"בני משפחתו של שלמה גרוניך מודיעים היום ששלמה סובל מדימנציה", כך משפחתו של שלמה גרוניך טוענת בשעה האחרונה, לאחר שמדינה שלמה זועמת על אמירתו הגזענית, מפסטיבל עין גב אמש. "בשנה האחרונה חלה התדרדרות במצבו ובימים האחרונים הוא אובחן על ידי מומחים רפואיים בבית חולים".

"יש לו ניתוקים שמאפיינים את המחלה, והוא אינו תמיד מודע לדברים שהוא אומר. אלה חלק ממאפייני המחלה. הוא מתנצל מכל הלב על האמירה אמש", נכתב בהמשך ההודעה, "אנו מבקשים להזכיר ששלמה שר כל חייו לכולם וקיים שיתופי פעולה רבים ובעת הזאת מבקשים להבין את הרגישות למצבו".

בשיחה עם mako מוזיקה אומרת גרושתו מיכל כי "הדברים לא כמו שהם. המצב שלו במיוחד בשלושה חודשים האחרונים הדרדר. אני מטפלת בו כי הוא שוכח ויש לו ניתוקים. זה מצב מאוד קשה, במיוחד לאדם כמו שלמה שכל החיים עסק רק בחיבורים. זה כל עולמו, כל מה שהוא עשה זה היה חיבורים. הוא אהב תמיד את כל סוגי המוזיקה הוא לפעמים יש לו ניתוקים כאלה".

לדבריה, "הוא לא זכר אחר כך מה הוא אמר, הוא מאובחן עם דמנציה. קשה לי להגיד את זה עד עכשיו. חשבנו שיהיה בסדר. רציתי להגיד את זה אתמול, אבל שלמה התבייש בזה". לטענתה, היא זו שמטפלת בו בשנים האחרונות: "אני גרושתו כבר כמה שנים, אבל מאז שחלה הדרדרות במצבו מכרתי את הבית ועברתי לגור מתחתיו כדי לעזור לו. משפחה זה משפחה. בשלמה אין טיפת רוע, הוא כל כך תמים, כמו ילד. מהלילה אנחנו ערים רק עם טלפונים. תוך כדי שאנחנו מדברים יש לנו מיליון הודעות".

בתו, ים גרוניך פרסמה בחשבון הפייסבוק שלה הודעה אישית: "אני עצובה. באמת. עצובה משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שאנשים באמת נפגעו מאבא שלי. המילים האלה צרמו לי בדיוק כמו שהם צרמו לכל ישראלי שאוהב את החברה שהוא חי בה, ואני אוהבת את החברה שאני חיה בה, את כולם. אני לא יודעת אם ההתנצלות שלי שווה הרבה - כי הרי אני לא אמרתי את המילים האלה. אבל היא כן שווה משהו, אז אני כל כך מתנצלת. בכל זאת, אבא שלי".

והסיבה השנייה- אבא שלי", הוסיפה, "בשונה מהאנשים שמגנים אותו, חלקם אפילו תוקפים בצורה לא פרופורציונלית לאירוע, אני מכירה את אבא שלי מצוין. אני יודעת שהוא תמיד השמיע באוזניי שגזענות זה דבר מכוער שחייבים לגנות בכל הזדמנות. אני יודעת שאבא שלי לא גזען, ושהבוקר הזה לא קל עבורו ועבור המשפחה שלנו- לצפות במפעל חייו נהרס בשל האמירה עצובה, שלא משקפת אותו. ויש פה מקום להתבוננות פנימית וצמיחה. ובואו לא נשכח שאבא שלי הוא בן 75 ובעל דימנציה שמתפתחת מיום ליום, עבר אירועים לבבים וחוויות שהשאירו אותו לא כמו פעם . מקווה שבסופו של דבר ייזכרו אותו על כל הטוב שעשה ולא על הפליטה הרגעית הזו. באווירת חג הפסח, אאחל לנו לצאת לחירות מתפיסות קדומות של דתות ועדות וכדומה, ושנצליח להיות יותר סלחניים. חג שמח עם ישראל".

@gilmishali7 . #שלמהגרוניך בפסטיבל עין גב: ״אתם אשכנזים, כזה קהל אני רוצה. אין פה אפילו צ׳חצ׳ח אחד״ #fyp #foru #viral #פוריו ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

כזכור, אמש בפסטיבל עין גב, גרוניך גרם לסערה כאשר אמר במהלך הופעתו את האמרה הגזענית "אתם אשכנזיים כאלה, כזה קהל אני רוצה תמיד. אין פה אפילו צ'חצ'ח אחד" - שעוררה תגובות רבות. מנחת האירוע נסלי ברדה מיהרה לבמה כדי לגנות את דבריו: "אולי לא שמת לב שעם ישראל כולו יושב כאן בקהל, וזו בדיוק הסיבה שהקהל הזה כל כך יפה". הבוקר, ברדה סיפרה שהיא הייתה מאחורי הקלעים אך עדיין שמעה וזעמה: "שמעתי את זה והאוזניים התחילו לבעור", סיפרה. "חשבתי מתי מגיע הרגע שהבן אדם אומר - 'לא, זאת הייתה בדיחה גרועה'. הרגע הזה לא הגיע".

מאז האירוע המצער גרוניך הספיק להתנצל עוד באותו הערב בשיחה עם mako ואמר "נפלטה לי אמירה גרועה. זה היה טיפשי מצידי ואי אפשר לחשוד בי עם היסטורית שיתופי הפעולה שלי בגזענות. אני מתנצל". אך אמנים ואמניות רבים הביעו את הביקורת שלהם כלפי האמירה המזעזעת שלו

"צר לי שבשנת 2022 יש אנשים חשוכים שנתקעו בעבר ובסטיגמות חברתיות, בזמן שהעולם התקדם והפכנו להיות חברה ישראלית מרגשת שכולה כור היתוך של צבעים, ריחות וטעמים", הגיב הבוקר אייל גולן, "לשמחתנו מוזיקה היא דבר ששייך לכולם, בלי שום הבדל של צבע ועדה, והתפקיד שלה ושל האומנים ששרים אותה הוא לחבר ולאחד ולא לפלג ולהתסיס".

@gilmishali7 . #שלמהגרוניך מתנצל על דבריו בפסטיבל עין גב #פוריו #viral #foru #fyp ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

גולן המשיך ותקף את גרוניך ואת הקהל שנכח במקום וצחק למשמע דבריו: "אדם שתרומתו חשובה ויקרת ערך למוזיקה הישראלית לא יכול לעמוד על מקום קדוש כמו הבמה, ולהתבטא בצורה כל כך נוראית, מרושעת ומחרידה שמעידה הרבה עליו. תתבייש לך. וכל מי שישב בקהל, צחק ומחא כפיים לאמירותיו, צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו על מהי גזענות ואיזו דוגמא הוא נותן לילדים שלו. ותודה לך נסלי ברדה על התגובה המיידית והמדויקת. אשרי שזכיתי שהקהל שלי מורכב מכל הגוונים והצבעים שיש במדינה הזו, 'צ'חצ'חים', אשכנזים, מזרחים, רוסים, אתיופים, דרוזים ועוד ועוד... כל אחד מהם מרכיב חלק בלתי נפרד מהלב שלי".

מי שיצא להגנתו של גרוניך, היה אסף אמדורסקי שהגיב לפני לפוסט בפייסבוק של המוזיקאי: "שלמה אתה מוזיקאי מדהים. המוזיקה שלך זה לא מהעולם הזה. אמש, בדרך חזרה מעין גב, השמעתי לבתי בת ה-14 את האלבום 'צמר גפן מתוק'! כמה ברק, הומור, כישרון ווירטואוזיות יש לך בשרוול! הסאונד והנגינה והיצירתיות והקטסטים והלחנים הכל כך מקוריים ומופלאים… יחד עם מתי כספי (שהפיק) הצבתם רף בלתי אפשרי ועל כך טינתי לנצח. בסדר שלא כולם מבינים את ההומור שלך, אני דווקא חושב שאתה מצחיק מאוד והבדיחה (על אשכנזים) הייתה קורעת אוהב, אסף".