הפרשה ההזויה החלה לראשונה בקיץ של שנת 2007, כאשר תיירת ממדינת וושינגטון מצאה כף רגל אנושית על חופי האי ג'דדיה, בריטיש קולומביה, דרום-מערב קנדה. האיבר נמצא בתוך נעל ריצה מסוג אדידס, לאחר שככל הנראה התנתק מרגלו של אדם שגופתו נרקבה במים. התקרית התבררה להיות ההתחלה של מה שהפך לאחת תעלומות הביזאריות ביותר של העשור הקודם.

לאורך השנים נמצאו עוד 20 כפות רגליים נוספות, כולן בתוך נעלי ריצה, על ידי עוברי אורח בחופן המערבי של צפון ארה"ב ודרום קנדה - חלקן אפילו היו מחוברות אל עצמות השוק שלהן.

התופעה המחרידה הביאה איתה שלל ספקולציות. חלק האמינו שמדובר בעבודתו של רוצח סדרתי מעוות, אחרים סברו שהרגליים שייכות לקורבנות של ארגוני פשע והיו גם אלו שחשבו שאיברים היו השרידים האחרונים של אנשים שנחטפו על ידי חייזרים. כעת חוקרת מקומית טוענת שהצליחה לפתור את התעלומה הביזארית.

תעלומת כפות הרגליים
תעלומת כפות הרגליים

בארב מקלינטוק, חוקרת מקרי מוות, התראיינה לעיתון ה-National Post ואמרה: "אנחנו מאמינים שאנחנו יודעים מה קרה בכל אחד מהמקרים ואין שום מקרה עם חשד לרצח. לכל העניין הזה יש הסבר סביר מאוד".

מקלינטוק טוענת שהסיבה שיותר ויותר נעלי ריצה נשטפות לחופים באזור היא בגלל שאיכותן השתפרה באופן משמעותי בעשורים האחרונים. "כפות הרגליים התחילו להתגלו, בגלל שנעלי הריצה צפות טוב יותר", טענה החוקרת. "לפני כן, הן פשוט שקעו ונשארו בקרקעית האוקיינוס".

רגל כרותה (צילום: CTV)
רגל כרותה | צילום: CTV

חוקרים מקומיים מאמינים שכפות הרגליים שייכות לאנשים שטבעו באזור מסיבות שונות (חלקם מתאונות, אחרים שמו קץ לחייהם). על פי החשד, נעלי הקורבנות וכפות הרגליים שלהם נשטפות בסופו של דבר אל החופים אחרי שגופותיהם נרקבות או נאכלות על ידי בעלי חיים במים.