שני גברים יושבים ומסתכלים במחשב נייד (צילום: kzenon, Istock)
ופה אנחנו מנסים את תנוחת הארנב המקפץ | צילום: kzenon, Istock

כמו בג'ונגל, גם בחברה האנושית ישנה חלוקה ברורה מאד בין גברים שולטים לבין אלו שהיו רוצים לגעת בתהילה אבל חסרים את התכונות הנדרשות. רוצה לדעת איפה אתה עומד בחלוקה הזו? הנה מספר קריטריונים שיעזרו לך להגיע אל התשובה:

אתה רץ לספר לחבר'ה

אנחנו מבינים את הפיתוי הגדול שלך לשתף אחרים במאורעות הלילה האחרון. אבל אתה חייב להבין, העובדה ששכנעת את חברה שלך ללבוש חולצה אדומה ולעשות את זה איתך תוך כדי שהיא מניחה לך להכריז שאתה "מתנה אהבים" עם הפועל, חייבת להישאר בחדר המיטות. גם זוויות, תנוחות ואביזרים שבהם נעשה שימוש הם פרט שחייב להישאר בינך ובינה.

נכון, זה נורא מנפח את האגו לדעת שהחברים חושבים שאתה סוס הרבעה. אבל תלמד משהו מהבריטים, "A gentleman never tells", תשאיר משהו לדמיון ושמור על כבוד הפרטנריות שלך (גם אם מדובר בסטוץ חד פעמי) אם אתה באמת קזנובה, האמן לנו שהמידע יגיע מהר מאד לאוזניים הנכונות. ואם אתה לא כזה, הרי ממילא לך אין במה להתפאר.

אתה לא רומנטיקן

גם אם רשימת הכיבושים שלך גדולה יותר משל נפוליאון, לא תוכל להיות גבר אמיתי בלי רומנטיקה. גבר רומנטי הוא לא מי שמביא פרחים בצהרי שישי, את זה כולם עושים (לפעמים). גבר רומנטי יודע להשאיר את מערכת היחסים סוערת כל הזמן, יודע ללחוץ על הכפתורים הנכונים, להפתיע, להעניק מתנות (הן לא חייבות להיות יקרות. גם ארוחת ערב תוצרת ידיך נחשבת כמתנה)

גבר אמיתי יודע גם מתי לשים את הגבול. להיות רומנטי זה לדעת גם מתי לתת לצד השני קצת מרחב. אין צורך להזכיר לה כל הזמן מה אתה מרגיש כלפיה. ההתנהלות שלך תעשה עבורך את העבודה. תהיה רגיש, תהיה אכפתי, תדע לזהות מה היא מצפה ממך בכל רגע נתון. הידע הזה הוא מה שמפריד בין השולטים לאלו שמגיעים אליהם כדי לקבל עצות.

אתה נותן לה לשלם

אמנם התקדמנו הרבה מאד מאז הימים בהם גברים נדרשו לפרנס ונשים נדרשו להראות יפה ולשתוק. אבל יש דברים שעדיין לא עברו מן העולם ביחסים שבינו לבינה. אתה אולי חושב שנורא הוגן ומתקדם להתווכח איתה מי ישלם על הדיאט קולה, אבל זה רק מוציא אותך קטן. אל תיתן לפמיניזם לבלבל אותך, נשים אוהבות לדעת שמפנקים אותן.

הנכונות של גבר אמיתי לשלם על הארוחה לא נובעת מלארג'יות יתר, אלא מההבנה שבפעולה הזו אתה מעביר מסר מאד ברור: בין אם הקשר הזה יסתיים בחתונה או אחרי הארוחה הזו, היא לא צריכה לדאוג כשהיא לידך. אלפא מייל יודע שהוא מרוויח מספיק כדי לפנק בלי לעשות פרצופים. והמלצה שלנו: אם היא מציעה להשתתף בתשלום (לפחות בתקופה הראשונה) דחה אותה בנימוס. זה ישתלם לך בהמשך.

אתה לא קר רוח

אם דפוס הפעולה הקבוע שלך בזמן משבר הוא להרים ידיים ולהאשים את כל העולם, מן הסתם כבר ידוע לך שגבר אמיתי אתה לא. חיי היום יום מעניקים תחושת ביטחון מוזרה של שליטה במצב. אבל מהר מאד מגיעים הרגעים שבהם החיים יבחנו אותך, יציבו בפניך אתגר שמשנה את המציאות ויכריחו אותך להתמודד.

זו לא חכמה להיות תותח בשגרה. גבר אמיתי נמדד דווקא ברגעים המלחיצים והקשים, אלו שבהם אנשים אחרים נוטים להיכנס להיסטריה, לשקוע ברחמים עצמיים ולספק אינספור תירוצים. ברגע הזה בדיוק הוא מנתק את עצמו מהסביבה, מפעיל היגיון בריא, בוחר בפתרון הנכון ומבצע אותו. זה לא מקרי שיש כל כך מעט טייסי קרב ולוחמים בסיירת מטכ"ל. קשה מאד למצוא גבר אמיתי.

אתה לא חבר

אין מדד טוב יותר למיקום שלך בסולם הגבריות מאשר הרושם שאתה מותיר על החברים שלך. אם בהתנהלות היומיומית שלך אתה נוהג לרכל עליהם, מסרב לבוא לעזור, מתקשר אליהם רק כשאתה צריך משהו או כל פעולה סוציומטית אחרת, אתה נחשב לגבר רק בעיני עצמך. גבר אמיתי תמיד זוכר דואג לחברים והם תמיד יודעים שהם יכולים לסמוך עליו.

גם כאן כדאי שלא תטעה. מיתוס האלפא מייל מתחיל קודם כל מהחברים שלך. הם אלו שישמחו לספר לכל העולם איזה תותח אתה וכמה הם שמחים שהכירו אותך. אבל באותה מידה הם גם אלו שידאגו להרחיק ממך אנשים (ונשים), לחשוף את האופי האמיתי שלך ברבים וליצור לך תדמית שתתקשה מאד לתקן. רוצה לדעת אם אתה גבר אמיתי? תתחיל בלשאול את החברים שלך מה הם חושבים עליך.

גבר הולך מכות (צילום: istockphoto)
אל תתעסק איתי, אני לא קר רוח! | צילום: istockphoto

אתה אלים

לכאורה עובר גבול דק מאד בין גבר אמיתי לבריון שכונתי, אבל אתה כבר יודע שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים. בריון הוא מי שפועל מתוך פחד וחשש ולכן מרגיש צורך להניף אגרופים בכל פעם שהוא מרגיש שהיריב מולו נוח. גבר אמיתי נדרש לעשות זאת הרבה פחות. הסיבה היא, שוב, הדימוי. כשאתה מקרין ביטחון ועוצמה, לרוב אנשים ירכשו לך כבוד גם בלי שראו אותך קורע למישהו את הצורה.

אל תבין לא נכון. ישנם מקרים בחיי אדם שבהם הוא נדרש להגן על עצמו או על מישהו יקר לו, גם אם מולו עומד מישהו חזק הרבה יותר ממנו. החכמה היא לדעת לזהות מתי אתה נדרש לפעולות קיצוניות שכאלה. מרבית הבעיות בחייך יכולות להפטר באמצעות דיבור ושכנוע. זה מה שמזכה אותך באהדה ובכבוד. אלימות ללא גבולות מזכה אותך רק בשנאה של הסביבה ובהרבה מאד אנשים שיחכו לך בסיבוב וישמחו לראות אותך מתרסק.

מצד שני, ללכת מכות זה כיף.

_OBJ

אתה משקר

אנחנו יודעים שאתה אוהב לספר לעצמך שאתה מגונן על אחרים בכך שאתה לא אומר להם את האמת. אתה נמנע מלספר לבוס שלך איפה אתה באמת עומד ברשימת המטלות שלך, מספק לחברים שלך תירוצים שונים ומשונים לכך שלא הגעת לשחק איתם כדורסל ומסתיר מחברה שלך את האמת על מה שאתה חושב על היחסים ביניכם. הגיע הזמן שתבין שאתה עובד רק על עצמך.

גבר אמיתי מבין שהדרך הנכונה ביותר להתנהל היא פשוט לומר את האמת כמו שהיא. לא לתרץ ולא לייפות את המציאות. אנשים מעריכים אותו על הכנות שלו, את העובדה שהוא עומד מאחורי המילים שלו ואת האמינות שלו. הבחירה לומר את האמת היא במקרים רבים הקשה והמסובכת יותר. אבל מי שיודע להתמודד עם הקשיים, יודע להתמודד גם עם התוצאות.

>> 10 מיתוסים על גבריות שחייבים לנפץ