הם היו פעם חברים טובים. הכי טובים שאתם יכולים לדמיין. הם בילו יחד, עשו עסקים יחד. חגגו אירועים משפחתיים משותפים, וגם יצאו לחופשות יחד. הם נהנו מהחיים, וגלגלו עשרות מיליוני שקלים. אלא שביום בהיר אחד, כל האידיליה הזאת התנפצה לרסיסים.

זה קרה ביום בו בני שלמה ואחיו שלום ז"ל החליטו לצאת לדרך עצמאית. הם פרשו מהארגון של שלום דומרני, פתחו ארגון משלהם, ומאז, לפני כעשור, הפכו לאויבים מרים שמשתמשים בכל דרך אפשרית כדי "להוריד" את אחד את השני; אם זה לאור היום או בשעות הלילה - כל האמצעים כשרים. המטרה: להשתלט על הטריטוריה אחד של השני ולגרום לעריקת חיילים כדי לגדול ולהתעצם.

"בין שלום דומרני לבני שלמה יש מאזן אימה. הרצח של שלום שלמה, אחיו של בני, טרף את הקלפים", מסביר קצין משטרה בכיר. "בני שלמה לא ינוח ולא ישתוק עד שינקום את רצח אחיו. כל העקבות, כך על פי החשד, מובילים לכיוונו של דומרני וחבריו ממשפחת לביא. זאת למרות שהעניין לא הוכח עד היום. אני לא רואה שום סולחה עתידית, רק דם ועוד דם. אני מקווה שלא ייהרגו אזרחים חפים מפשע שאין להם קשר לסכסוך. יש כאן פצע פתוח, ועד שהוא לא יתאחה, תהיה פה מלחמת עולם בין דומרני לשלמה".

בני שלמה, מכונה גם "החמקן". כינוי לו זכה לאחר שניצל מכמה מעשי רצח שאנשיו של דומרני על פי החשד עומדים מאחוריהם, כמו גם בגלל חכמתו בניהול ענייניו מבלי להיתפס על ידי המשטרה. הוא השתחרר לאחרונה לאחר שריצה מאסר של תשעה חודשים, זאת לאחר שדרש מקבלן להיפרד מאשתו לשעבר של חברו, ותבע ממנו לשלם פיצוי של 50 אלף שקל לגרוש שלה. "אתה תראה נמלים כל חייך", איים שלמה על הקבלן, כשהוא רומז לכך שייקבר. הקבלן לא התלונן, אבל שלמה נחקר על ידי משטרת ישראל והכחיש הכל.

"בני הוא אדם מאוד חכם. בניגוד לעבריינים אחרים, הוא ריצה עונשי מאסר קצרים בכלא. קשה להפליל אותו בעבירות החמורות יותר", מסביר גורם במשטרה.

בני שלמה
בני שלמה

בעוד שלמה חוזר לאיטו לעניינים ומתחיל להשתלט על הוואקום שנותר בשטח, אויבו הגדול, שלום דומרני, מרצה עונש מאסר של שש שנים לאחר שהורשע במסגרת מבצע 'בלוק חוסם', אז מחסל בארגונו התחרט והסכים לשמש עד מדינה נגד דומרני ונגד חייליו.

דומרני הואשם בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות נשק, מתן אמצעי לחימה, וסיוע לחבלה בכוונה מחמירה. בנו ניסים (נינה), אמנם סומן כיורשו, אבל עד היום לא הוכיח שהוא מסוגל לעמוד בראש הפירמידה, בדיוק כמו במקרה של בן ממשיך אחר - דרור אלפרון, בנו של יעקב אלפרון ז"ל, שלא הצליח להיכנס לנעליו הגדולות של אביו. ניסים, היורש המיועד, מרצה כיום עונש של שנתיים מאסר בפועל לאחר שהורשע בעבירות של סחיטה באיומים, ואמור להשתחרר בקרוב, מה שצפוי לגרום לכך שהאבטחה סביבו תגבר מאוד מחשש שיריביו של אביו ינסו לפגוע בו.

ההיכרות בין שלמה ודומרני החלה כאשר שיתפו פעולה יחד בכריית חולות. בני ואחיו שלום היו מקורבים מאוד לדומרני והפכו ליד ימינו. זו הייתה תקופת הרנסנס של ארגונו של דומרני שהתעשר מאוד ממכירת חול ים גנוב.

בני נולד במושב חלץ, ומאוחר יותר עבר עם משפחתו לרחובות, שם הכיר לראשונה את משפחת הפשע של האחים לביא והם הפכו לחברים קרובים. דומרני עצמו נחשב עד היום לחברם הטוב ביותר של האחים לביא. כמה שנים מאוחר יותר, האח בני חזר למושב חלץ והקים וילה מבוצרת הכוללת מצלמות אבטחה וחומות גבוהות המקיפות אותה. אחיו שלום מצדו, תקע יתד במושב תלמים הסמוך.

דומרני, ארכיון (צילום: גלעד שלמור)
שלום דומרני | צילום: גלעד שלמור

"בתקופה ההיא, הארגון של דומרני עשה מיליונים מכריית לא חוקית של חולות", נזכר עבריין לשעבר. "המשטרה ורשויות החוק במדינה נרדמו בשמירה, ועד שהם עלו על תופעת גניבת החולות שנמכרו לצרכי בניה זה היה מאוחר מאוד. הם כבר עשו את הבוכטה שלהם, ואני ממש לא דואג להם. החבר'ה האלה מסודרים לכל החיים".

דומרני, במקור מאשקלון, עבר להתגורר בהמשך במושב עוצם, שם הקים וילה רחבת ידיים ומבוצרת מאוד, המזכירה את הווילה של שלמה, זאת כדי למנוע פגיעה בו או בבני משפחתו. כ-13 ק"מ ונסיעה של 12 דקות בלבד מפרידים בין הבית של דומרני לזה של בני שלמה. קרובים קרובים ורחוקים כל כך.

"בשלב מסוים בני החליט שהוא רוצה לצאת לדרך חדשה ולא רצה להיות תחת חסותו של דומרני. הוא הרגיש שהוא יכול להצליח לבד. הוא עשה את מה שעשה דומרני ליצחק אברג'יל, בחר להתנתק ממנו, ואז התחיל הבלאגן. שלום לקח את זה קשה מאוד. הוא ראה בבחירה של בני בגידה אחרי שהם ערקו מארגונו ולקחו עוד כמה מחייליו", מספר מקורב לשעבר של השניים.

"בני למד המון מדומרני ומהאחים לביא. הוא מחושב יותר ממנו וקשה להפיל אותו. הוא ידע שישלם מחיר יקר מאוד על העריקה, אבל יצר קשרים עם עבריינים מאשדוד ואשקלון. הוא בנה לעצמו אימפריה בעשר אצבעות, ושלום לא ראה את זה בעין יפה. הוא שנא את העובדה שמישהו שהיה יד ימינו ומנאמניו הקרובים ביותר מתחרה בו. זה היה ענין של זמן עד שזה יגיע לחיסולים וניסיונות חיסול".

היחסים בין השניים הלכן והתדרדרו עד לפני תהום. בעוד דומרני חובר לקואליצייה שכללה את האחים לביא (כאמור, חברי ילדות של האחים בני ושלום שלמה) וניבי זגורי, ומבצר את מעמדו כאחד העבריינים הגדולים והמסוכנים בישראל - שלמה הבין שהוא כמעט לבד במשחק, ומצא כמה שחקני חיזוק בדמות כנופיות של עבריינים המתגוררים באשדוד והסכימו לסור למרותו.

ניסים דומרני (צילום: מתוך פייסבוק)
ניסים "נינה" דומרני | צילום: מתוך פייסבוק

הכרזת המלחמה של דומרני נכנסה לתוקף לפני כשבע שנים. שלמה, שהבין שחייו בסכנה גדולה, רכש מכונית 'סקודה' משוריינת וממוגנת. הוא מיעט לצאת מביתו מחשש שחייליו של דומרני והארגונים שאליהם התחבר יפגעו בו. בשלב הזה, השניים כבר הוגדרו על ידי המשטרה כראשי ארגוני פשיעה הפועלים במרחב שפלה ולכיש.

ביולי 2013, התברר שההחלטה הזו של שלמה הצילה את חייו; בעת שנסע מביתו שבמושב חלץ, הוא נקלע למארב של שלושה חיילים ממשפחות הפשע של האחים לביא ודומרני. כדורים רבים נורו לעבר המכונית מרובה 'תבור' גנוב. המתנקשים נמלטו מהמקום בעזרת אופנוע ונעצרו מאוחר יותר על ידי המשטרה.

שלמה, שנפצע קל, הצליח להימלט מהמקום, דהר לבית החולים, שם קיבל טיפול ושוחרר לביתו כעבור כמה שעות. זו, כמובן, הייתה רק יריית הפתיחה. המלחמה בין השניים גרמה לפיצוצי מטענים ברחובות אשקלון, קריית גת ואשדוד, ועל פי החשד, בנובמבר 2013, ג'קי בניטה, חייל בכיר של דומרני - חוסל באשקלון כתוצאה מהנחת מטען במכוניתו. חייל נוסף שהיה איתו נפצע אנושות.

הפיצוץ התרחש ארבעה חודשים לאחר ניסיון החיסול הכושל של שלמה. האזור רתח ובער. הנקמות ההדדיות וההצטיידות במטענים ובאמצעי לחימה שברה שיאים.

ב-5 בפברואר 2014 ניצל בני שלמה מניסיון חיסול נוסף כאשר מטען רב עוצמה הופעל בסמוך למכונית בה נהג. שלמה יצא בלי שריטה. למרות זאת, השיא הגיע רק בספטמבר 2015, אז שלום שלמה, אחיו האהוב של בני, חוסל ליד ביתו אחרי שמתנקש ארב לו כשחזר לביתו במושב תלמים בשעת לילה מאוחרת.  אקדח ה-9 מ"מ שהחזיק המתנקש ירה בו כמה כדורים, הוא נפצע באורח אנוש, ופונה לבית החולים, שם נקבע מותו.

כשנה לאחר מכן נרצח באשדוד מקורבו של שלמה, מאור מנשה, אחרי שמטען רב עוצמה התפוצץ במכוניתו שעלתה בלהבות. שני חבריו שהיו עמו בג'יפ היוקרתי נפצעו. ניסיון החיסול ארע כשנה לאחר הרצח של בניטה. המחסל של מנשה ז"ל קיבל בתמורה לחיסול 50 אלף שקל במזומן, בגדי מותגים ומתנות.

החשודים ברצח הסוכן (צילום: חדשות 2)
האחים לביא | צילום: חדשות 2

בחודש מאי השנה, נעשה ניסיון לחסל עבריין נוסף המקורב לשלמה. 10 גברים תקפו אותו בעת שישב בבית קפה ברובע הסיטי באשדוד ודקרו אותו פעמים רבות בגופו. הוא פונה לבית החולים במצב קשה. חייו ניצלו בנס.

במקביל לרצף האירועים הזה, היו גם כמה ניסיונות כושלים לחסל את דומרני - אבל כולם נכשלו. לפני כשבע שנים נשלח רוצח שכיר לחסל אותו, אבל המשטרה הצליחה, בסיוע של עד מדינה, לתת למחסל אקדח מעוקר מכדורים וכך ניצלו חייו של דומרני וכמה מאנשיו. בהמשך היה גם ניסיון כושל של האחים מגידיש לחסל את דומרני באמצעות טיל 'לאו' - אבל התכנית לא יצאה אל הפועל. דומרני ערך סולחה עם האחים לבית מגידיש, והגדיל עוד יותר את כוחו באזור. שלמה אמנם נשאר אויבו היחיד, אך ראוי לציין כי עבריין תושב לכיש שתכנן בעבר לחסל את דומרני, השתחרר השבוע מהכלא, ועלול להבעיר את השטח.

"לשלום יש הרבה יותר עוצמות מבני", טוען עבריין תושב לכיש. "במאזן האימה, הוא מוביל עליו. לשלום יש את האחים לביא, כמו גם עבריינים באשדוד ובאשקלון ששומרים על העסקים והטריטוריות שלו. כמות החיילים שלו גדולה וגם יכולות הפגיעה. למרות זאת, לא הייתי מזלזל בבני. הוא ממש לא פראייר. הוא ינקום בזמן שהוא ימצא לנכון, ואם זה יקרה זו תהיה נקמה כואבת מאוד. הוא איבד את אחיו וכמה מקורבים אליו. יש פה הרבה ענייני כבוד על הפרק יחד עם טונות של אגו, והוא חייב להראות שהוא לא רק בצד הנפגע".

איך להערכתך יסתיים הסכסוך הזה?

"יהיו כאן עוד חיסולים בין הצדדים. הרבה דם רע עבר בין השניים. בני מחשב מסלול מחדש, ושלום מתאו בכלא, ממש לא יושב בחיבוק ידיים. האנשים שלו עובדים בשטח. הפיצוץ הבא הוא רק עניין של זמן".