מיכאל מור היה המלך הבלתי מעורער של הצפון. ראש ארגון פשע שהחל את דרכו כחלפן כספים והפך עם השנים לאימת השוטרים בנהריה ואזור הגליל.

שוטרים פחדו להרגיז אותו וחששו להיקלע לעימות מולו, מה שגרם לעסקי ההימורים וההלוואות בשוק האפור (כולל גביית דמי חסות מבעלי עסקים) שלו לפרוח ולשגשג ללא מפריע.

"המשטרה חששה להתעסק עם מיכאל", מתוודה שוטר מצפון הארץ. "הם ידעו שבסוף זה יתנקם בהם. הוא הכיר את כל שמות השוטרים בתחנת נהריה ובתחנות אחרות בגליל. החבר'ה של מור לא היססו לנקום בכל מי שהפריע לו, כולל ירי של טילי לאו ורימונים לעבר תחנות משטרה. השוטרים ורכזי המודיעין הבינו את הרמז העבה וירדו ממנו".

"במשך תקופה לא קצרה מיכאל היה העבריין הכי מסוכן בישראל. יותר ממולנר, יותר מאיציק אברג'ל, ויותר מדומרני ואחרים. הוא לא ספר את השוטרים ממטר ועשה מה שבא לו. הוא היה נועז מאוד, וגרם לא פעם לשוטרים להיכנס לחורים כמו עכברים מפוחדים. מצד שני מיכאל מור סבל מעודף ביטחון עצמי, הוא חשב שלעולם לא יתפסו אותו ושהוא חסין. מיכאל הוא לא מספיק חכם כמו מולנר שיודע איך להתנהל מתחת לרדאר ולהביך את המשטרה פעם אחר פעם ובסטייל".

כזכור, מור גרם בעבר לשוטרי תחנת נהריה לנסות ולפגוע בו בפרשה שזכתה לשם "השוטרים הנוקמים", הסעירה את המדינה והביכה את משטרת ישראל. השוטרים המעורבים בפרשה חטפו את הבומרנג חזרה חזק לפנים, ומור זכה להילה של גיבור בעיני עברייני ישראל, במהלך שהעצים את כוחו עוד יותר.

למרות הכוח הרב שצבר וההילה שזהרה סביבו, המשטרה עצרה את מור פעם אחר פעם המשטרה בגלל "טעויות טיפשיות" של כמה מחייליו שלא ידעו להעלים ראיות, אבל הוא תמיד ידע להשתחרר וצחק למשטרה בפנים. מור אמנם ישב בכלא תקופות קצרות מאוד על החזקת נשק וסחיטה באיומים, אבל תמיד ידע לצאת מחוזק יותר ועצמתי עוד הרבה יותר.

"כשמיכאל ניהל את ארגון הפשע שלו, הוא עשה זאת באופן עצמאי ובלי שיתופי פעולה. היו לו חיילים רבים בכל רחבי הצפון שעשו כל מה שהוא שאמר להם", נזכר ר', עבריין מהצפון שהכיר חלק מחייליו של מור. "הם פחדו ממנו פחד מוות - אבל הוא ידע לתגמל אותם. הוא נחשב בעיניהם לגבר שבגברים. הבעיה של מיכאל התחילה כשהוא עזב את הצפון לטובת מרכז הארץ והתחבר לראשי ארגונים במרכז ובנגב. הוא איבד את העצמאות שלו ועשה כמה טעויות שעליהן הוא משלם היום בריבית גבוהה מאוד וישלם גם בעתיד. בעבר זה לא היה קורה לו".

מור (41), נשוי ואב לשלושה, זכה במרוצת השנים לכינויים מפחידים כמו "הצ'צ'ני" ו"הכריש מהגעתון" על שם השכונה בנהריה בה נולד וגר בצעירותו. הוא נחשב במשך תקופה ארוכה ליעד מודיעיני בכיר מאוד של המשטרה בצפון ובמרכז, ובשנים האחרונות חילק את זמנו בין נהריה לרמת גן.

מור הקפיד להסתובב תמיד עם שומרי ראש בבת ים ורמת גן כשהם חמושים באקדחים, סכינים ואלות, תוך שהוא מחזק את הקשרים עם בכירי העבריינים באזור. בנוסף, הוא נהג מעת לעת להתאמן באגרוף תאילנדי. ביום בו הבין שהמשטרה יושבת לו על הזנב, הוא הבין את הרמז וגלה יחד עם חייליו לדרום אפריקה ומשם לתאילנד. גם שם, רחוק מישראל ומעבר לים, הוא לא חדל מעסקיו.

על פי החשד, הוא עסק שם בהפעלת בתי קזינו, עסקי נדל"ן, הלוואות בשוק האפור, צ'יינג'ים ועוד. האימפריה שלו הרוויחה בשיאה על פי ההערכות כ-100 מיליון שקלים בשנה. הוא גר כאמור בבית מפואר ברמת גן ובסופי שבוע נסע לבקר את הילדים ואשת בצפון. בהמשך הוא גם התחבר לעמיר מולנר ולמקורביו, ומאוחר יותר גם לעבריין ניבי זגורי.

ברכו לביסוס האימפריה שהקים, מור איבד את אחיו בדרי שחוסל בנהריה על ידי רוצח שכיר רכוב על אופנוע שירה בו למוות מטווח אפס. כחודש לאחר מכן, נרצח בחוף אכזיב חברו הטוב של מור, דניאל וקסמן, ולאורך השנים כמה מחייליו נפצעו בניסיונות חיסול כושלים.

למרות כל אלה, הנורא מכל מבחינתו של מיכאל מור התרחש לפני כמה שנים, כאשר יד ימינו, שמואל הרוש, מי שלמד ממנו לא מעט, פרש מהארגון והקים לו ארגון משלו והוביל למלחמות עולם ביניהם, כולל ניסיונות חיסול הדדיים שכשלו, אחרים שהצליחו וכללו כמה חיילים ומקורבים משני הארגונים, והצתת מכוניתה של ליטל, אשתו של מור.

"זו הייתה מלחמת עולם לכל דבר. הנחת מטענים מתחת לכלי רכב, זריקות רימונים, יריות לאור היום, פחד אלוהים", נזכר א', עבריין שנטש לאחרונה את עולם הפשע. "שמוליק ומיכאל היו אחים בדם ונפש. אין דברים כאלה, אבל ברגע ששמוליק החליט לעזוב, מיכאל קיבל את זה קשה ולא יכול היה לסלוח לו, והם נלחמו אחד בשני כמו אויבים. היו ימים שבמגדל העמק ובנהריה אנשים פחדו לצאת לרחובות".

למרות עשרות ניסיונותיו, מור מעולם לא הספיק לנקום ביריבו הרוש. טעות אחת גדולה שביצע עלולה לגרום לו לחטוף מאסר עולם, ולהוביל להתפוררות ארגון הפשע שלו - עד כדי נפילתו המוחלטת.

וכך, יריביו המרים צופים בהתפוררות הארגון, בזמן שחלקים ממנו כבר נפלו לידיהם כפרי בשל וכמעט בלי מאמץ. יריביו חיכו שנים לרגע הזה כמו תנינים רעבים באפריקה. הם חיכו לטעות הזאת וידעו שהיא תגיע בשלב כזה או אחר. לא לעולם חוסן תמיד אמרו וגם צדקו.

זה קרה לפני קצת למעלה משלוש שנים. מור החליט להתחבר לראש ארגון הפשע הגדול בנגב, ניבי זגורי. במהלך טבעי של ראשי ארגוני פשיעה אשר מקימים קואליציות כדי ליצור כוח אש מרתיע כלפי יריביהם.

ניבי זגורי בווידאו צ'אט עם עד המדינה (צילום: עובדה, שידורי קשת)
הפכו לחברים קרובים. ניבי זגורי | צילום: עובדה, שידורי קשת

אחרי החיבור בין השניים, הגיע בשעת לילה מאוחרת אריק איטל, אחד מאנשיו של זגורי, יחד עם חייל בכיר בארגונו של מור לביתו של האחרון ברמת גן. השניים ביקשו ממור למכור להם מטען חבלה מוכן להפעלה, ומור, יצר קשר עם חייליו בצפון ודאג שיספקו לשניים את המטען המבוקש תמורת סכום של כ-9,000 שקלים. מחיר נמוך יחסית למטען. "הנחה לחברים" קוראים לזה בעולם הפשע, על מטען שכלל חצי ק"ג של חומר נפץ, ומחירו יכול היה להגיע בקלות ל-30 אלף שקלים. 

מדוע רצו אנשיו של זגורי את המטען? מתברר שהקשר בין זגורי למור נוצר בעקבות "שידוך" של חבר בארגונו של מור שהכיר את זגורי, ואחרי החיבור ביניהם,  זגורי התקשר באחד הימים למור מסין (אליה טס לאחר שהשתחרר מהכלא) , ושוחח עמו בוואטסאפ בשיחה שהתנהלה כולה בקודים. המטרה, כך התברר לאחר מכן הייתה לחסל את עד המדינה שפתח את הפה נגד זגורי וגרם להכנסתו לשבע שנות מאסר. אותו העד היה טל קורקוס.

בסופו של דבר, קורקוס חוסל באשקלון באמצעות מטען שאותו הפעיל על פי החשד אריק איטל, כך נטען בכתב האישום שהוגש נגדו, נגד זגורי, ונגד מור שהיה כאמור מי שסיפק את המטען ב"מחיר חברים".

וכך, אחרי שבכיר בארגונו של מור "חצה את הקווים" והסכים להיות עד מדינה, הוא "פתח" על זגורי ואיטל וגרם להפללתם ומעצרם. בהמשך נעצר גם מור, והוגש נגדו כתב אישום בגין רצח (כמי שסיפק את המטען לחיסולו של קורקוס).

נכון להיום, כל המעורבים בחיסולו של קורקוס מכחישים מכל וכל את העניין, ועל ראשו של מור מרחף תיק שעלול לשלוח אותו למאסר עולם, זאת למרות שגורמי משפט מעריכים שבסופו של דבר עונשו יסתכם בעונש דו ספרתי. וכך, נראה ש-9,000 שקלים, סכום פעוט במושגים של מור, עלול לפורר לו את הארגון ולגרום להיחלשותו בעולם הפשע במידה וישתחרר מהכלא בשנים הקרובות.

חשיפה: המכתב של טל קורקוס למפעיל שלו (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
חוסל ממטען שהונח ברכבו. טל קורקוס | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

כבר שלוש שנים שמור עצור, ומשפטו ייפתח רק בעוד כמה חודשים לאחר שעד המדינה יעיד בבית המשפט המחוזי ויצטרך להשיב לשאלות סנגוריו של מור, עורכי הדין יהלי שפרלינג ודורון נוי, מי שטענו מאז מעצרו כי אין לו שום קשר לרצח קורקוס ואין לו שום אינטרס או קשר לאירוע או למכירת המטען.

הפרשה, שזכתה לשם "חוק וסדר", ומור הוא רק חלק קטן בפאזל שלה, יכולה לגרום למור לאבד את מעמדו בעולם התחתון של ישראל ולגרום לחייליו לערוק לשורות יריביו ולחסל סופית את ארגונו. "גם אם מיכאל לא יורשע ברצח, עדיין הוא עלול לשבת שנים ארוכות בכלא על החזקת מטען. מדובר בעבירה חמורה וזה יפורר לו את הארגון מבפנים. החיילים לא יחכו לו ברובם. רק הגרעין הקטן והנאמן ימתין לו", מנתח קצין במשטרה המכיר היטב את ארגוני הפשיעה בישראל".

"תראה מה קרה לכל הארגונים של אסי אבוטבול, איציק אברג'ל, אבי רוחן ואחרים שעצורים בפרשת 512' - עבריינים וכנופיות צעירות וחדשות השתלטו על הטריטוריות שלהם, ומור הוא הבא בתור".