אם קיבלתם את הרושם שכולם מסביבכם מצוננים - זה לא במקרה. אחרי שנה שבה שמנו כמטרה עליונה את המלחמה בנגיף הקורונה, כעת עם דעיכת נתוני התחלואה, שבו להטריד אותנו גם וירוסים נוספים, ורבים מהישראלים סובלים מצינון. רופאים מסבירים בשיחה עם N12 מה הגורמים שמובילים לכך ואיך בכל זאת ניתן להימנע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ד"ר יניב אבנר, מומחה אף-אוזן-גרון במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, הסביר: "גל הצינון נובע משילוב של שתי סיבות: אנחנו נמצאים בתקופת האביב שעשירה בפריחה. ישראלים הסובלים מאלרגיות עונתיות נמצאים כעת בשיא תקופת הצינון שלהם. נוסף על כך, הסרנו את המסכות לאחר שנה שלמה שהקפדנו להסתובב עימן. אומנם אנחנו מחוסנים לקורונה, אבל לא לווירוסים רבים נוספים שתוקפים את דרכי הנשימה ולא נעלמו מהעולם".

לדבריו של ד"ר אבנר, חזרתן של ההתקהלויות ההמוניות הן הסיבה העיקרית להופעת הנזלת והמחלות בדרכי הנשימה: "אחד היתרונות הבודדים של תקופת הקורונה הוא שבזכות ההגבלות - צינון ומחלות דרכי נשימה אחרות הפכו לנדירות. לכן, כדאי ללמוד ממנה את השיעור בבריאות הציבור ולהתרחק שני מטרים גם מאדם הסובל מצינון, לשמור על כללים של ריחוק חברתי במקום הומה אדם או במקום סגור. עוד מומלץ לאוורר חללים, לשטוף ידיים לאחר המגע בפה וכשמגיעים למקום זר, לאחר העזיבה לשטוף ידיים או לעשות שימוש באלכוהול-ג'ל".

למרות ההחלטה להסיר את המסכה, ד"ר אבנר ממליץ - שמרו עליה במקומות צפופים: "הסינים משתמשים יותר מעשור במסכות פנים כאשר הם מגיעים למקומות הומי אדם, כדי להימנע מהדבקה במחלות דרכי נשימה מכל סוג שהוא. עד היום זה היה נראה לנו מוזר אבל יש בכך יתרון מכיוון שהדבקה בין אדם לאדם נעשית ב-99% במעבר של טיפות רוק מהפה והאף ולא בעקבות מגע עורי".

גם לחזרה המלאה למערכת החינוך יש תרומה משמעותית לגל הצינון בישראל. ד"ר מאיר עזרא-אליה, רופא ילדים במכבי שירותי בריאות בתל אביב ויו"ר עמותת 'מחוסגן', הסביר: "הילדים חזרו למסגרות החינוך ולגנים לאחר החופש, וזו אחת הסיבות העיקריות לכך שכולם מצוננים. צריך לזכור שמלבד הקורונה יש עוד וירוסים וחיידקים רבים המסתובבים באוויר ולכן יש להקפיד על היגיינת ידיים ועל היגיינה בכלל בשגרת היום-יום".

ד"ר עזרא-אליה מבקש להבהיר: "גם אם בדיקת הקורונה נמצאה שלילית - לא שולחים ילד עם חום או שלא חש בטוב לגן. מכיוון שהעברנו שנה שלמה ללא הווירוסים האלו - שכחנו שהם קיימים. אנו קוראים להמשיך לשמור על נהלי הקורונה ונהלי השגרה ולהקפיד לשלוח לגנים ילדים בריאים בלבד".