"הסתכלתי על הקהל ואמרתי 'כזה קהל אני רוצה תמיד', אתם כל כך אשכנזים כאלה, אין פה אפילו צ'חצ'ח אחד", כך פתח הערב שלמה גרוניך את הופעתו בפסטיבל המוזיקה עין גב, כחלק ממופע הוקרה מיוחד לתוכנית הרדיו "ארבע אחר הצהריים" בגלי צה"ל, כשברקע נשמעות מחיאות כפיים וצחוקים מהקהל.

מיד לאחר אמירתו המכוערת, מנחת האירוע, נסלי ברדה, הבהירה לו ולכלל הנוכחים במקום כי: "אולי לא שמת לב שעם ישראל כולו יושב כאן בקהל וזו בדיוק הסיבה שהקהל הזה כל כך יפה והשירים, אומן יקר ומוערך שכמוך שייכים לכולם - לגרוניך, לברדה ולכולם". דבריה של ברדה זכו למחיאות כפיים סוערות.

בשיחה עם mako מוזיקה דקות לאחר שירד מהבמה אמר גרוניך: "אני ממש מצטער שנפלטה לי אמירה גרועה זו, זה היה טיפשי מצידי ואי אפשר לחשוד בי עם היסטורית שיתופי הפעולה שלי בגזענות. אני מתנצל".

@gilmishali7 . #שלמהגרוניך בפסטיבל עין גב: "אתם אשכנזים, כזה קהל אני רוצה. אין פה אפילו צ'חצ'ח אחד" #fyp #foru #viral #פוריו ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

תגובות רבות לדבריו של גרוניך החלו לזרום מיד לאחר פרסום הדברים. ראש המועצה האזורית עמק הירדן ויו"ר פסטיבל עין גב - סובב כנרת, עידן גרינבאום, גינה את דבריו של גרוניך ואמר: "האמירה הזו פגעה ברוח הפסטיבל המאחדת ואנו דוחים ומוקיעים אותה בשאט נפש. כל אמירה משתלחת בציבור כזה או אחר הינה פסולה ואיננו מקבלים אותה כלל. מנחת המופע התבקשה להתנצל ולגנות את הדברים על הבמה בפני הקהל באירוע והמאזינים בבית, ואף אנו מוסרים את התנצלותנו. זוהי אינה דרכו של פסטיבל עין גב, הפסטיבל הוותיק בישראל, ואינה רוחו של שום אירוע כלשהו בארצנו.

מיקי גבריאלוב שלקח גם הוא חלק במופע כתב: "פסטיבל עין גב סובב כנרת היה מוצלח מאוד, הקהל היה נהדר, הכנרת גאתה מרוב שמחה. גרוניך כנראה לא מרגיש כך וזה חבל ועצוב. מוזיקה נוצרה כדי לחבר ולא להפריד. אני אמשיך להופיע ולאהוב את הקהל שלי ללא הבדל דת, גזע, מין או נטייה מינית".

שר התרבות חילי טרופר אמר בתגובה כי "אני מתעצב על הדברים המכוערים, המשסעים והמיותרים - אנחנו אוהבים קהל שיש בו את כולם". שרת התרבות לשעבר ח"כ מירי רגב, פנתה בטוויטר לשרת החינוך, ח"כ יפעת שאשא ביטון, וצייצה: "ערה? אם חסר לך מישהו לפרס ישראל...".

@gilmishali7 מנחת פסטיבל גב, #נסליברדה מתנצלת על דבריו של #שלמהגרוניך #fyp #foru #viral #פוריו ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

אביב גפן צייץ: "אין לי סימפתיה לגזענים" והעיתונאי מנחם הורוביץ, שנכח בהופעה, אמר: "גרוניך זמר ענק אבל לצערי נשמע חשוך".

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב פרסם גם הוא תגובה על הדברים ואמר: "אמירה מכוערת ובלתי נסבלת. עצוב שבשנת 2022 אנחנו עדיין צריכים לשמוע דברים מקוממים שכאלו". יו"ר ש"ס אריה דרעי כתב: "בושה וחרפה. גזענות עלובה ומחליאה. גרוניך, אתה איש בזוי. ויותר מזה: איך עוד לא גרשו אותו מהפסטיבל הזה? גרוניך, לא סולחים לך על פגיעה הקשה בציבור ענק. אין סליחה ואין מחילה על דיבורים גזעניים כאלה. ואיך זה שהקהל בהופעה לא מחה על הדברים? אולי כי הדברים שאמר מקובלים על חלק גדול מהקהל? לפחות הייתה אשה אחת שענתה לו, המנחה נסלי ברדה. למרות ימי החג, אני עצוב מאד הלילה, בעיקר מתגובת הקהל".

@gilmishali7 . #שלמהגרוניך מתנצל על דבריו בפסטיבל עין גב #פוריו #viral #foru #fyp ♬ צליל מקורי - Gil Mishali

ח"כ איתמר בן גביר הגיב גם הוא וצייץ: "צ'חצ'חים, מנשקי קמיעות, מלחכי קש וגבב. תמשיכו לקרוא לנו בשמות. שלמה גרוניך אכזבת בגדול תתביש! כולנו יהודים!". ח"כ אופיר אקוניס: "שלמה גרוניך מצטרף הערב לשרשרת דוברים גזעניים ומתנשאים של השמאל הישראלי. דודו טופז, עודד קוטלר, תיקי דיין, ענת וקסמן. אלה הם פניו האמיתיים של המחנה הנאור, התרבותי ורודף השלום. תתבייש, גזען".

המילה צ'חצ'חים מלאה במטען תרבותי בישראל עוד מאז הנאום הידוע לשמצה של דודו טופז, במהלך מערכת הבחירות בשנת 1981. לא ברור אם במודע או לא, אבל האמירה של גרוניך מתכתבת באופן כמעט מובהק עם אותה אמירה של טופז שפגעה לו קשות בקריירה באותן השנים: "תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות... הצ'חצ'חים הם במצודת זאב. הם בקושי שין גימלים, אם הם בכלל הולכים לצבא. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות“.

מגלי צה"ל נמסר בתגובה: "בפסטיבל עין גב שהוקדש לתוכנית ארבע אחרי הצהריים בגל"צ, נאמרו דברים חמורים על ידי שלמה גרוניך שאותם אנו מגנים מכל וכל. מדובר בדברים משסעים ומקוממים שאין להם מקום והם אינם משקפים את רוח גל"צ או את רוח התוכנית שמעלה על נס את היצירה העברית והישראלית לדורותיה.