תם היום השלישי בשלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים עם המשך עדותו של אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר. הדיון התנהל בצל הדיווח כי במשטרה החלו לבחון את תלונותיו של ישועה על איומים שקיבל לאחר תחילת עדותו בבית המשפט.

כתבות נוספות על משפט נתניהו ב-N12:

משפטו של נתניהו: כיצד ייראה שלב ההוכחות?

משפט ראש הממשלה: נתניהו הגיע לדיון וכפר באישומים

חשיפה: כך הוסתרו חשדות לפלילים בתיקי נתניהו

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול דחו השופטים את בקשת הסנגורים של בני הזוג אלוביץ' לבחינת מוצגים שישועה נחשף אליהם בריאיון שנערך לו וכן לגבי חומרים ממכשירו הסלולרי שלו. בעדותו ציין מנכ"ל וואלה לשעבר כי בני הזוג הנחו אותו למחוק תכתובות בינו לבינם בטלפון הסלולרי שלו, וכי הציעו שייקח את האשמה על עצמו. "נאמר לי - 'אתה תגיד שלא היה כלום', ואז שאול יגיד לא היה כלום ורה"מ יגיד שלא היה כלום - ואז החוקרים יחשבו שאין כלום", העיד ישועה.

כל העדכונים - דקה אחר דקה

15:46 תם הדיון. החלטה בבקשה של עו"ד בן צור תינתן בהמשך - וביום שני תתחדש העדות של אילן ישועה.

15:45 עו"ד בן צור דרש מבית המשפט לא לאפשר לישועה להחזיק בחומרים שעליהם הוא צפוי להישאל בעדותו.

15:42 השופטים דחו את ההתנגדות של הסנגורים, אך חזרו על הדרישה מהתביעה להתמקד בדברים שנאמרו בחקירה וברענון.

15:30 הדיון מתקרב לסיומו. השופטים יצאו להתייעצות בעקבות טענות הסנגורים שחלק מהדברים שישועה אמר בעדותו חדשים להם ולא נאמרו בחקירה או במזכר מהרענון.

14:56 ישועה: "שאול הנחה אותי לעשות כל דבר שזאב (רובינשטיין) מבקש". שופט: "מי הוא זאב בשבילכם?" ישועה: "איש הקשר לבית ראש הממשלה, בעיקר לשרה נתניהו".

14:21 ישועה: "ישראל היום הפך להיות הסמן הימני שלנו. הרי אסור היה לי להעלות ידיעות ביקורתיות, אבל אם זה התפרסם בישראל היום אז יש הכשר, ואני השתמשתי בזה. אם זה היה שם - אז מה נורא שיהיה גם אצלנו. זה היה טיעון שהשתמשתי בו, כלומר, שאני לא צריך להיות צדיק יותר מהאפיפיור".

14:08 עו"ד ז'ק חן, המייצג את בני הזוג אלוביץ', מתנגד לדברים, משום שבאותה תקופה לא הייתה חתימה שבני הזוג היו צריכים לקבל מנתניהו.

13:50 תירוש מראה התכתבות בין אלוביץ' וישועה ערב בחירות 2015, לאחר שידיעה על ציפי לבני הייתה בידיעה הראשית באתר וואלה: אלוביץ': "אתה לא חושב שהגזמנו עם ציפי?" ישועה: "אנחנו לא יכולים לא לכתוב על ראשי המפלגות. זה לפחות לא בראשית. אנחנו לא יכולים לצטט רק את ביבי", שאול: "אני לא צריך חתימה של ציפי השבוע".

13:14 ישועה: "ידעתי שהוא (נתניהו) צריך לקבל החלטה שתאפשר לבזק לקנות את המניות של יס. דובר על זה כמה פעמים. לא ידעתי שזה בעיתוי הזה, אבל פה נאמר לי שזה מתקרב ולכן צריך להוריד את הידיעה. הבנתי שהוא (אלוביץ') מאוד בלחץ".

13:09 תירוש הראתה בדיון התכתבויות שבהן שאול אלוביץ' כתב לישועה: "תוריד את זה מיד, אני הורג אותך. זה ימנע את אישור יס".

13:00 תירוש: "עד כמה היו בינך לבין שאול אלוביץ' שיחות על 'קבירת ידיעות' שאינן קשורות לראש הממשלה ובני משפחתו?", ישועה השיב: "לא זכור לי אף מקרה אחר".

משפט נתניהו (צילום: אורן בן חקון)
צילום: אורן בן חקון

12:45: התביעה מציגה כעת תכתובת וואטסאפ בין אילן ישועה לשאול אלוביץ' מ-25.1.15 ושבו כתב המנכ"ל לשעבר: "כבר עלה בטעימה, הנחיתי לקבור". ישועה: "אני אסביר מה כתוב - 'כבר עלה, זה בטעימה' - בעמוד הבית של וואלה יש כותרת ראשית, ומתחת לידיעה ראשית יש שלוש או ארבע ידיעות שנקראות 'טעימות' ושנמצאות בחלק העליון שהגולשים רואים מיד". בשלב זה פתחו בבית המשפט את האתר בזמן אמת כדי שישועה יסביר את המונחים לנוכחים. כשרואים שיש ב"טעימה" את העדות של ישועה, פורץ צחוק באולם.

12:35: התחדש הדיון לאחר כחצי שעה הפסקה.

11:19: בעשרים הדקות האחרונות מתקיים ויכוח לגבי אופן סימון הראיות, לרבות הצבע של הודעות הוואטסאפ.

10:47 ישועה: "ערן טיפנבורן היה עורך ynet במשך מספר שנים ואז עזב. נוצר קשר ביני לבינו, הוא הציע להיות עורך ראשי של וואלה, ראיינתי אותו והפניתי לחברי הנהלה אחרים וכמובן יידעתי את שאול ואיריס שיש אפשרות כזאת. ואז הייתה סדרה של שיחות שהשם שלו עלה וירד. אני הייתי אמביוולנטי לגביו אבל חשבתי שאולי כדאי שהוא יבוא ומאסתי מזה, אבל אמרתי שאולי כדאי כי ב-ynet הם טובים בסיקור מוטה".

10:45 תירוש שואלת על הכינויים שניתנו לעיתונאים - ישועה: "תיבון כונה 'העצם' ודב גילהר כונה 'הדב'".

10:43 ישועה: "דב גילהר הגיע אלינו אחרי מאמץ גדול שלי, ואז הוא ערך ריאיון עם ראש הממשלה. הייתה סאגה מטורפת של לחצים לערוך את הריאיון". השופטת פרידמן-פלדמן: "של מי?", ישועה השיב: "של ניר חפץ ושאול. הגענו למצב שהם ערכו את הריאיון, אמרתי לשאול וניר - 'אל תגידו את זה לאלקלעי וגילהר כי הם יהרגו אותי שאנחנו עורכים להם את הריאיון'".

10:40 ישועה: "רצינו להביא את אלמוג בוקר - התגובה של רן ברץ הייתה שהוא בדק את זה והוא אוהד הפועל, אבל לא נורא. היה ממש הליך בדיקה מול אנשי ראש הממשלה". עוד הוסיף ישועה: "וואלה סלבס עניין בעיקר את יאיר, אבל גם רעיית ראש הממשלה הופיעה שם. הגיעה אליי דרישה גם משאול וגם מאיריס, שכועסים על אמיר תיבון שכותב בצורה רעה וביקורתית, וביקשו שאני אפטר אותו".

10:33 ב-15 הדקות האחרונות עסק הדיון באולם בוויכוח עד כמה ישועה מעיד מזיכרונו ועד כמה הוא עבר על החומרים במהלך השנים האחרונות.

10:17 ישועה: "אמרו לי שאני מביא אותו אבל זו תקופת מבחן, ושזו עסקת חבילה - להביא גם שני כתבים מהימין. ביום הגעתו כבר היה רצף של מקרים שקשורים לראש הממשלה והיה רצף של דרישות".

שאול אלוביץ' (צילום: אורן בן חקון)
צילום: אורן בן חקון

10:16 ישועה: "שאול ואיריס אמרו שנוצר נתק ביניהם לבין לשכת ראש הממשלה בעקבות המינוי של אבירם אלעד - הגעתו הייתה אחד הימים השחורים ביותר בימיי בוואלה".

10:13 ישועה: "היה עליי לחץ לשלוח את אבי אלקלעי 'השמאלני, הקיצוני', אז מינפתי את זה ואמרתי שאני רוצה להחזיר את אבירם אלעד, וטענתי שהוא ימני. איך הסברתי את זה? כי הוא סגן אלוף בדובדבן, כמובן ששיקרתי".

10:10 תירוש: "אבל למה להיפטר מינון מגל? הוא הרי ימני". ישועה: "אצל ינון מגל זה לא קשור לדעות הפוליטיות שלו, אלא לזה שהוא לא מציית".

10:09 ישועה: "אמרו לי 'אל תמנה את יואב גולן, הוא יותר גרוע מבן כספית'. ביקשו ממני להיפטר מינון מגל".

9:55 תירוש מבקשת מישועה שיפרט על התערבות במינויים. ישועה חוזר על הסיפור של טלי בן עובדיה ואומר "זה היה המקרה הראשון. לאחר מכן זה הפך לנורמה. לאחר מכן הייתי צריך לאשר מינויים דרך איריס ושאול, ובשלב מסוים צריך היה לשאול גם את ניר או את רן ברץ. אחר כך הייתה סדרה של כתבים ועיתונאים שרציתי להביא, אך הם נפסלו - יש הרבה דוגמאות. רציתי להביא את איילה חסון ונאמר לי שקשה לנהל אותה".

9:52 ישועה: "אור אלוביץ' לא התערב בזה עד אז, למעט מקרים בודדים. הייתה פעם אחת אחרי בחירות 2015, כאשר בקבוצת וואטסאפ של אור, שאול ועמיקם שורר הוא אמר: 'ברכות, הבאת לו את הבחירות ועכשיו ביבי יעשה מה שבזק מצפה ממנו'".

9:48 התביעה מראה לישועה תכתובת וואטסאפ עם אור אלוביץ', שכתב לישועה: "אני מבין שנחזיר את הרווח על יד2 בריבית דריבית" (בעקבות הדברים על הפסקת הסיקור המוטה).

9:29 התובעת יהודית תירוש השמיעה לישועה הקלטת שיחה עם מנכ"לית בזק לשעבר, סטלה הנדלר. בשיחה נשמעת הנדלר שואלת את ישועה על "הסלמה" בוואלה בנושא נתניהו. ישועה משיב לה כי החקירה שמתקיימת באותם ימים סביב מוזס יכולה לקרות גם אצלם.

9:25 ישועה פתח את עדותו: "היה את הטיעון האידאולוגי, וגם נאמר שביבי הוא חבר, אבל לצד שני אלה גם נאמר לי שיהיה נזק של מיליארדים ש"ח לבזק אם יהיה סיקור עוין". הוא מוסיף: "לא זכור לי כרגע שניסו להיטיב עם מישהו אחר מהימין. בדרך כלל רצו לתקוף אותם".

9:15 החל הדיון - השופטים נכנסים. ישועה נראה הרבה יותר משוחרר ביחס לימים הקודמים, הוא הסתובב באולם ודיבר עם הנוכחים.