | צילום: אורן בן חקון

09:19 - החלה עדותו של חפץ, תחילה הוא מספר על עצמו בכלליות ועל חייו המקצועיים. מי שחוקר אותו עו"ד אמיר טבנקין, סגן מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה.

הקלטות ניר חפץ (עיבוד: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
בנימין נתניהו, ניר חפץ ושרה נתניהו | עיבוד: מארק ישראל סלם, פלאש/90

09:14 - השופטים נכנסו לאולם, החל הדיון.

08:59 - ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו נכנס לאולם בית המשפט. כשנשאל מה שלומו, השיב: "לצידכם.. מה השתנה? מתי אתם תשתנו?". בתוך האולם סירב נתניהו להשיב לשאלות העיתונאים על הצמיד שנקנה לשרה ומדוע כינה אותו "צמיד רומני".  

08:58 - עד המדינה ניר חפץ נכנס לאולם בית המשפט לקראת תחילת עדותו.

חברי הכנסת מהליכוד שלמה קרעי, גלית דיסטל אטבריאן ואמיר אוחנה הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו. 

08:55 - שאול ואיריס אלוביץ' הגיעו לבית המשפט.

08:40 - התובעת ליאת בן ארי נכנסה לאולם בית המשפט והחלה בהתייעצויות עם צוות התביעה.

תפקידו של חפץ: לפורר את טענות ההגנה של נתניהו

טענת ההגנה המרכזית של ראש הממשלה לשעבר היא שאלוביץ' הוא חבר שלו ושמעולם הוא לא דיבר איתו בפגישותיהם על ענייני בזק. נתניהו טוען שלא ידע על טרוניות מצד אלוביץ' על האופן שבו משרד התקשורת התנהל מול בזק. חפץ אמור לסתור את טענה זו ולפורר את טענות ההגנה. 

חפץ, מנגד, יעיד על טרוניות שהעביר מאלוביץ'  לנתניהו, על פגישה שהוא הכין בין השניים תוך שהוא מעביר מסמך דרמטי שקשור ברגולציה של בזק. חפץ גם יעיד כי בניגוד למה שנתניהו טען בחקירות, היה לו עניין רב ומשמעותי בכל מה שהתפרסם בוואלה וחפץ הבין מנתניהו שבוואלה אפשר לעשות מה שרוצים. 

במסגרת הסכם עד המדינה שנערך עמו, העביר חפץ לחוקרים הקלטות רבות שהוא הקליט במשך קרוב לעשור. בהקלטות הללו ניתן לשמוע את ראש הממשלה לשעבר נתניהו, רעייתו וגורמים נוספים. מטרת ההקלטות, בין היתר, היא ללמד על הקשר של חפץ עם נתניהו ומשפחתו ולהראות כמה היה חשוב להם מה ייכתב בתקשורת.