החידה השבועית לילדים
איור: mako

אתם עומדים מתחת לגורד שחקים בן 100 קומות. עליכם לגלות מהי הקומה הגבוהה ביותר שממנה אם נזרוק ביצה, היא לא תישבר. הניחו שביצה יכולה או גם לא יכולה להישבר אפילו מקומה 100. ושאם היא נשברה בקומה מסויימת, היא תישבר מכל קומה גבוהה יותר. זרקתם ביצה והיא לא נשברה? מותר לכם להשתמש בה לזריקה הבאה.

המשימה: לרשותכם שתי ביצים בלבד. מה השיטה (אלגוריתם) שתגלה לכם את הקומה הגבוהה ביותר ממנה הביצה לא תישבר, בכמות הזריקות הקטנה ביותר?

חידת הביצים
גשר חבלים בפפואה ניו גיני

הצלחתם? מלאו את התשובה כיצד ותוכלו לזכות.

רוצים רמז? המשיכו לקרוא ותלמדו איך בונים אלגוריתמים.

התשובה היצירתית ביותר תזכה בפרס ספר "ממלכת יוריקה"  בהקדשה אישית מהסופר.

הקשר שבין ביצים ואלגוריתמים     

לפני שניגש לבנות את אלגוריתם הביצים הראשון שלנו, כדאי שקודם כל נדע מהו אלגוריתם? אלגוריתם הוא דרך שיטתית לביצוע משימה מסוימת. גם מתכון לעוגה הוא אלגוריתם. וככל שהאלגוריתם מבצע את המשימה במספר פעולות קטן יותר, כך הוא יעיל יותר.

אלגוריתם 100 זריקות: האלגוריתם הפשוט ביותר שאמנם יבצע את המשימה, אבל בצורה הכי פחות יעילה, יאמר כך: התחילו מקומה 1, אם הביצה לא נשברה, עלו קומה וכך הלאה עד שתישבר. במקרה הגרוע ביותר, בו הביצה נשברת לראשונה רק בקומה 100, האלגוריתם הזה יבצע 100 זריקות.  

אלגוריתם 50 זריקות: מאחר ולרשותינו 2 ביצים לביצוע המשימה, נוכל לייעל את כמות הזריקות לפחות פי שתיים. נזרוק את הביצה הראשונה מקומה 50. אם היא נשברת, נזרוק את הביצה השנייה מקומה 1 ואז נעלה בכל פעם קומה עד שתישבר. במקרה הכי גרוע (שהביצה נשברת רק בקומה 49), שיטה זו תיקח לנו 50 זריקות. אם הביצה לא נשברה בהתחלה בקומה 50, נוכל שוב לחלק את הקומות שנותרו בחצי ולזרוק מקומה 75.  

אלגוריתם 19 זריקות:  דרך יעילה עוד יותר, היא בכל פעם לעלות 10 קומות (לזרוק מקומות ...10,20,30). כאשר הביצה הראשונה נשברת, לדוגמא בקומה 30, נחזור אחורה לקומה 21. במקרה הכי גרוע (שהביצה נשברת לראשונה בקומה 99), שיטה זו תגלה את הפיתרון תוך 19 זריקות בלבד: 10 זריקות (10,20,30...) עד קומה 100 שבה הביצה תישבר, ואז עוד 9 זריקות מקומה 91-99.

עכשיו שלמדתם לבנות אלגוריתמים, האם תוכלו למצוא את השיטה היעילה ביותר- שתגלה במקסימום 14 זריקות?

החידה של השבוע שעבר

החידה הפשוטה שאיינשטיין לא הצליח לפתור >>

הזוכה של חידת הגשר הוא מאור בן ה-8 מירושלים.

פתרון החידה: חשיבה במקביל תקדם אותנו צעד קדימה. כדי להוריד זמן עלינו למצוא דרך להעביר את שני האנשים האיטיים ביחד. אבל שבצד השני יחכה להם מישהו מהיר.

קודם כל נעביר את שני האנשים המהירים ביותר (לוקח 2 דקות), והאיש השני הכי מהיר יחזיר את הלפיד (2 דקות נוספות). עכשיו יעברו שני האנשים האיטיים (לוקח 10 דקות) והאיש המהיר יחזיר את הלפיד (1 דקה). ואז שני האנשים המהירים ביותר יחצו שוב (2 דקות)

17 דקות= 2+2+10+1+2

החידות הקודמות

החידה של וונדר-וומן שתגלה האם הילד שלכם חושב אחרת מכולם >>

החידה שהפילה בפח אלף פרופסורים וחתני פרס נובל >>

 החידה של אמזון שתלמד את הילדים שמותר להיכשל >>

מבחן ה-IQ הקצר בעולם לילדים >>

חידת המתכנתים של גוגל שתגלה האם לילד יש עתיד בהייטק >>

חידת התפוחים שתגלה האם לילד יש סיכוי להתקבל לאפל >>

החידה שתבחן האם הילד שלכם יותר חכם מהסינים >>

חידת הסליים שמשגעת את ילדי ישראל >>

איך נכין את הילדים לשוק העבודה של 2050 >>

החידה שתזניק את הקריירה של הילד שלכם בתכנות >>

החידה של אמזון שתבחן האם לילדים שלכם יש עתיד בהיי טק >>

החידה של איינשטיין שתבחן האם הילד שלכם גאון »

לחידה הזו יש אינסוף תשובות אפשריות »

החידה שתדרוש מכם חשוב כמו הבובה שמחוץ לקופסה »

החידה שתלמד את הילדים שלכם לחשוב כמו סטיב גובס »

ממלכת יוריקה

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.