אבל כבד לאחר מציאת גופות הנערים: ברחבי הארץ התכנסו הלילה (ב') מאות בני אדם כדי להתאבל יחד על מותם של שלושת החטופים. בכיכרות הערים הם שרים, מדליקים נרות ומתפללים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות בני אדם הגיעו לשערי המכון לרפואה משפטית באבו כביר, אליו הובאו גופות שלושת החטופים. הם הדליקו נרות כדי להתייחד עם זכרם של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, שנרצחו זמן קצר לאחר חטיפתם לפני כשבועיים וחצי.

חלק מהנוכחים מחוץ לשערי אבו כביר נשאו תפילה לזכרם של הנערים, ובמקביל להם חלק מהנאספים החזיקו שלט ובו ססמאות נגד ראש הממשלה ונגד שחרור מחבלים. גם במקום בו נמצאו הגופות, סמוך לחלחול בגזרת חברון, התאספו נערים שהניפו דגלים והקימו גל-עד מאבנים לזכר הנערים.

גם בכיכר ציון בירושלים ובכיכר רבין בתל אביב יצאו מאות אזרחים לרחובות והדליקו נרות נשמה. יחד הם שרים ומנגנים לזכרם של שלושת הצעירים. התכנסות דומה הלילה גם בטרמפיאדה בצומת אלון שבות, המקום ממנו נחטפו גיל-עד, נפתלי ואייל. 

שרים לזכר הנרצחים
שרים לזכר הנרצחים | צילום:

שלושת גופות הנעדרים הובאו הערב למכון לרפואה משפטית. במקום מתבצע הליך זיהוי מסודר של השלושה וכן הדמייה שעשויה לסייע בחקירת פרטי אירוע החטיפה. במקביל נמשכים החיפושים בשטח אחר פריטים שעשויים לסייע באיתור החוטפים.

הערב, 18 ימים לאחר שנעלמו בצומת אלון-שבות שבגוש עציון, נמצאו גופות החטופים כשהן כפותות כקילומטר מערבית ליישוב חלחול שמצפון לחברון. סמוך לשעה 17:30 מצאו כוחות כפיר ומגלן את גופות שלושת החטופים כשהן מוסוות, ונראה שהן הושלכו בחיפזון רב בשדה חיטה.

למקום הוקפצו כוחות גדולים של צה"ל, שב"כ ומשטרה בליווי חוקרי זיהוי פלילי. גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הגיע לזירה, שם קיים הערכת מצב מיוחדת. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של תגובת נקם מצד גורמים קיצוניים מקרב המתנחלים. בהמשך להתפתחויות, העלתה המשטרה את רמת הכוננות לרמה ג'.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה בעקבות האירוע, ואמר: "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות. כל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים - אייל, גיל-עד ונפתלי. הם נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם".

"בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים - ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים - שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם - ולא יראו אותם עוד. החמאס אחראי - והחמאס ישלם. יהי זכרם של שלושת הבנים ברוך", הוסיף ראש הממשלה.

הגל-עד שהוקם ליד חברון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הגל-עד שהוקם ליד חברון | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ההשתלשלות: יצאו מהישיבה בדרך הביתה ונעלמו בצומת

הפרשה החלה לפני שבועיים וחצי ביום חמישי, 12.6.14 בשעה 22:00, אז יצאו שלושת הנערים מישיבת "מקור חיים" שבה הם לומדים בכפר עציון - לעבר בתיהם שבטלמון, אלעד ונוף איילון. אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל עלו או הוכנסו, ככל הנראה, לרכב בצומת אלון-שבות.

בלילה שבין חמישי לשישי נפרסו כוחות נרחבים בפאתי חברון, ובשישי לפנות בוקר אותר באזור רכב שרוף. הרכב נלקח לחקירה בכדי לבדוק אם הוא קשור להיעלמותם של שלושת הנערים. בבוקרו של יום שישי החלו להתפשט השמועות, אך בשעה חמש בערב אישר דובר צה"ל את החשש לחטיפה באופן רשמי.

כעבור זמן קצר כינס ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב בקריה, ובשעות הלילה החל מבצע מעצרים נרחב באזור חברון. בשבת קיים ראש הממשלה התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל וראש השב"כ, ושעות לאחר מכן הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הנערים הנעדרים.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

אחרי 18 ימים: נמצאו גופות שלושת הנערים החטופים

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

מציאת גופות הנערים: "אחד המטיילים זיהה שיח חריג על הקרקע"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"