אחת ממשימות הניקיון שאנחנו לא מבצעים מספיק היא ניקוי התנור. הרצוי הוא כמובן לנקות את התנור אחרי כל שימוש וכך הלכלוך לא מצטבר ומתקשה וקל יחסית לנקות אותו. המציאות כמובן שונה ועד שאנחנו מגיעים למשימה היא כבר מאתגרת למדי. לכן שמחנו לגלות טיפ מפתיע לניקוי התנור: שימוש באבן פדיקור (אבן ספוג או פומיס).

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> למה לקנות? אב ל-6 מהצפון בנה בעצמו ספה מהממת

>> מינימום עומס, מלא אחסון: דירה מעלפת בחולון

באתר בריטי "אקספרס" מצאו את הטיפ בקבוצת פייסבוק של חובבי ניקיון, והגולשת ששיתפה אותו הסבירה: "אני מרטיבה את התנור בתערובת של מים חמים וחומץ ומשאירה כחמש דקות. אז אני מרטיבה את אבן הפדיקור ומנקה איתה. תמיד כדאי לבדוק בפינה קטנה, אבל זה אף פעם לא גרם לשריטות".

אבן פדיקור, אבן ספוג (צילום:  Oleksandr Kavun, shutterstock)
לא רק לטיפוח. אבן ספוג | צילום: Oleksandr Kavun, shutterstock

גם באתר thekitchn.com מדווחת אשלי פוסקין שהיא השתמשה בהצלחה באבן פדיקור לניקוי התנור. היא השתמשה רק באבן טבולה במים וניקתה איתה את תחתית התנור ואת הדלת. "ראיתי תוצאות מיידיות אחרי מעט מאוד שפשוף", היא כתבה. את הלכלוך שירד היא אספה באמצעות סמרטוט שהרטיבה במי סבון. אחרי שניקתה את כל הכתמים היא התיזה על התנור תמיסה של מים וחומץ וניקתה עם סמרטוט נקי.

אבן ספוג אפשר למצוא בכל פארם וחנות למוצרי יופי במחיר של 10 שקלים ופחות. שימו לב שתמיד צריך להרטיב את האבן לפני שמשתמשים בה וכדאי תמיד לבדוק בפינה קטנה ונסתרת של התנור. הקפידו להוציא את התנור מהתקע ולוודא שאינו חם לפני שאתם מתחילים לנקות.

אפשר להשתמש באבן פדיקור גם לניקוי אבנית מאסלת חרסינה (לא מומלץ להשתמש באבן לניקוי משטחי שיש, פלסטיק, לימינציה או פיברגלס): פשוט שפשפו עם אבן את הכתמים עד להסרתם. גם כאן יש להקפיד שהאבן והמשטח יהיה רטובים.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

עוד שיטות לניקוי התנור ותבניות אפייה

השיטה המנצחת שלנו לניקוי תבנית אפייה היא לרסס אותה במסיר שומנים, ולהכניס לשקית אשפה אטומה למשך הלילה. בבוקר מוציאים את התבנית ושוטפים.

לניקוי רשתות התנור, השרו אותן למשך הלילה באמבטיה מלאה במים חמים וכמה דפי מרכך כביסה. בבוקר השתמשו בדפי המרכך להוריד את שאריות הלכלוך שנשארו דבוקות לרשת.

ניקוי תנור (צילום: RomanR, Shutterstock)
צילום: RomanR, Shutterstock

שיטה נוספת לניקוי רשתות וחלקים נוספים בתנור (למעשה כל חלק שאפשר לפרק, כמו דלתות וידיות וגם תבניות) היא לעטוף כל חלק בנייר כסף ולהשרות בגיגית או אמבטיה מלאה במים חמים (אם החלק צף במים, מומלץ להניח עליו משקולת כלשהי). על החלק העטוף מניחים טבלייה של סבון כלים למדיח ומשאירים לפחות שעתיים. מסירים את הנייר, מנגבים וזהו.