חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה התחדשה הבוקר (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר שהחלה אתמול. סנגורו של הנאשם אלוביץ', עו"ד ז'ק חן ממשיך לחקור אותו. האסטרטגיה של קו ההגנה של הנאשם אלוביץ' בחקירה הנגדית היא להראות שהפעולות עבור שרה נתניהו בוצעו ללא מעורבותו - והן פרי הצעות של אילן ישועה לזאב רובינשטיין, שתיווך לכאורה במתן השוחד בתיק 4000. 

סיקור עדות אילן ישועה ב-N12:

אתמול העיד ישועה בין השאר: "אמרתי לעיתונאים שאני אישית חושב שהוא (נתניהו) הורס את המפעל הציוני אבל שאין לי ברירה - רציתי שהם ישמעו גם את זה כראקציה, אחרי שהם היה בסירוס ובצנזורה עצמית כל כך גדולים". בהמשך העדות סיפר: "נאלצתי לתרץ את מה שהיה במערכת. היו מקרים שהיינו צריכים להוריד ידיעות על משפחות שכולות בעקבות בקשות של נתניהו".

כל העדכונים - דקה אחרי דקה

14:49 ישועה: "אם מישהו היה בא אליי ואומר לי 'הקו שלי הוא להיות ימני', אז הייתי מוצא דרך ליישם את הקו הזה. הייתי לוקח עורך ימני, לדוגמא ינון מגל. זכותו של בעל העיתון. אבל מה היה אצלנו? לא היה לא ימין ולא שמאל. לא יכולנו לדעת מה הדרישות. זה היה לקוח ממקומות הזויים. לתקוף אנשים מתוך אותו מחנה. לא היה פה שום קו, רק קו אחד - איריס אמרה 'האג'נדה שלי היא להגן על ראש הממשלה ולאתרג אותו'. אבל גם את זה לא היינו יכולים ליישם, כי איך אני יכול לדעת שלהגן על ראש הממשלה זה לתקוף את ריבלין.

14:42 ז'ק חן מפנה לחקירת ישועה במשטרה, שבה הוא נשאל האם זה שכיח שמו"לים מתערבים בעיתונות. ישועה השיב בחקירה: "זו בוודאי לא פרקטיקה תקינה, כי עיתונות צריכה להיות עצמאית. מצד שני לא נהיה נאיביים. תסתכל על מבנה הבעלות של כל המדיה בישראל ובעולם. הם מוחזקים על ידי טייקונים שיש להם אינטרסים כלכליים והם בטח לא קונים גופי תקשורת בגלל הרווח. אז להיתמם ולהגיד ששאול היה בעלים יחיד שהפעיל לחץ על המערכת שלו, זה יהיה לא רציני". עוד אמר ישועה בחקירת המשטרה: "יש מקומות שמנהלים את זה בצורה אינטיליגנטית, אבל אנחנו ניהלנו את זה מטומטם".

14:30 הדיון התחדש.

14:11 הפסקה בדיון.

13:52 בהתכתבויות ישועה ואמיר טייג, מגן ישועה על התנהלות וואלה בסיקור נתניהו: "וואלה פועלת מזה 5 שנים כדי להפוך לאתר חדשות וערוץ חדשות. וואלה כותבת את החדשות בעד ונגד ביבי יום יום בלי אג'נדה. קח את האתר ותבדוק. כולל דיווחים מהשבוע האחרון על ארדן ונגד ביבי. אבל מה משנות העובדות כשאתה בונה קונספציה, סליחה כשאתה מתודרך על קונספציה. גם כשיש קונספציה עסיסית ראוי לעיתונאי לחקור קצת יותר, להיות זהיר יותר, להבין שגם למי שתדרך אותך בשנאה כזו יש אגנדה והיא לנפח ולהכפיש לבנות צל הרים כהרים". 

בשעה האחרונה מדברים על התגובה של ישועה מכתבה ב"דה מרקר" שכותרתה: "תאוות השררה של נתניהו תעלה לצרכן מאות שקלים בשנה". ההגנה של אלוביץ' בעצם מנסה להראות שבזמן אמת ישועה חשב שבוואלה אין סיקור אוהד ושישועה עצמו פנה לאמיר טייג, העיתונאי שכתב את הכתבה ולשוקן בעקבות הכתבה.

13:10 עו"ד ז'ק חן מקריא מתוך כתבה שפורסמה בזמנו, בה טען ישועה: "וואלה היא לא פרו ביבי. היא פשוט הייתה מאוזנת בבחירות". חן שואל את ישועה אם הדברים נכונים. ישועה משיב שלא.

12:24 ז'ק חן מצטט מחקירות ישועה במשטרה, בהן הוא אמר שכל העיתונאים ידעו שההנחיות באות מלמעלה (בניגוד לדברי ישועה בחקירה הראשית על כך שהסתיר). ישועה אמר במשטרה: "מעולם לא הסתרתי את הלחץ. גם אם הייתי רוצה זה לא היה אפשרי בגלל האינטנסיביות". 

ז'ק חן: "אתה מציין שעיתונאים בכירים שרצית להביא שאלו אותך על ההתערבות, כמו יעקב אילון ואורן נהרי. זה היה אחרי גידי וייץ (הכתבה מ-2015), אבל הם ידעו על ההתערבות גם לפני גידי וייץ, כך אתה אומר במשטרה"

11:16 ישועה כתב למגל על העובדים בוואלה סלבס: "החבר'ה שלך מחרבנים במקום שהם אוכלים". ישועה מעיד: "ההקשר היה שאני חששתי שידליפו את זה (את הידיעה על בת זוגו של נתניהו), לא על הידיעה על יאיר נתניהו".

11:04 עו"ד ז'ק חן פונה לישועה: "אתה כותב לשאול: 'ינון (מגל) גם ילדותי וגם לא מנהל שיודע לסגור פינות". ישועה משיב: "שאול אמר לי שינון מנהל את האתר ומצפצף עליי ועליו. בתוך ההקשר הזה אני גם אמרתי שינון ילדותי".

ז'ק חן מטיח בישועה: "זו תוספת פוגענית, אתה צריך לענות על  השאלה. אתה עד מעוניין"

ישועה: "שוב אני אומר לך, וסליחה אם אני מקלקל לך - זה קורה בתוך הקשר של מריבות יומיות עם ינון. הוא איים בהתפטרות 3 פעמים".

10:50 חוזרים לדבר על הידיעה שעלתה בוואלה סלבס שבה נצפתה חברתו של יאיר נתניהו מתנשקת עם חברה. שאול אלוביץ' כתב לישועה: "אילן, תמנע זאת בכל מחיר. זה תפס כיוניים הזויים. מחר הוא אמור לחתום על אישור להנפקה". ז'ק חן שואל את ישועה למה לא מנע ידיעה כזאת.

ישועה: "מי שקבע וכפה את ההתערבות הלא סבירה בידיעות מהסוג הזה, מי שלקח דברים באמת בשוליים והפך את למין תהליך מטורף, זה לא אנחנו - זה הצד השני. אז תבוא אליהם בטענות". 

10:19 ישועה מספר: "ניסו לשכנע אותי לעשות האזנה. אמרתי שלא נוח לי עם זה". (כלומר, הפרקליטות ניסתה).

10:13 עו"ד ז'ק חן שואל את ישועה שאלות לגבי חקירותיו במשטרה.
חן: "במפגשים איתך שללת שנערך הסכם איתך עם רשויות האכיפה בשאלת העמדתך לדין".
ישועה: "נכון".
חן: "מעולם לא נחקרת באזהרה, נכון?".
ישועה: "כן".
‏חן: "ולא נאמר לך או לעורכי דינך שהיה דיל שאתה לא תוזהר בחקירותיך, שאתה תדבר חופשי והם ימנעו בנקיטת צעדים נגדך".
ישועה: "בשום אופן לא".

09:42 ישועה מעיד: "יש פה שבועיים שאני ושאול כל יום מדברים על בנט. היה פה רצף של קמפיין. אמרתי לו: 'העלינו 3 ידיעות כל יום'. מנעו מאיתנו להעלות סקר שבנט מתחזק בשני מנדטים".

09:39 עו"ד ז'ק חן תוקף את ישועה: "אנחנו נחמדים אחד לשני, אבל אני שואל שאלה וזו חקירה נגדית. יש כללים - אני שואל שאלות. אתה צריך לענות ולא לשתול כותרות".

09:30 ישועה כתב לאלוביץ': "המערכת נטרפת כבר, אני לא יכול כבר. כל המערכת תתפטר".

09:29 ישועה מספר: "כפיצוי לזה שלא העלנו את השפית (גילת בנט), שאול העביר דרישה מזאב (רובינשטיין) להעלות תמונות של אבא של בנט מהפגנה נגד רבין. אחרי זה הם התעשתו ושאול כתב לא להעלות את זה". 

09:17 ישועה מספר בבית המשפט: "גם אלוביץ' חשב שזה שטויות, שזה לא בסדר. אבל העובדה הייתה שאני ממשיך לקבל את זה. יש פה תהליך של 3 ימים שאני ממשיך לקבל את רצף הידיעות האלה, ואני אומר 'מספיק, אי אפשר להמשיך את הדבר הזה'".

09:15 מדברים על דרישות הסיקור סביב בנט לקראת בחירות 2013. בשעה מאוחרת ישועה כתב לאלוביץ' - "נלך לישון ומחר נטפל בשרצים (המסעדה של אשתו של בנט) וביניב (אלדד יניב)". שאול אלוביץ' ענה לישועה: "הגדול יושב ומחכה שעות ואנחנו לא מצליחים להעלות שטות כזאת".

09:05 החל הדיון בחקירה הנגדית.