סיימתם לבשל לחג? עכשיו מתחיל החלק הקשה וצריך לנקות. תנור האפייה הוא מכשיר שמתלכלך בקלות – בצק נשפך, תבשיל מתיז, הלכלוך מצטבר על הרשתות, נשרף ומתקשה בחום וקשה להסירו. אבל כמה גולשות בקבוצת פייסבוק של אמהות מאוסטרליה מצאו שיטה לניקוי הרשתות: שימוש באבקת כביסה.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> כמו פעם: הטרנד המהמם שתראו השנה בבתים הכי יפים 

>> מצאנו 15 מטבחים משגעים - וזה מה שמשותף להם

אחת הגולשות הסבירה שהיא ריפדה את האמבטיה במגבות, כדי למנוע שריטות, והניחה בפנים את רשתות התנור המלוכלכות. היא המסה בקערת מים חמים שלוש כפות גדושות באבקת כביסה, שפכה לאמבטיה והוסיפה מים חמים עד לכיסוי הרשתות. היא השאירה את הרשתות בתמיסה למשך הלילה, ובבוקר ניקתה אותן בקלות עם סקוטש ושטפה במים קרים.

חברות נוספות בקבוצה כתבו שמדובר בשיטה יעילה במיוחד. "זו הדרך היחידה לנקות רשתות תנור. אני מוסיפה גם כף גדושה באבקת סודה לשתייה", כתבה אחת, ואחרת הוסיפה: "הלוואי שהייתי יכולה לשים את כל התנור באמבטיה".

ניקוי תנור (צילום:  Ekaterina Govorina, Shutterstock)
צילום: Ekaterina Govorina, Shutterstock

עוד שיטות לניקוי התנור ותבניות אפייה

השיטה המנצחת שלנו לניקוי תבנית אפייה היא לרסס את התבנית במסיר שומנים ולהכניס לשקית אשפה אטומה למשך הלילה. בבוקר מוציאים את התבנית ושוטפים.

לניקוי רשתות התנור, השרו למשך הלילה באמבטיה מלאה במים חמים וכמה דפי מרכך כביסה. בבוקר משתמשים בדפי המרכך להוריד את שאריות הלכלוך שנשארו דבוקות לרשת.

אפשר גם לנקות את תבניות התנור והרשתות בעזרת טבלית למדיח כלים.  עטפו את התבניות והרשתות בנייר אלומיניום והניחו באמבטיה. מלאו במים חמים והוסיפו טבלית למדיח. השאירו שעתיים, הוציאו ושטפו.

לניקוי תבניות אפייה, ליינסי קרומבי, גורו ניקיון בריטית ממליצה לקרצף עם מטבע המכילה נחושת – קרומבי השתמשה במטבע של 2 פני (בארץ מטבעות של 10 אגורות וחצי שקל מכילות נחושת).

תבנית אפייה, תנור (צילום: Natalia Bostan, Shutterstock)
צילום: Natalia Bostan, Shutterstock

לניקוי התנור ערבבו כמויות שוות של אבקת סודה לשתייה, חומץ לבן ונוזל לשטיפת כלים, ומרחו בפנים (על הדלת, הקירות והתחתית). אחרי המתנה של 3-2 שעות נקו עם ספוג.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

הכתמים ממש עקשניים? הרטיבו את התנור בחומץ או מים ושפשפו את הכתמים באבן פדיקור רטובה או גרדו עם סכין גילוח.

אפשר גם לפזר בנדיבות אבקת סודה לשתייה על התבנית, להתיז מי חמצן, ולהשאיר כמה שעות (רצוי לילה שלם). משפשפים ושוטפים.