בתאונת הדרכים בכביש הערבה נהרגו אמש חמישה מבני משפחת דהן, בעת שהיו בדרכם לחתונה של בת משפחה בחיפה. רותי דהן (52), בנה ליאור (31) ובתה שרית (19), כלתה טלי (34) ונכדתה שילת (בת חמישה חודשים), נהרגו כולם מפגיעת משאית בירידות סדום ליד צומת הערבה.

רק בשבוע שעבר קמו בני המשפחה מהשבעה על הסב דוד ז"ל, ותיכננו לחגוג אמש בחתונת קרובי משפחתם בחיפה. עבור בני הזוג ליאור וטלי הייתה זו ההזדמנות הראשונה להציג את בתם התינוקת, שנולדה לפני 5 חודשים בלבד, בפני משפחתם המורחבת. אלא שהנסיעה הזו הסתיימה באסון בלתי נתפס.

"סרט, אנחנו נמצאים עכשיו בתוך סרט", אמר הלילה לחדשות 2 קרוב משפחתם של ההרוגים, יוסי גרוטס. "אני לא תיארתי לעצמי שנהיה בתוך סרט כזה. תינוקת בת חמישה חודשים הלכה, ואנחנו עוד בשבעה של הסבא. אף אחד לא האמין שנקבל טרגדיה אחרי טרגדיה".

חתונתה של האחיינית לירון נערכה אמש כמתוכנן באולמי "הנסיכה" בקריית אתא, כשמעטים בלבד מתוך מאות החוגגים בחתונה ידעו על האסון שהתרחש רק כמה שעות קודם לכן בדרום. גם לחתן ולכלה לא סיפרו על האסון כדי לא להרוס את השמחה. "התייעצנו עם רב והחלטנו שמקיימים את החתונה למרות הכל", אמר אחד הקרובים, "כבר דחינו את החתונה בגלל השבעה על סבא. הנשמה יוצאת החוצה, הלב צועק ואנחנו נקרעים".

לאן נעלמו חפציהם של ההרוגים?

האם המשטרה התרשלה בטיפול בזירת התאונה הקטלנית בערבה? עדויות ממקום התאונה מעלות חשד להיעלמות פריטים יקרי ערך של קורבנות התאונה. עוברי אורח שהגיעו הערב לזירה הבחינו במספר אנשים שחיטטו בחפציהם של בני המשפחה שנותרו בחלקי המכונית הפגועה.

זירת התאונה שאירעה ליד דימונה, שבה נהרגו חמישה בני משפחה אחת, הצליחה לזעזע גם את אנשי כוחות ההצלה המנוסים ביותר. צוותי ההצלה דיווחו על זירה שמזכירה זירת פיגוע. גופות בני המשפחה ובהם שני הילדים הקטנים, נשרפו כליל כתוצאה מהאש שפרצה במכונית.

עוצמת הפגיעה פיזרה את חלקי המכונית לכל עבר והשוטרים עסקו שעות ארוכות באיסוף הפריטים מאזור התאונה. למרות עבודת האיסוף הקשה, מתברר שהשוטרים לא הקפידו לאסוף את כל רכוש הקורבנות. עדי ראייה שהיו במקום התאונה התפלאו לגלות שמזוודה, ובה חפציהם האישיים של בני המשפחה, נותרה ללא השגחה לאחר שהשוטרים עזבו את המקום.

אזרחים לקחו את המזוודה לתחנת המשטרה

לדברי התושבים שנכחו במקום, לאחר שהשוטרים עזבו את הזירה, הגיעו מספר חברים של הנהג אל הזירה מרהט, כדי לאסוף את חפציו של נהג המשאית. אחרי שהסתובבו באזור המשאית, עברו החברים לסביבת המכונית כדי לבדוק את הרכוש שנותר מאחור וחיטטו במזוודה.

האזרחים המודאגים המתינו עד לכתם של החברים ואז ניגשו אל המזוודה שניצבה על הכביש ואספו את חפציהם של בני המשפחה. במהלך האיסוף הם הבחינו בקופסת תכשיטים ובמנשא למשקפיים שנותרו ריקים במזוודה. הם אספו את יתר הפריטים והביאו את המזוודה לתחנת המשטרה של דימונה.

ממשטרת דימונה נמסר בתגובה כי "המזוודה הגיעה בשעות הערב לתחנת המשטרה של דימונה והיא תועבר מחר להמשך טיפול של אגף התנועה". בנוסף ציינו כי לא נמסר כל דיווח על פריטים שנעלמו מהמזוודה.

חמישה בני משפחה נהרגו בתאונה

שני הורים צעירים, בתם התינוקת, הדודה, והסבתא – כולם נספו ברגע אחד על הכביש, סמוך לצומת הערבה. נהג משאית התנגש בהם בעוצמה, המכונית המשפחתית עלתה באש, ולא ניתן היה להציל אף אחד.

מתחקור עדי הראייה הראשונים עולה, כי התאונה אירעה כ-200 מטרים מצומת הערבה. את העיקול האחרון הנהג משום מה מפספס וסוטה לנתיב הנגדי. ממול מגיעה מכונית היונדאי, המשאית מתנגשת בה בעוצמה וגוררת את המכונית המרוסקת שמתחתיה כ-30 מטרים. רק אז המשאית מתהפכת והרכב המשפחתי מתחיל לבעור.

הנהג אמר בחקירתו כי התכופף אל תא הכפפות כדי לסגור אותו, ספג מכה קלה בראשו וזה מה שלטענתו גרם לסטייה לנתיב הנגדי ולהתנגשות במכונית שבאה ממול. במשטרה עדיין לא משוכנעים שזו הייתה באמת הסיבה האמיתית לתאונה הקשה ובודקים חשד לפיו הנהג נרדם או שדעתו הוסחה משימוש בטלפון סלולרי או רדיו.

חוקרי המשטרה חושדים כי נהג המשאית כנראה נרדם או שדעתו הוסחה למשהו אחר, כמו למשל שימוש בטלפון סלולרי או רדיו. אנשי זק"א התקשו למצוא פריטים כלשהם שמזהים את האנשים. מנתוני עמותת "אור ירוק" עולה, כי כביש 25 נמנה עם עשרת הכבישים האדומים, עשרת הכבישים המסוכנים ביותר בישראל.

נשרפו למוות חיים

מתנדב זק"א גדי קלרמן, שהגיע למקום התאונה, סיפר על התמונות הקשות. "הגענו לזירה, ראינו את הגופות השרופות ואת הרכב השרוף, וכל שנותר לנו לעשות עם המחזות הקשים זה לטפל בכבוד הראוי ביותר להרוגים עצמם ובממצאים שנשארו ברכב", אמר קלרמן.

"אנחנו לצערנו מידי פעם נחשפים למחזות קשים כאלו, המחזה פה הוא קשה במיוחד בעיקר כי יש פה קשר משפחתי בין כל ההרוגים. רק לחשוב על המשפחות שיושבות בבית וצריכות לקבל את הבשורות זה עושה חלחלה בגוף, תוך כדי הטיפול בהרוגים עצמם", מספר קלרמן על גודל הטרגדיה.

"לצערי אני נאלץ במסגרת עבודתי להתמודד עם מראות קשים - אבל לא כאלה", סיפר בזעזוע חזי מרדכי, פרמדיק מד"א במועצה האזורית תמר. "כאשר הגענו מצאנו משאית שהתהפכה על הצד ורכב פרטי בו היו ארבע גופות חרוכות ועוד גופת תינוק חרוכה מחוץ לרכב. הגופות פשוט איבדו צלם אנוש".

הפרוייקט המשותף של חדשות 2 באינטרנט ואור ירוק - "נוהגים לא לסמס"

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים לפייסבוק?

התאונה הקטלנית בערבה - הסיקור המלא

כך אירעה התאונה בערבה

האזינו לקולות הראשונים מהתאונה

5 הרוגים בתאונת דרכים חזיתית