פרשת השוטרים הנוקמים, או "עבריינים במדים" כפי שנכתב אז בכותרות העיתונים, הייתה פרשה שזעזעה את משטרת ישראל. באותה תקופה הייתי בלש בתחנת באר שבע, ולא משנה אם היית שוטר בצפון או באילת, הפרשה הזו זעזעה את כל המערכת והייתה שיחת היום. כל השוטרים סביבי הבינו בדיוק מה הביא אותם למקום הזה, ועדיין באופן מפתיע, או שלא, כמעט כולם יצאו נגד המעשים שלהם. בסוף זה סיפור של דילמות לא פשוטות שהביאו את אנשי החוק אל הקצה. וזה צריך להגיד, קרה וקורה גם היום על בסיס יומי.

מה שהביא את השוטרים הנוקמים אל הקצה, היה שורה של תקיפות קשות ביותר נגד אנשי החוק. רימוני רסס נזרקו אל בתי השוטרים ואל הבתים של בני משפחתם. רימון רסס נזרק גם אל ביתו של יוגב אלימלך (שלא היה מעורב בצד הפלילי של הפרשה), אז ראש צוות בילוש בתחנת נהריה. רימונים נזרקו גם על תחנת המשטרה, השיא היה כאשר נורה לעבר התחנה טיל לאו נגד טנקים, מה שהביא לפציעה של שוטר. בהמשך נזרקו רימונים נוספים לעבר בתי השוטרים, במיוחד צוות הבילוש של התחנה.

אם תשאלו את אנשי המשטרה, מה שהביא את השוטרים הנוקמים אל הקצה, לא פחות מהפעולות המיוחסות למיכאל מור, זה התנהלות המשטרה עצמה. זו פשוט הפקירה את השוטרים שלה לזירת מלחמה מדממת. ביום שבת פגשתי לצורך כתבה זו כמה שוטרים וקציני משטרה. אחד מקציני המשטרה הסביר: "הם נכנסו לקונפליקט לא פשוט מסיבה מאוד פשוטה". לדבריו, "מי שהיה צריך לטפל במיכאל מור זה הימ"ר אפילו היחב"ל (שמאז היא חלק מלהב 433). אבל במקום לתת להם את העבודה, השאירו את מור לטיפול של יחידת הבילוש של התחנה, ולהם לא היה סיכוי להצליח. בסוף אנחנו מדברים על יחידה של 6, 7 בלשים שעוסקים בכל הפשיעה החמורה והשוטפת של העיר. לא היה להם את הכלים. וככה מצד אחד הם עבדו קשה, מצד שני ספגו אש ובפינלה שום אירוע לא הבשיל לכתב אישום. זה הבסיס למה שקרה".

לי זה הזכיר סיפור של קצין משטרה שהיה מפקדי. בולדוזר שלא רואה בעיניים, ומי שהפך לאימה, בלי מליצה, של העבריינים בעיר. במיוחד מהמגזר הבדואי ששלטו כמעט בלעדית בתחום של גניבות הרכב. אותו קצין היה מאוים ברמה מאוד גבוה, בכל משמרת שוטרי התחנה היו חייבים לעבור בביתו ולראות שהכל בסדר. כל אירוע קטן באזור מגוריו טופל באופן מחמיר ביותר. איימו עליו, על ילדיו הקטנים והוריו. והיו גם מעשים בדמות התפרצויות וגניבות רכב מכוונות של בני משפחתו. השיא היה שגנב רכב מוכר, פרץ לבית הוריו וגנב את הרכב של אמו, מה שהוביל למרדף סוער במיוחד בשטחי הפזורה תוך סיכון חיים אדיר. הרכב נתפס, במצב רע, הגנב מיותר לציין לא ישב יותר מדי זמן בכלא.

אותו קצין יכול היה בקלות לחצות את הקווים, אני זוכר שהתסכול היה אדיר. חוץ מיחידת הבילוש שלנו, אף אחד לא התמודד עם הנושא. המשטרה, כגוף, יצאה ידי חובה בלהגדיר את רמת האיום עליו. דילמה ענקית של מה לעשות. אבל התשובה שלו הייתה לתקוף חזרה דרך עבודתו. הוא נשך כמו פיטבול, ודווקא דאג להבהיר לצד השני שהוא זה שמטפל. אם להגיד את האמת זה עבד. אגב, אני זוכר שאחרי שהשוטרים נמצאו אשמים בבית המשפט. אותו קצין ואחד מראשי הצוותים אמרו שהם מבינים את השוטרים, אבל יצאו באופן חריף נגד המעשים שלהם. "אתה לובש מדים, אתה לא יכול להתנהג כמו עבריין", אמר ראש הצוות במהלך וויכוח סוער מאוד שהיה בתחנה באותו היום.

הסרט שישודר הערב (ראשון) ב-21:00 בערוץ 12, עורר מחדש את אותו הוויכוח. "אתה הרבה זמן מחוץ למערכת", אמר לי אחד השוטרים שפגשתי, "אבל כלום לא השתנה. תוקפים אותנו על בסיס יומי, שולפים סכינים ומנסים לחטוף נשק. זה קורה, זה קורה ולא מדברים על זה. אתה יודע שלא מזמן שלחו (עבריין מוכר) תמונות של משפחה כאיום?", חשף.

אחר הוסיף: "מצד אחד אתה מרגיש במלחמה. כולם נגדך, במיוחד היום שהמשטרה הפכה לשק חבטות, ומצד שני אף אחד לא עושה באמת משהו". על השוטרים הנוקמים אמר: "כשאתה מחבר את זה, אז וואלה אתה יכול להבין מאיפה זה בא. יורים עליך, זורקים עליך רימונים וראבק יורים עליך טילים, וכלום לא קורה. אז אתה מגיע לקצה ולוקח את החוק לידיים. קטע, אבל אנחנו בני אדם עם רגשות וכל זה".

"בסוף כולם יצאו נגד מה שהם עשו", שוטר נוסף אמר, "אם לקחת על עצמך ללבוש מדים של שוטר, אז יש לזה מחויבות. אתה לא יכול ללבוש מדים ולהתנהג כמו עבריין. לדעתי הם עשו את זה כנקמה, אבל אני מאמין להם שהם עשו את זה גם כדי להלחם בפשע כי הם ראו את עצמם חייל ששומר על האזרחים, אבל מה שהם עשו היה הרבה יותר גרוע מעוד עבריין". אבל הוא מוסיף, "הבעיה שנוצרת דילמה של מה לעשות. אז יש הרבה מאוד שוטרים שמעלימים עין כדי לברוח מהכאב ראש, כדי לא לסכן את המשפחה. יש גם הרבה מאוד שוטרים שפשוט מתפטרים ועוזבים את המערכת בקטע של 'קפצו לי'. הרוב עושים את העבודה שלהם כדי להילחם באותם עבריינים". בסיכום די עצוב הוסיף, "תכלס מלחמה אבודה מראש. המערכת כולה, משטרה, בית משפט, עורכי דין, לא מחוברים למצב היום ואנחנו מפסידים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:

"בשנים האחרונות הישגי המשטרה במאבק בארגוני הפשיעה ובפשיעה החמורה בישראל הינם חסרי תקדים וידועים לכל. פעילותה הנחושה והאינטנסיבית של המשטרה הובילה לקריסתם של מרבית ארגוני הפשיעה והכנופיות המרכזיות בישראל, תוך הכנסת העומדים בראשם אחרי סורג ובריח, בהם גם מיכאל מור בגין מעצרו ואישומו ברצח.

מאז הפרשה פעלה המשטרה לקדם את הטיפול בשוטרים מאוימים וכן גובש נוהל מוסדר הכולל ליווי, מעקב ומענה לצרכי השוטר המאוים ובני משפחתו. ארבעת השוטרים קיבלו סיוע ומענה מקיף לפערים הכלכליים שנוצרו. במהלך השעייתם מהמשטרה ניתן להם סיוע בהתאם לנוהלי המשטרה ואף מעבר לכך.

משטרת ישראל תמשיך להיאבק בפשיעה החמורה והמאורגנת בכל האמצעים העומדים לרשותה בכל זמן ובכל מקום, למען ביטחונם ושלומם של כלל אזרחי מדינת ישראל".

 הסרט "השוטרים הנוקמים", המתחקה אחרי הפרשה שהסעירה את המשטרה, ישודר הערב ב-21:00 בקשת, ערוץ 12