ההסתבכות האחרונה של מיכאל מור הגיעה לפני כשמונה חודשים לכתב אישום בגין רצח שהוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. על פי כתב האישום שהגישה נגדו פרקליטות מחוז הדרום, הוא הורה לאחד מחייליו המתגוררים בצפון הארץ, לספק מטען חומר נפץ לאריק איטל - חייל בכיר בארגון של ניבי זגורי במטרה לחסל את עד המדינה נגד זגורי, טל קורקוס. על פי כתב האישום, המטען הופעל על ידי איטל וקורקוס חוסל. מי שהפליל את מור, איטל וזגורי הוא עד מדינה שהוא מחייליו הבכירים בארגון של מור. מור, שעצור כבר שמונה חודשים נאשם בסעיף רצח אבל מכחיש כל קשר לעניין. משפטו ייפתח בקרוב. לקראת שידור הסרט "השוטרים הנוקמים" (ראשון, ערוץ 12), המספר את סיפור נקמתם של שוטרי המחוז הצפוני במור, חזרנו אל דמותו כפי שהשתקפה בכתבתו של שמעון איפרגן ופורסמה במגזין mako לפני כשנה.

ההערכות אומרות כי מור בן ה-40, שבעבר הסתפק בלהטיל אימה על נהריה והצפון, הוא כיום העבריין המסוכן ביותר בישראל. היו אף כאלה שהשוו אותו לעבריינים המסוכנים שפעלו בארץ אי פעם, איציק אברג'ל וזאב רוזנשטיין, כשאלה היו בשיאם. "הוא חמק לנו מתחת לידיים", אומר קצין מודיעין לשעבר, שבין היתר טיפל במור וארגונו. "פספסנו אותו, זלזלנו בו. אף אחד לא האמין שעבריין רכוש ונשק, דג רקק מנהריה, יהפוך לבעיה כזאת". גורם משטרתי אחר הוסיף כי "העובדה שמרבית העבריינים הבכירים בישראל עצורים הופכת את מור לעוצמתי יותר. הוא יוצר שותפויות עם עבריינים צעירים וותיקים שמחזיקים ממנו מאוד".

רק במרץ 2006 שמו של מור עלה לראשונה במסופי המטה הארצי כיעד שמחייב מעקב: יעקב אלפרון, העבריין הבכיר ביותר באותם ימים, הטריח עצמו לצד פושעים אחרים לנסוע לנהריה ולהיפגש עם מור באחד מבתי הקפה בעיר. מבחינתו זו הייתה הצהרת כוונות ברורה על מעמדו, שהובילה צוותי חקירה מיוחדים של בלשים, חוקרים ואנשי מודיעין לנסות ולהפליל אותו – ללא הצלחה. בחודשים הבאים נקם מור על הניסיונות האלה: אנשיו זרקו רימונים לעבר ביתו של ראש עיריית נהריה, ג'קי סבג. השוטרים שניסו לעקוב אחריו קיבלו טיפול דומה, לצד מטעני צינור מתחת לדלתות ולחלונות בתיהם. זאת הייתה חציית קו אדום, אפילו בסטנדרטים של עולם הפשע, שהובילה לחציית קו אדום נגדית. כך החלה פרשת "השוטרים הנוקמים".

טיפוס כריזמטי שתמיד שנא שוטרים

משפחתו של מור, אשתו וילדיו מתגוררים כיום בנהריה, בעוד שהוא עצמו עצור בכלא. הונו מוערך ב-50 מיליון שקל לפחות, ואולי אף כפול מכך. את הכסף הזה הוא מרוויח מהפעלת מועדוני קזינו בישראל וברומניה, עסקי הלוואות בשוק האפור וניכיון צ'קים, וגם צ'יינג'ים ומיזמי נדל"ן. 

רפ"ק בדימוס שלמה בלישה, לשעבר מפקד בית הספר למודיעין של המשטרה, טוען שהתחזקותו של מור היא לא פחות ממחדל. "לא טיפלו בו כשהוא היה עבריין קטן ובעייתי, והוא הפך לפושע שלא בוחל בכלום להשיג את המטרות שלו", אומר בלישה, "לא ייתכן שעבריין וחייליו יורים טילי לאו וזורקים רימונים על תחנת משטרה, ובמקום לתת את הטיפול בו ליחידה מרכזית שתצליח להפליל אותו – משאירים את הטיפול בו לשישה בלשים בתחנת נהריה. זה הזוי לגמרי. זה נראה לך הגיוני? רק אחרי שהוא הפך להיות ראש ארגון גדול ומסוכן התחילו להתעורר".

מור נולד בנהריה תחת השם מיכאל מודזגרישוילי, וגר בשכונת רגום שבפאתי העיר – לא בדיוק שכונה סימפטית. "מיכאל תמיד היה עוצמתי, ילד גדול", מספר גדי (שם בדוי), תושב נהריה. "ילדים בשכונה התחברו אליו, נוצרה סביבו חבורה שעשתה כל מה שהוא אמר לה. ילדים גדולים ממנו פחדו להתעסק איתו כי ידעו שהם יחטפו. הוא לא דפק חשבון לאף אחד".

בנעוריו מור התחיל לעסוק בחלפנות דולרים, בהלוואות בשוק האפור, בהימורים – וגם במעשים חמורים יותר. "הוא היה טיפוס כריזמטי, אחד שכל הזמן היה יוזם ומתכנן דברים", אומר תושב העיר שהכיר אותו, "הוא התעסק בפריצות ושודים קטנים, ואחר כך עבר לסחר בנשק. בשוטרים הוא ראה מטרד, מנאייק, והם פחדו להתעסק איתו. הוא הצליח להשיג כלי נשק מכל הסוגים: מטולים, רובים, רימונים, לבנות חבלה".

שמו של מור צץ פה ושם במקומונים בעיר, אבל לא יותר מזה, ואפילו בלשי תחנת נהריה לא התייחסו למי שקוטלג כעוד עבריין זוטר. ואז, כשהיה בן 22, הוא זרק נפצים לעבר שוטרת במהלך קרנבל פורים בעיר. היא לא נפגעה בנס, והוא נעצר, נחקר, שוחרר לביתו כעבור כמה שעות – והחליט לנקום. רימון הושלך לעבר דירת הבלש שעצר אותו, וכמה ימים לאחר מכן נזרקו שני רימונים לעבר חצר תחנת משטרת נהריה, שאליהם התווסף טיל לאו. אחד השוטרים נפצע קל, ומור נמלט לביתו של שמואל הרוש במגדל העמק.

עדים לירי מסרו תחילה גרסה כללית, אבל לאחר מכן שתקו. אחד מהם, שברח לאוסטרליה, הובא לישראל – אבל בבית המשפט טען שאינו זוכר דבר. התסריט הזה יחזור על עצמו גם בהמשך דרכו של העבריין הנהרייני. "החיילים שלו מור הם כמו נזירים במנזר השתקנים", אומר קצין המודיעין, "לא מדברים בחקירות, חזקים מאוד מבחינה מנטלית, פוחדים ממנו מאוד. הם לעולם לא יסכימו להפוך לעדי מדינה נגדו, וכל הניסיונות להחדיר להם מדובבים מקצועיים נכשלו".

במרוצת השנים קיבל מור את הכינויים "הכריש מהגעתון" ו"הצ'צ'ני". "קראו לו ככה כי הוא היה אכזרי מאוד, כמו הצ'צ'נים, והיה לו מבט מפחיד כשהוא הסתכל עליך", מספר דוד (שם בדוי), תושב נהריה, "בעלי עסקים בעיר פחדו להתלונן נגדו על הפרוטקשן, כי הם ידעו שזה יהיה הסוף שלהם ושל הילדים שלהם. הוא היה קינג בעיר, השתלט על כולה. אם השוטרים רעדו ממנו, אז למה שבעלי העסקים יעשו משהו?".

"האמת היא שנרדמנו בשמירה", אומר חוקר לשעבר, "במשך שנים השם שלו לא הופיע כיעד שצריך לעקוב אחריו. חוץ מזה, היו רכזי מודיעין ובלשים שפחדו לאסוף עליו חומרים מחשש שיפגע במשפחות שלהם. כשהוא הפך למפלצת פשע זה כבר היה מאוחר מאוד. הוא צבר נכסים רבים, והייתה לאנשים שלו גישה לכל סוגי אמצעי הלחימה. הם אילצו חיילים בבסיסים בצפון למכור להם רובים ולהצהיר בצבא שגנבו אותם".

אם אצטרך לרצוח, זה מה שאעשה

ב-22 באוקטובר, ב-7:30 בבוקר, התפוצץ מטען חבלה בבית בבעלותו של מור בתל אביב. לבית, שבו גר אחיינו רפי בן שלום, נגרם נזק קל. מור, שחשש שעבריינים מתחרים מנסים להתנכל לו, בדק מה מסתתר מתחת ג'יפ הב.מ.וו שלו. הוא גילה שם מטען נוסף, וחבלן משטרתי פירק אותו והציל את חייו. הפרשה נשכחה, עד ששנה לאחר מכן נחקר חיים משה, רכז מודיעין בתחנת עכו, בחשד שביצע עבירות פליליות.

משה חשף שמאחורי ניסיון החיסול לא עומדת משפחת פשע, אלא חמישה שוטרים - יניב אשור, אלדד חדד, רמי מוסא, יוסי לוי ושוטר נוסף שהפך לעד מדינה. לחמישה נמאס ממור, שהוא ואנשיו הילכו עליהם אימים וניסו לפגוע בחלקם. במח"ש הגדירו את הפרשה "אחת החמורות בתולדות הארגון", ומפכ"ל המשטרה דאז דודי כהן מתח על השוטרים ביקורת קשה. "במבט לאחור קל לשפוט אותם, כי הם עברו גבול שאסור לחצות כשוטרים, אבל כשהמשפחה שלך בסכנת חיים והמערכת לא מגנה עליך, אתה פשוט מתייאש", אומר שוטר לשעבר מנהריה.

מתוך הסרט השוטרים הנוקמים (צילום: טל שחר מתוך הסרט "השוטרים הנוקמים")
השוטרים המעורבים בפרשה (עם כיוון השעון): יוסי לוי, יניב אשור, אלדד חדד, רמי מוסא | צילום: טל שחר מתוך הסרט "השוטרים הנוקמים"

על השוטרים נגזרו עונשים קלים יחסית: שנת מאסר בפועל ושנה על תנאי. במשך זמן רב הם ביקשו שלא לחשוף את שמותיהם מחשש לחייהם. זה לא עזר להם: לפי החשד חייליו של מור הפיצו ברחבי נהריה מודעת אבל פיקטיבית, שבה השמות נחשפו. "מור ספר את הימים עד לשחרורם כדי לנקום", מספר רכז מודיעין במשטרה, "היה לנו מידע שהחיילים שלו השיגו רימונים, אקדחים ומטענים".

אלא שגם מור עצמו נכנס ויצא באותה תקופה מהכלא. בסוף 2006 הוא נעצר, לאחר ששיחת טלפון שניהל יורטה בידי השוטרים והפלילה אותו במעורבות בהחזקת נשק. הוא נשפט ונגזרו עליו 22 חודשי מאסר בפועל בכלא שאטה. אז הוא עשה טעות נוספת, וניסה להמשיך ולנהל משם את ארגונו. הבלשים יירטו עשרות שיחות לאנשיו, שבהן הוא נשמע מאיים על חיי שופטים ושוטרים ומעורב במקרי סחיטה. כתב האישום שהוגש נגדו התפרס על פני 100 עמודים. "זה לא סוד שאני שונא אותם (את השוטרים)", הגיב מור בהתבטאות נדירה.

באחת השיחות שהמשטרה יירטה נשמע מור משוחח עם אשתו ליטל כל כך שמקשים עליה לקבל רישיון עסק. "ברור שהמשפחה שלי לא יישארו בלי פרנסה", הוא אמר, "אם אני אצטרך לרצוח, לשדוד, לגנוב, לקחת פרוטקשן, זה מה שאעשה. הרבה אנשים יבכו. הילדים שלי בעזרת השם לא יחסר להם כלום, גם אם אצטרך למות, אם אני אצטרך להרוג. אם יתחילו (איתי) כל אנשי החוק, שיידעו שהילד שלהם הולך לבית הספר ויש סיכוי גדול שלא יחזור".

מכל כתב האישום החמור הזה לא נשאר כמעט דבר, ובמקום שנים ארוכות בכלא מור קיבל עונש קטן משל השוטרים הנוקמים. 35 מתוך 37 האישומים נגדו נמחקו עקב קשיים ראייתיים, ובית המשפט גזר עליו ב-2008 רק 11 חודשי מאסר והרחקה של שנה מהעיר נהריה. שפרלינג ונוי הצהירו שמרשם רוצה לפתוח בחיים נורמטיביים ולצאת לדרך חדשה בחייו.

"מיכאל החליט שלא להגיש תביעה אזרחית נגד השוטרים, מבחינתו הוא ניצח את השוטרים בזה שהם עפו מהמשטרה, הפרנסה שלהם נפגעה והם ישבו בכלא על מעשיהם", אומר מקורב אליו, "בעיני העבריינים הוא יצא גיבור, כי הוא ניצח את השוטרים, מה שמעט מאוד מהם הצליחו לעשות אם בכלל. זה העלה אותו לליגה הבכירה של העבריינים בישראל".

מתוך הסרט השוטרים הנוקמים
דבריו של מור מתוך הקלטה בסרט "השוטרים הנוקמים"

"מיכאל הוא עבריין מאוד חכם, שיודע ליצור חיבורים מדהימים עם ארגוני פשיעה גדולים אחרים", אומר קצין משטרה, "להערכתי, לאורך השנים, היו לו מקורות בתוך המשטרה שהדליפו לו מידע על כוונות לעצור אותו או על חקירות שהתנהלו נגדו. זה היה מוזר שתמיד הוא הקדים אותנו בכמה צעדים".

מעורכי דינו של מיכאל מור, יהלי שפרלינג ודורון נוי, נמסר בתגובה לכתבה: "למיכאל מור אין כל קשר לרצח של קורקוס ולא היה לו כל מניע לפגוע בו. עד המדינה שגייסה המשטרה היה החשוד המרכזי ברצח ולאחר שהבין שהוא צפוי לעונש של מאסר עולם החליט, בעידודה של המשטרה, להפליל את מר מור כאילו היה שותף לרצח. בחקירותיו הראשונות של העד לאחר שהפך לעד מדינה הוא לא הזכיר כלל את מר מור כמעורב ברצח. רק בשלב מאוחר יותר ועל מנת לקבל טובות הנאה נוספות מהמשטרה הפליל את מרשינו בעבירות. אין לנו ספק שבמהלך ניהול המשפט תתברר האמת שתוביל לזיכויו של מר מור".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות הישגי המשטרה במאבק בארגוני הפשיעה ובפשיעה החמורה בישראל הינם חסרי תקדים וידועים לכל. פעילותה הנחושה והאינטנסיבית של המשטרה הובילה לקריסתם של מרבית ארגוני הפשיעה והכנופיות המרכזיות בישראל, תוך הכנסת העומדים בראשם אחרי סורג ובריח, בהם גם מיכאל מור בגין מעצרו ואישומו ברצח. 

מאז הפרשה פעלה המשטרה לקדם את הטיפול בשוטרים מאוימים וכן גובש נוהל מוסדר הכולל ליווי, מעקב ומענה לצרכי השוטר המאוים ובני משפחתו. ארבעת השוטרים קיבלו סיוע ומענה מקיף לפערים הכלכליים שנוצרו. במהלך השעייתם מהמשטרה ניתן להם סיוע בהתאם לנוהלי המשטרה ואף מעבר לכך.

משטרת ישראל תמשיך להיאבק בפשיעה החמורה והמאורגנת בכל האמצעים העומדים לרשותה בכל זמן ובכל מקום, למען ביטחונם ושלומם של כלל אזרחי מדינת ישראל".

הסרט "השוטרים הנוקמים" ישודר הערב (ראשון) ב-21:00 בקשת, ערוץ 12