לפני כחצי שנה הופץ סרטון של ארגון פשיעה ערבי מלוד המזהיר את עוזי בר ציון, קצין המבצעים של משפחת הפשע של האחים מוסלי כי הוא על חזק על הכוונת ויש כוונה לחסלו. הסרטון, אותו אנחנו חושפים כאן, מתאר כיצד אחד העבריינים בארגון הלודאי מזהיר את בר ציון שדמו בראשו - זאת כנקמה על חיסולו של העבריין היפואי, עבד עייש (אשר חוסל לפני כשנתיים בתל אביב) וניהל מלחמה נגד המוסלים.

"השחקן" שמככב בסרטון העביר את המסר בסגנון קולח ודרמטי, משל היה שדרן כדורגל, אולי בגלל שבר ציון היה ידוע כאוהד שרוף של קבוצת הכדורגל בני יהודה תל אביב או אולי כך חשב שיכניס אותו לחץ. כך או כך - כבר לפני 6 חודשים האיומים על חייו של בר ציון (אשר חוסל בפיצוץ מטען ברכבו ביום ראשון האחרון) היו קונקרטיים. קונקרטיים מדי.

"עוזי, עדכון חי מכיכר דאם סקוור. כאן, בכיכר הזו, ניהל עבד עייש (עבריין שעבד בארגונו של עמיר מולנר ובן כהן) את מלחמתו נגד החבר'ה משכונת התקווה. עבד עייש, שנחשב לפרילנסר בארגונו של עמיר מולנר, לא ידע את מה שמצפה לו. בזמן שחזר מסיום מעצר הבית ביפו אצל ההורים חיכתה לו הפתעה. הפתעה טרגית יש לומר. שני אנשים לפחות ירו בעבד עייש וחברו, פצעו אותם אנושות ולאחר מכן הם מתו מפצעיהם בבית החולים 'איכילוב'. כרגע מתנהלת מלחמת חורמה על הירושה. ככל הנראה מי שייכנס למשבצת של עבד עייש הוא לא אחר מאשר ע', עבריין לודאי שחזר מגלות בת שלוש שנים באמסטרדם וכרגעהולך להילחם בכל הכוח. לפי דיווחים שקיבלנו מאנשים, הוא קיבץ סביבו נערים מלוד בני 16 שמוכנים למות למענו... עוזי בר ציון תתכונן אנחנו באים אליך".

לא ברור אם בר ציון ראה את הסרטון הזה או קיבל דיווח על תוכנו, אבל מה שכן ברור הוא שביום ראשון בלילה האיום לחסלו מומש בצורה האכזרית ביותר. בר ציון וחברו הטוב אלעד סרדניוף (שניהם כבני 30) חזרו ממשחק הכדורגל של בני יהודה תל אביב נגד הפועל חדרה והתקיים באצטדיון 'המושבה' בפתח תקווה. בכניסה לשכונת התקווה המכונית בה נסעו התפוצצה כמה פעמים ועלתה באש בזמן שהשניים נלכדו בתוכה. הכבאים שהגיעו למקום עמלו במשך דקות ארוכות לכבות את הרכב הבוער כשברקע אזרחים צועקים להצילם. מדובר במטען בעל עוצמה רבה, כק"ג וחצי של חומר נפץ אשר הכי גם חומרים זרחניים וזיקוקי דינור שנועדו להבעיר את המכונית במהירות.

המזל של בר ציון, אשר ניצל לפני כחודשיים מנסיון חיסול בחולון, הסתיים בצורה טראגית ביותר. הוא וסרדניוף (אשר גם היה על כוונת של ארגון פשע ערבי גדול במשולש ונגד בכיריו הוא משמש כעד תביעה במשפט שמתנהל נגדם) הוצאו מתים מהמכונית המפויחת. בני משפחתם שהגיעו למקום פרצו בזעקות בכי ושבר. אז למי היה אינטרס לחסל את השניים? והאם בעצם החיסול כוון רק נגד בר ציון, סרדניוף או שניהם?

זירת הפיצוץ אמש (צילום: קובי ריכטר, תיעוד מבצעי כבאות והצלה לישראל, חדשות)
שרידי רכבם של בר ציון וסרדניוף | צילום: קובי ריכטר, תיעוד מבצעי כבאות והצלה לישראל, חדשות

"מישהו כנראה ניצל את העובדה שהאחים יוסי ושי מוסלי היו בחו"ל יחד עם ערן חייא כדי לבצע את החיסול", מסביר עבריין המכיר את מפת הפשיעה בתל אביב. "אני צופה שתהיה כאן נקמה קשה מאוד - אפילו גל של חיסולים ממוקדים. החיסול של עוזי לא יעבור לסדר היום". אחת ההערכות היא שבר ציון וסרדניוף חוסלו על ידי ארגון פשיעה ערבי מלוד או מהמשולש. המניע: נקמה על חיסולו של עייש, וכאמור על כך שסרדניוף הפך לעד תביעה במשפטם של ראש ארגון הפשע עודה קוטייר המכונה 'קוקו'.

"מי שביצע את החיסול הרג שתי ציפורים במכה אחת - גם אם לא הייתה לו כוונה כזו. החיסול של בר ציון וסרדניוף הוא מכה קשה עבור הארגון של האחים מוסלי", מספר קצין מודיעין לשעבר במשטרת ישראל. "זה ארגון הפשע הכי עשיר והכי מקושר בישראל והנקמה תהיה קשה וכואבת".

50 אלף שקלים לחיסול

אחרי החיסול האחרון כעת מתברר כי בשנים האחרונות יותר ויותר ארגוני פשיעה יהודיים ממרכז הארץ ומאזור השרון שוכרים עבריינים ערבים החברים בארגוני פשיעה שונים כדי שישמשו עבורם קבלני הוצאה לפועל בחיסול יריביהם, כך לא ייאלצו "ללכלך את ידיהם" ולהסתבך עם המשטרה. החיסולים הללו גורמים לבלבול עצום אצל חוקרי משטרת ישראל - שכן המחסלים לא באים מתוך הארגונים עצמם אלא עובדים כ"פרילנסרים" ופועלים ברחבי הארץ.

"שיתוף הפעולה בין ארגוני פשיעה יהודיים וערביים גורם לחיסולים הדדיים. עבד עייש, מי שעבד עם העבריין בן כהן והארגון של מולנר חוסל לאחר שצבר כוח והיווה איום על עבריינים יהודים מארגונים מתחרים", מגלה עבריין מאחד הארגונים הפועלים במרכז הארץ. "כששוכרים חייל ערבי שיבצע חיסול, הסיכוי של המשטרה לפענח אותו הוא אפסי. הם לעולם לא יידעו שארגון כזה או אחר שלח אותו. המחסלים הערבים עובדים באופן עצמאי".

עבור כל חיסול מקבל קבלן ההוצאה לפועל סכום של כ-50 אלף שקל. את המטען הוא מקבל לרוב ממהנדס בארגון הפשיעה ששוכר את שירותיו. בשנה האחרונה רמת המטענים שודרגה פלאים, וחלקם מכילים כאמור זרחן, נפצים, זיקוקי דינור וכמות גבוהה של אבק שריפה כדי לגרום למותם של המהיר של הלכודים - כך שגם אם שרדו את הפיצוץ לא יצילחו להיחלץ מהרכב הבוער. עלותו המוערכת של מטען חכם ומשודרג המופעל באמצעות שלט רחוק או טלפון סלולרי נע בין 15 ל-30 אלף שקל - הרבה תלוי כמובן במורכבות המטען והחומרים שהוא מכיל.

"המטענים היום יותר קטלניים מהעבר. המטרה היא שהחיסול יהיה ממוקד ואפקטיבי - לא לאפשר פציעות אלא מוות וודאי", מסביר קצין משטרה לשעבר בתחום החבלה. "הפציעות אנושות ואכזריות וברוב המקרים הסיכוי להינצל מפיצוץ מטען שהכיל חומרים כאלה הוא כמעט אפסי". המטענים וחומרי החבלה מגיעים לארגוני הפשיעה מאזור המשולש, השרון ורמלה-לוד. לעיתים הם מגיעים מוכנים לפעולה ולעיתים יש צורך להרכיב אותם.

דו הקיום בין כמה מהארגונים היהודיים והערביים באזור השרון והמרכז החזיק מעמד כמה שנים טובות, אך בשנתיים האחרונות הוא התרופף, ושיתוף הפעולה כמעט ואינו קיים אלא רק בתחום גביית החובות והסחיטה וגם אז הוא חלקי למדי. "בגדול, ארגוני הפשיעה הערביים הם אלו ששולטים היום במדינת ישראל בתחום הפשע המאורגן; הם חזקים, נחושים, עוצמתיים ולא דופקים חשבון לאף אחד", טוען גורם בכיר במשטרה. "יש להם אמצעי לחימה כמו לצבא שלם. מדובר באלפי כלי נשק ישנים וחדשים: החל מרובי תבור, נגב ו-M-16, מאות מטענים מוכנים, טילי לאו והם לא מהססים לבצע חיסולים לאור היום. ארגוני הפשיעה היהודיים פוחדים להתעמת עם ארגוני הפשיעה הערביים, וחלקם משתפים איתם עם פעולה, ומי שלא מתיישר משלם בחייו, וכשזה קורה מתחילת מלחמת עולם, וזה מה שצפוי אחרי החיסול של בר ציון וסרדניוף".

ארגוני הפשיעה הערביים שולטים בעיקר בתחום הברחות הקוקאין מדרום אמריקה לישראל, סחיטה באיומים, הפעלת חברות קש והפצת חשבוניות פיקטיביות, מכירת אמצעי לחימה מכל הסוגים, וזיוף שטרות של 50 ו-200 שקל לצד זיוף מטבעות של עשרה שקלים. ההערכות מדברות על כך שהארגונים הללו מגלגלים למעלה מחמישה מיליארד שקל בשנה, ומועסקים בהם אלפי חיילים שמוכנים לסכן את חייהם עבור ראשי הארגונים תמורת הטבות שמנות כמו טיולים לחו"ל, סיוע בבניית בתים והרבה כסף.

"בניגוד לארגוני הפשיעה היהודיים, שם אם הבכירים נכנסים לכלא והיריבים משתלטים להם על הטריטוריות - אצל ארגוני הפשיעה הערביים זה ממש לא כך. הנאמנות היא לרוב מוחלטת כלפי ראש הארגון גם אם הוא בכלא", מסביר קצין בילוש במשטרה. "יש להם עולם של קודים משלהם ומי שלא נאמן חוטף כדור בראש, אין הרבה חכמות. בגלל זה רבים מהעצורים בארגוני הפשיעה שותקים ברובם בחקירות משטרה ולא פוצים פה כדי לא להפוך למלשינים ולסכן את חייהם ואת בני משפחותיהם.  הם מאוד אכזריים, אבל רק ככה הם יכולים להחזיק את הארגונים שלהם לאורך שנים רבות. קשה מאוד למשטרה לחדור לארגונים כאלה. זה קרה פעם אחת עם קוטייר".

אז מה צופן העתיד? במשטרה נערכים למלחמת חיסולים בין ארגוני פשיעה ערביים ליהודיים, ויחידת להב 433' לצד היחידות המרכזיות של המשטרה במחוזות תל אביב והמרכז מתכוננות לכל תרחיש כדי למנוע שפיכות דמים וחיסולם בטעות של אזרחים חפים מפשע.