אנחנו יודעים שאורח חיים בריא, הכולל לרוב תזונה נכונה, פעילות גופנית והימנעות מעישון וצריכת אלכוהול חשוב לבריאות שלנו ולהפחתת הסיכון למחלות מסוימות (בעיקר סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם והשמנת יתר חולנית) והארכת תוחלת החיים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אך אצל גברים, נראה שמה שאתם אוכלים חשוב גם מסיבה נוספת. מחקר שפורסם לאחרונה חושף כי תזונה שדווקא נחשבת בריאה (לפחות עבור מי שרוצה לרדת במשקל) - תזונה דלת שומן - יכולה להפחית את רמת הטסטוסטרון בגוף.

טסטוסטרון הוא הורמון זכרי, שמצוי בכמויות גבוהות אצל גברים ובכמויות קטנות אצל נשים. הוא חשוב בין היתר ליצירת תאי זרע, דחף מיני ולהעלאת מסת השריר. כשהוא מצוי ברמות נמוכות הוא יכול להוביל לעייפות, ירידה במצב הרוח ואף לדיכאון. הפרשת ההורמון פוחתת החל מגיל 30 ומגיל 50 רמתו יורדת באופן משמעותי.

המחקר פורסם בכתב העת הרפואי Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology והוא כלל ניתוח של מחקרים שונים שנעשו בנושא, כולם בדקו את רמות הורמוני המין בקרב 206 גברים בריאים. החוקרים ביצעו השוואה בין רמות ההורמונים לתזונה שהם צרכו – תזונה דלת שומן או תזונה רוויה בשומן. הם גילו כי 10 עד 15 אחוזים מהגברים חוו ירידה ברמות הטסטוסטרון – כולם צרכו תזונה דלת שומן.

Copy of צלחת בריאה (צילום:  mariana-medvedeva, Unsplash)
תזונה דלת-שומן - לא מומלצת לכולם | צילום: mariana-medvedeva, Unsplash

עוד ב-mako בריאות:
>> נגמרה הקורונה והתחיל הצינון: למה כולם חולים?
>> מצחצחים שיניים אחרי הקפה של הבוקר? טעות
>> 10 כללי האכילה שיגרמו לכם להרגיש מעולה
  

"נראה כי תזונה דלת-שומן מפחיתה רמות טסטוסטרון אצל גברים, אך נדרשים ניסויים מבוקרים אקראיים נוספים כדי לאשר השפעה זו", ציינו החוקרים במאמרם. יש לציין כי למרות שרמות הטסטוסטרון היו נמוכות יותר אצלם, הן עדיין היו בגבולות התקינים.

ידוע כי צריכת אלכוהול, כמו גם שימוש בסמים והשמנה יכולים לפגוע בייצור הטסטוסטרון בגוף. כאמור, רמות נמוכות של טסטוסטרון נמצאו קשורות לבעיות בריאותיות שונות, ביניהן אימפוטנציה, ירידה במסת שריר, שינויים במצב הרוח, בעיות שינה, ירידה בחשק המיני, נשירת שיער, גלי חום ואף גם בעיות קוגניטיביות.

איך שומרים על רמת טסטוסטרון בריאה?

שני דברים חשובים לשמירה על רמות תקינות של טסטוסטרון בגוף: פעילות גופנית ושמירה על המשקל. מחקרים מצביעים על כך שהרמת משקולות תורמת להעלאת רמות הטסטוסטרון, מאחר שזה גורם להעלאת מסת השריר וזה מעודד את הגוף לייצר עוד טסטוסטרון. תזונה נכונה חשובה לשמירה על המשקל ולכן מומלץ לפנות לדיאטן קליני שיתאים לכם תפריט בהתאם למאפיינים ולצרכים הבריאותיים האישיים שלכם. כדאי להימנע מלהתחיל דיאטה בלי להיוועץ בגורם מקצועי לפני כן. והנה עוד דרכים שיעזרו לכם להגביר את רמת הטסטוסטרון בגוף