אירועי הירי לעבר בתי הכלא 'הדרים' ו'גבעון' בשבוע האחרון שבוצעו דרך מכוניות חולפות באמצעות שימוש ברובי קלצ'ניקוב ממחישים אולי יותר מכל את עוצמת ארגוני הפשיעה הערביים בישראל. ארגונים שלא מהססים ללכת ראש בראש עם שירות בתי הסוהר כדי לשפר את תנאי המאסר של ראשי הארגון והחיילים הבכירים בו - גם במחיר של פגיעה בסוהרים או בקצינים בכירים. אבל מתברר שזו רק עוד שיטת פעולה, "עדינה" יחסית, וכשלושה שבועות לפני אירועי הירי הונח מטען ברכבה של קצינת שב"ס ומפקדת אגף בכלא 'רימונים'. כעת מתברר שהאירועים החריגים באמת עוד לפנינו.

"בפעם הבאה יעוף טיל לאו לעבר בית כלא בישראל. המלחמה של ארגוני הפשיעה הערביים בכלל, ושל עודה קוטייר בפרט, נגד השב"ס, רק התחילה", מזהיר עבריין המקורב מאוד לראש ארגון פשיעה גדול במשולש. "הם לא רואים ממטר. כל ה'בחורים הטובים' (כינוי לבכירים בארגוני הפשיעה במשולש) מתאגדים למלחמה כוללת. מבחינתם זה להיות או לחדול - הם צועדים לעבר מלחמת חורמה".

בשירות בתי הסוהר לא זוכרים איום כזה ממשי ומוחשי על בכירים בתוך הארגון, ובעיקר מנהלי אגפי ההפרדה ובתי הכלא. עשרה קצינים בכירים נמצאים תחת אבטחה מחשש שאנשי ארגונו של קוטייר יפגעו בהם. מדובר בנתון בלתי נתפס. מאז חיסולם של רוני ניצן, מפקד כלא רמלה שנרצח על ידי העבריין הרצל אביטן בשנת 1981 (אחרי שירה בו 22 כדורי עוזי מטווח אפס), ורציחתו של ד"ר יעקב זיגלבוים, מי שהיה הרופא הראשי של שב"ס (וחוסל במאי 1998 באמצעות מטען שהוטמן במכוניתו), עברייני ישראל לא חצו לכאורה את הקווים האדומים והברורים. פה ושם היו מקרים של הנחת לבנות חבלה בפתח בתיהם של מנהלי כלא וקצינים בכירים או איומים לפגוע בהם שלא התממשו - אבל ירי לעבר בתי כלא על מנת לפגוע זהמשהו שלא קרה כאן שנים רבות.

"יש כאן אמירה חזקה מאוד של ארגון הפשיעה שהיה מעורב בירי ורוצה להלך אימים על קצינים בכירים כדי לשפר את תנאי מאסרם ומעצרם של בכירי אותו ארגון", טוען קצין בכיר לשעבר בשב"ס שבעברו ניהל כמה בתי כלא מהגדולים בארץ. "זה מעיד שהם בלחץ, אבל הם לא מבינים דבר אחד: שב"ס לא מתקפל בפני שום אסיר - גם המסוכן ביותר. מה שכן אני יכול לומר הוא שארגוני הפשיעה הערביים, בעיקר אלה שפועלים במשולש, לעיתים מסוכנים יותר מאסירים ביטחוניים. יש להם יכולות תמרון מתוך הכלא באמצעות טלפונים סלולריים והם מסוגלים לנהל את החיילים שלהם שנמצאים מחוץ לגדרות ולגרום להם  לבצע כל דבר שהם רוצים - פיצוח ההתנהלות של ארגוני הפשיעה הערביים הוא עניין מאוד קשה לביצוע - אצלם, מי שמשתף פעולה עם המשטרה, חוטף כדור בראש ומשפחתו מנודה".

מאז שני מקרי הירי בשבוע האחרון, קציני המודיעין בבתי הכלא בכל ארץ, אבל בעיקר ב'רמון', 'רימונים' ו'איילון', עובדים שעות נוספות כדי להשיג כל פיסת מידע על המתרחש באגפי ההפרדה בהם כלואים עודה קוטייר, ראש ארגון פשיעה גדול מג'לג'וליה, חייליו, וחיילים של של ארגוני פשיעה ערביים אחרים.

"קשה מאוד לחדור לתוך ארגוני פשיעה ערביים מהסוג שמנהל קוטייר - יש שם קשר שתיקה חזק מאוד. ההפללה שלו על ידי עד מדינה שהמשטרה הפעילה היא אירוע נדיר, אבל זה לא סוף פסוק מבחינה משפטית", מגלה קצין מודיעין לשעבר שעבד באחד מבתי הכלא הגדולים בדרום הארץ, "זה דבר שמטריד מאוד את מנוחתם של קציני מודיעין בכל הארץ. היכולת של ארגונים כאלה לא פחותה מזו של אסירים ביטחוניים - הם עובדים מהכלא עם טלפונים סלולריים שהוברחו פנימה, עם אשגרים (פתקים סודיים להעברת מידע) שעוברים בין האגפים השונים, ולהערכתי יש גם סוהרים שמשתפים עם חלקם פעולה מחשש לחייהם בתמורה לבצע כסף".

ניצב משנה בדימוס, ד"ר פיני יחזקאלי, בעל הבלוג 'ייצור ידע', טען במאמר נוקב שכתב לאחרונה כי ההתעצמות של ארגוני הפשע הערביים באה דווקא בעקבות הצלחת המשטרה לפגוע אנושות בארגוני הפשיעה היהודים. "עוצמת משפחות הפשע הערביות היא התוצאה הבלתי צפויה של הצלחת המשטרה בטיפול בארגוני פשיעה היהודיים", טוען ד"ר יחזקאלי. "מכיוון ששטחי המחיה של משפחות הפשע לא נפגעו, הוואקום שיצרה המשטרה התמלא מהר מאוד על ידי ארגוני הפשיעה הערביים. פעם הכרנו רק את משפחות הערביות 'החלוצות' כמו ג'רושי, וקראג'ה שהיו עסוקים רוב הזמן במלחמה המיתולוגית בינם לבין עצמם. סיום המלחמה אפשר להם להתחיל להתמקד בסביבתם ובעסקיהם, אבל הסיפור הגדול באמת הוא דווקא ארגוני המשפחות הצעירות האחרות שקמו במגזר - וארגונו של עודה קוטייר הוא רק אחד מהם".אגב, ראוי לציין שחלק מארגוני הפשיעה במשולש משתפים פעולהעם ארגוני פשיעה יהודים ממרכז הארץ, השפלה ולכיש. נראה שמה שלא עובד בין מנהיגי העולם עובד טוב יותר בין מנהיגי ארגוני פשע.

"מבחינת ארגוני הפשע הערביים זו רק ההתחלה"

במשטרה ובשב"ס מעריכים שהארגון של עודה קוטייר ("קוקו") הוא זה שעומד מאחורי מקרי הירי האחרונים, כמו גם על זריקת רימון הלם לעבר תחנת המשטרה בכפר קאסם ביום רביעי האחרון. אחת הסיבות לכך היא ששב"ס מנע ממנו, לאור מסוכנותו, לצאת מהכלא להלוויית אחיו, מה שגרם להחמרת העימותים בינו לבין הסוהרים. קוטייר מוחזק באגף הפרדה בכלא 'רמון', בית מאסר שבמרבית אגפיו מוחזקים אסירים ביטחוניים. הוא עומד בראש ארגון אלים ביותר שמיקומו במשולש ועוסק בגביית חובות, דמי סחיטה (פרוטקשן מעסקים), חיסולים, סחר באמצעי לחימה, הלבנת הון, סחר בסמים וזיוף מטבעות של עשרה שקלים. כתב האישום שהוגש נגדו בינואר השנה, כמו גם נגד 17 נאשמים נוספים שרובם עברו בארגונו, ייחס לו ולחייליו שלושה מקרי רצח, חטיפות, חברות בארגוני פשיעה, סחיטה באיומים ועוד.

בכלל, ארגוני הפשיעה הערביים בישראל (אל קאדר, חרירי, קראג'ה, גו'אריש, קוטייר ועוד כמה ארגונים קטנים יותר) מגלגלים מדי שנה מיליארדי שקלים, והם נחשבים למסוכנים ואלימים בצורה קיצונית. גורמים במשטרה אף מייחסים לאחד הארגונים הערביים  את החיסול הכפול האחרון שאירע בשכונת התקווה לפני כשלושה שבועות בו נהרגו כתוצאה מפיצוץ מטען עוזי בר ציון וחברו  אלעד סרדניוף. אחת ההערכות מדברת על כך שהחיסול יצא אל הפועל בהוראת עבריין בכיר מארגון פשיעה ערבי הכלוא באחד מבתי הכלא במרכז הארץ כנקמה על חיסולו של העבריין היפואי עבד עייש בינואר 2017.

"בעקבות החיסול הכפול נערכו פשיטות על תאים של עבריינים מארגוני פשיעה ערביים. הגיע אלינו מידע מוקדם על כך שחלקם היו בסוד תכנית החיסול של בר ציון וסרדניוף", מגלה גורם בשב"ס. "נערכו חיפושים רבים בתאים, זה הדליק את השטח, והחיילים שסרים למרותם של ראשי הארגונים החליטו לפעול. זה היה עניין של זמן עד שהנקמה תוגש קרה".

זירת הפיצוץ אמש
שרידי רכבם של בר ציון וסרדניוף | צילום: קובי ריכטר, תיעוד מבצעי כבאות והצלה לישראל, חדשות

חלק מחייליו של קוטייר כלואים בבתי הכלא 'רימונים' ו'הדרים' בשרון, בעוד שקוטייר עצמו מוחזק בהפרדת יחיד בכלא 'רמון' המרוחק. המטרה הייתה להרחיק אותו מחייליו ולפרק את ארגונו - אבל השטח הגיב בעוצמה רבה. קוטייר התעמת עם סוהרים בכלא רמון שסירבו להכניס את רופא השיניים שלו לכלא, שבר מצלמת אבטחה, תקף על פי החשד קצין שב"ס, והוכנס בידוד כשהוא כבול בידיו.

"בארגוני הפשיעה הערביים הכבוד הוא הדבר החשוב ביותר, וברגע שפגעו בכבודו של קוטייר פרצה מלחמת עולמות שאלוהים יודע איך היא תסתיים", מספר חייל בארגון פשיעה ירושלמי המכיר היטב את הנעשה בארגון של קוטייר. "הניסיון להצר את צעדיו בכל מחיר והביא לפגיעה בכבודו גרם לחיילים להפעיל לחץ על שב"ס בצורה של ירי על בתי הכלא, ומבחינתם נראה שזו רק ההתחלה".

תקרית חמורה בכלא קציעות
"נערכו חיפושים רבים בתאים וזה הדליק את השטח" | צילום: Moshe Shai/FLASH90, חדשות

בסוף השבוע האחרון עצרו המשטרה והשב"ס שלושה תושבי ג'לג'וליה ששניים מהם נמלטו לרומניה כמה שעות לאחר הירי לעבר בית הסוהר 'גבעון' ביום שישי לפנות בוקר. הם נעצרו והוחזרו לישראל. החשד הוא שהשלושה קשורים לארגונו של קוטייר ופעלו כדי לנקום את הפגיעה בכבודו. מיד לאחר המעצר יחידות 'מצדה', 'דרור' ו'נחשון' ערכו חיפושים באגפים בכמה מבתי כלא בהם כלואים אנשיו של קוטייר ומקורביו בנסיון למצוא מידע כלשהו על התנהלות הארגון ולאתר טלפונים סלולריים.

במקביל לחיפושין באגפים תוגברה השמירה על בכירים בשב"ס ומפקדי בתי הכלא מחשש שאנשיו של קוטייר וארגוני פשיעה ערביים אחרים שיחברו לסייע לו ינסו לפגוע בהם בכל מחיר. "שב"ס שבר את הכלים", מזהיר עבריין המכיר מקרוב את ארגונו של קוטייר. "החיילים שלו בשטח מחכים לפקודות, וכשזה יקרה תפרוץ מלחמת עולם".