משפט נתניהו מתחדש ועולה מדרגה: אחרי חודשים ארוכים של דחיות ודיונים טכניים ברובם, מחר (שני) בשעה 9:00 יתייצב ראש הממשלה נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים לדיון הראשון בשלב ההוכחות. מדובר על שלב משמעותי ביותר שבמהלכו בעצם נפרשות בפני השופטים בבית המשפט העדויות הרבות, ולסנגוריו של הנאשם יש אפשרות לנסות וסתור את עדותם. מחר זה מתחיל, מה יקרה אחר כך? עושים סדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהו שלב ההוכחות ומה הוא כולל?

שלב ההוכחות הוא ליבת המשפט הפלילי, והוא כולל את שמיעת העדים והצגת הראיות. הדיונים יתקיימו שלוש פעמים בשבוע - בימים שני, שלישי ורביעי, מהשעה 9:00 ועד 15:30. תחילה יופיעו עדי התביעה ויעלו כל אחד בתורו לדוכן העדים.

כתבות נוספות על משפטו של נתניהו ב-N12:

משפט נתניהו יוצא לדרך: מה צפוי ואיך ייראה האולם?

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לדיון וכפר באישום

התמונות של נתניהו מבית המשפט מלמדות שחייבים שינוי

כל עדות מורכבת מחקירה ראשית, חקירה נגדית וחקירה חוזרת. בחקירה הראשית מתאר העד את האירועים הנוגעים לאישומים ונשאל שאלות כלליות על ידי הפרקליטות. כמו כן, הפרקליטות מציגה ראיות הקשורות לעדות. לאחר מכן נערכת חקירה נגדית, במהלכה מנסים סנגורי הנאשמים לאתגר את העד ולאתר "חורים" בעדותו. לבסוף, יכולה הפרקליטות לקיים חקירה חוזרת לעד, כדי להשלים את התמונה שהתקבלה לאחר החקירה הנגדית. בתום עדותם של כלל עדי התביעה, יעלו לפי הסדר עדי ההגנה של ארבעת הנאשמים.

מה יקרה מחר?

הדיון יתחיל עם נאום הפתיחה של התובעת, עו"ד ליאת בן ארי. לאחר מכן, תישמע עדותו של הראשון מעדי התביעה, מנכ"ל אתר "וואלה!" לשעבר אילן ישועה, הנחשב לעד המפתח בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). 

מתי יצטרך נתניהו להתייצב בבית המשפט?

ראש הממשלה יידרש להיות נוכח בנאום הפתיחה של התובעת ליאת בן ארי, אך יוכל להיעדר מעדותו של ישועה. נתניהו צפוי לבקש להיעדר גם מחלק מהעדויות הבאות. עם זאת, בחלק מהעדויות תהיה לנוכחותו חשיבות רבה יותר. כזכור, סנגוריו של ראש הממשלה נימקו את הבקשה להיעדר מעדות ישועה בכך שלא היה לנתניהו קשר ישיר עימו. הנימוק הזה יהיה פחות רלוונטי לגבי עדים שאיתם היה בקשר ישיר, כמו עדי המדינה ניר חפץ ושלמה פילבר, או איש העסקים ארנון מילצ'ן.

כמה זמן יימשכו דיוני ההוכחות?

שלב ההוכחות הוא החלק המשמעותי והארוך ביותר, ובתיקים גדולים הוא יכול להימשך שנים. על פי ההערכות, עדותו של אילן ישועה לבדה תיפרס על פני חודש-חודשיים לכל הפחות. אחריו יתייצבו שאר העדים מתוך הקבוצה הראשונה בתיק 4000. הקבוצה הזו כוללת 22 עדים, ביניהם עדי המדינה ניר חפץ ושלמה פילבר. סך הכול בשלושת התיקים יש יותר מ-300 עדי תביעה, אך חלקם לא יידרשו להופיע בסופו של דבר. כאמור, בנוסף לעדי התביעה הרבים - בהמשך שלב ההוכחות יעידו גם עדי ההגנה של כל הנאשמים.

מה צפויה לומר מחר התובעת ליאת בן ארי בנאום הפתיחה?

הנאום של עו"ד ליאת בן ארי יעסוק בכל הפרשות - תיק 1000 (המתנות), תיק 2000 (ידיעות אחרונות) ו-4000 (בזק-וואלה). הנאום יימשך כחצי שעה ובו תפרט התובעת בן ארי את עיקרי האישומים. בן ארי תסביר כיצד התביעה תנסה להוכיח את אשמתם של נתניהו ויתר הנאשמים.

מה צפוי בעדותו של אילן ישועה?

לב ליבם של הדיונים הקרובים יתמקד בהקלטות שסיפק מנכ"ל אתר "וואלה!" לשעבר אילן ישועה. במהלך עדותו תשמיע התביעה חלקים מהשיחות שהוקלטו במכשיר הטלפון של ישועה. השיחות הללו נערכו בינו לבין בעלי קבוצת "בזק" שאול ואיריס אלוביץ' וגורמים נוספים, והן היו הבסיס הראייתי המשמעותי ביותר שהאיץ את החקירה בתיק 4000. ישועה צפוי לספר על לחצים מצד בני הזוג אלוביץ' לסיקור חיובי של ראש הממשלה ובני משפחתו באתר החדשות. הסנגורים יעלו בין היתר שאלות לגבי מעמדו המשפטי של ישועה. הם יטענו כי הוא למעשה הפליל את עצמו, ולכן צריך היה לחקור אותו כחשוד או לחתום איתו על הסכם עד מדינה.

מה קורה אחרי שלב ההוכחות?

אחרי כל דיוני ההוכחות מתקיים שלב הסיכומים, במסגרתו התביעה וההגנה מסכמות את טענותיהן. לאחר מכן השופטים יתנו את הכרעת דינם, שתקבע האם הנאשמים יורשעו או יזוכו ובאילו סעיפים. במקרים שבהם יש הרשעה, נערכים דיוני טיעונים לעונש, ובסופם - גזר הדין. עם זאת, ההליך יכול להתקצר בתיקים שבהם מתגבשת בין הצדדים הסכמה על הסדר טיעון.