יש לא מעט אנשים שהדבר הראשון שהם עושים על הבוקר עוד בעיניים חצי עצומות  - זה להכין כוס קפה. בייחוד לאור אורח החיים המהיר והתובעני שלנו, אנחנו מרגישים שאנחנו פשוט חייבים את הקפה של הבוקר כדי להתעורר ולהתכונן לעוד יום.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מחקרי עבר הראו כי לקפאין (בכמות מתונה) יתרונות בריאותיים שונים, משיכוך כאבי שרירים, שיפור הזיכרון ועד למניעת מחלות כמו פרקינסון וסוכרת. אך האם הבחירה לשתות קפה דבר ראשון על הבוקר היא בחירה מושכלת, או שהיא מונעת מאיתנו את ההטבות שיש לקפאין?

אחת הבעיות בצריכת קפה (גם נטול קפאין) על בטן ריקה, היא שזה עלול לגרום לעלייה בייצור חומצות קיבה. אם מערכת העיכול שלכם רגישה, זה יכול להזיק לדופן הקיבה ולגרום לקלקול קיבה, צרבת או להחמיר תסמינים של תסמונת המעי הרגיז.

בנוסף, שתיית קפה על בטן ריקה יכולה להגביר סימפטומים של חרדה, כמו עצבנות, דופק לב מואץ וחוסר יכולת להתרכז. ואם הסיבות הללו לא הספיקו לכם, אז הנה סיבה נוספת: אנשים ששותים קפה מיד כשהם מתעוררים בבוקר, עלולים לפגוע בשעון הביולוגי שלהם. השעון הביולוגי אחראי לשחרור הורמון שנקרא קורטיזול, המשתחרר כאשר אנחנו נתונים תחת לחץ, אך משפיע גם על רמות האנרגיה שלנו.

via GIPHY

עוד ב-mako בריאות
>> התופעה הזאת גם קיימת בפה שלכם? תתחילו לדאוג
>> התאשפזה כדי ללכת - ויצאה ללא ארבעת הגפיים
>> אחת ולתמיד: האם באמת כדי להתחסן נגד שפעת?

רמת הקורטיזול בגוף נמצאת בשיאה בין שמונה לתשע בבוקר (בהנחה שהתעוררתם קרוב לשעות אלו) והוא מסייע לגוף להתעורר באופן טבעי. אתם עשויים לחשוב שקורטיזול יעבוד טוב עם קפאין ויגרום לכם להתעורר בצורה יעילה יותר, אך למעשה מדענים מצאו כי צריכת קפאין יכולה להפחית את רמות הקורטיזול ולמעשה לבטל את האפקט המעורר שלו. זה בעצם אומר שתצטרכו לצרוך יותר קפה כדי להרגיש אנרגטיים וזה עם הזמן עלול לגרום לתלות בקפאין. אז אם אתם לא רוצים להפריע לשחרור הקורטיזול בגוף, מומלץ לשתות קפה בין 10 ל-12. או אם התעוררתם הרבה לפני 10, אז המתינו שעה לפני הקפה.

חשוב לציין כי אם אתם רגילים לשתות קפה על בטן ריקה ולא מרגישים אחד או כמה מהתסמינים שצוינו, ייתכן שהשפעה זו לא חלה עליכם ואתם לא חייבים לשנות את ההרגל. אך אם אתם חווים תסמינים במערכת העיכול או ברמת החרדה ולא רוצים לוותר על הקפה של הבוקר, נסו לשתות כוס מים לפני הקפה, זה יכול לסייע להפחית את הסימפטומים.