פרסי ספיר 2012 מיי פיינגולד
אירופה מחכה לה. מיי פיינגולד | צילום: ראובן שניידר

מיי פיינגולד היא הזמרת שנבחרה לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון ה-59, שתתקיים ב-10 במאי השנה בקופנהגן שבדנמרק, כך הוחלט אתמול (חמישי) בועדת האירוויזיון של רשות השידור. הבחירה בפיינגולד התקיימה בהצבעה דמוקרטית וחשאית בין חברי הועדה, ונציג מטעם הועדה בישר על כך לזמרת עוד אתמול.

אם מיי פיינגולד לא תחתום על החוזה - מאיה בוסקילה היא הבאה בתור

אולם, עדיין לא סגור סופית שמיי פיינגולד אכן תיסע השנה לאירוויזיון. פיינגולד חתומה על חוזה בחברת "הליקון", שצריכה לאשר את המהלך. כמו כן פיינגולד טרם קיבלה לידיה את החוזה התקנוני של רשות השידור, עליו היא מחויבת לחתום כדי לייצג את ישראל. רק אחרי שתקבל אותו לידיה ועורכי הדין של "הליקון" יעברו עליו ויאשרו לה לחתום - היא תוכל לחתום עליו ולסגור את נסיעתה לאירוויזיון. מקורבים לנושא העריכו שהסיכויים לכך טובים, אבל שמדובר בפרוצדורה שתיקח לפחות עוד 24 עד 48 שעות. אם פיינגולד לא תחתום על החוזה התקנוני של רשות השידור - תעבור הזכות למאיה בוסקילה, שהגיעה למקום השני בהצבעה בועדה.

אין תמונה
הגיעה שנייה בהצבעה. מאיה בוסקילה

חברי ועדת האירוויזיון שהצביעו והעניקו למיי פיינגולד את הכרטיס לאירוויזיון הם: יו"ר הועדה וראש המשלחת המיועד לאירוויזיון יצחק זוננשיין (ערוץ 1), סגן ראש המשלחת אודי בצלאל (ערוץ 1), משה מורד (מנהל רדיו 88), טלי כץ (ערוץ 1), לירון בן שמעון (רשת ג'), טל ארגמן (רדיו 88), עופר שפריר (במאי טלוויזיה) ולאון קיכלר (פורום חובבי האירוויזיון). ההצבעה התקיימה בפיקוחה של השופטת בדימוס ברכה אופיר, שספרה את הקולות.

בישיבת ההפקה של האירוויזיון, שהתקיימה היום (שישי) נכח גם יואב גינאי, מנהל מחלקת התוכניות של הערוץ הראשון, לשעבר מזכיר ועדת האירוויזיון של רשות השידור ומי שנחשב ל"איש החזק" ול"מושך בחוטים" העיקרי בענייני האירוויזיון בשנים האחרונות. בעבר תמך גינאי במועמדותה של מאיה בוסקילה.

בתשובה לשאלה האם מיי פיינגולד תיסע לאירוויזיון צריך לזכור גם את היבט הכלכלי - נסיעה לאירוויזיון כרוכה בהוצאה כספית העומדת על בין 150 ל-250 אלף שקלים עבור האמן, שצריך לממן את הסכום מכיסו, או בעזרת גוף תומך מאחוריו (למשל חברת תקליטים כמו "הליקון", או מפיק פרטי), או באמצעות חסויות מסחריות.

את השיר שתשיר מיי פיינגולד באירוויזיון (אם אכן תיסע) יבחר הקהל. תהליך הבחירה יעבוד כך: מיי פיינגולד, מנהליה ואנשי הועדה יאזינו לשירים שיגיש להם הציבור ושירים שפיינגולד תביא איתה. מתוך הרשימה יבחרו שלושה עד ארבעה שירים להם יצולמו קליפים, אשר יוקרנו בערוץ הראשון ויחשפו באינטרנט לפרק זמן קבוע מראש, גם בתחנות הרדיו של רשות השידור - רשת ג' ו-88FM. מתוך 3-4 הקליפים שיוקרנו והשירים שיושמעו - יבחר הקהל את השיר הזוכה, באמצעות מנגנון הצבעה שטרם נחשף.

מיי פיינגולד - ג'ינג'ית עם קול גדול

מיי פיינגולד, בת 31 בדצמבר האחרון, נולדה בראשון לציון בשם מיטל סלונימסקי. היא החלה את הקריירה כסולנית בלהקות "אדום" ו"דיזיאק", איתה הופיעה בפסטיבל ערד והוציאה את השיר "spank".

מיי פיינגולד ב"כוכב נולד"

פיינגולד נחשפה לקהל הרחב בשנת 2009, אז השתתפה בתוכנית "כוכב נולד", והתבלטה בה בקולה החזק, האופי הרוקיסטי והשיער הג'ינג'י. היא העפילה עד גמר העונה השביעית של "כוכב נולד", בו הגיעה שלישית אחרי ולדי בלייברג ורוני דלומי, עם ביצוע לשיר "תחזור תחזור" של להקת "משינה" ושיר מקורי משלה. אם אכן תיסע לאירוויזיון תהיה מיי פיינגולד בוגרת "כוכב נולד" הרביעית שעושה זאת, אחרי שירי מיימון, הראל סקעת ובועז מעודה.

בהמשך הוציאה מיי פיינגולד את אלבום הבכורה "סודה פופ", בו נכלל השיר "מה נשתנה", ובו חשפה את סיפור האונס שעברה. בשנתיים האחרונות הוציאה פיינגולד עוד מספר שירים כמו "להתראות מחר" ו"תמונות", מתוך אלבום שני, עליו היא עובדת עם אבנר חודורוב מלהקת "משינה".

הלילה הבלתי נשכח: חימום ל"רוקסט" בדרך לחדר הלידה

פיינגולד וחודורוב משתפים פעולה בשנים האחרונות גם בהרכב ההופעות "לימוזינה אקספרס", שפיינגולד היא הסולנית שלו. חודורוב מוביל את ההרכב עם חברו ל"משינה" מייקל בנסון. לשיאם על הבמה הגיעו "לימוזינה אקספרס" במופע החימום ללהקת "רוקסט" בגני התערוכה באוקטובר 2011. פיינגולד הופיעה אז כשהיא בחודש התשיעי להריונה, וכשעה אחרי ההופעה הובהלה לבית החולים כדי ללדת את בתה הבכורה אמילי, לאב המאושר ליאור נורדמן. לאחרונה שחררו "לימוזינה אקספרס" את השיר "תרימו ת'ידיים" עם פישי הגדול.

במקביל מיי פיינגולד היא גם שחקנית תאטרון ה"קאמרי" ומשחקת ושרה במחזות הזמר "לילה לא שקט", בו בלטה עם הביצוע ל"הוא לא יודע מה עובר עלי" של שלמה ארצי, ובימים אלה ב "קזבלן". היא אף התארחה בהופעות של שלמה ארצי, בין היתר באמפי שוני.

מיי פיינגולד בחודש תשיעי
נסעה ללדת אחרי מיד אחרי החימום ל"רוקסט". מיי פיינגולד בחודש תשיעי | צילום: אלעד דיין