עצירות היא אחת מבעיות העיכול הנפוצות ביותר. היא יכולה להיעלם באותה מהירות שהיא הופיעה, אך לעתים היא יכולה להישאר ולפגוע באיכות החיים. דייל פינוֹק, תזונאי שחיבר את הספר Your Way to a Healthy Gut, המתמקד בתזונה נכונה כדרך לשמור על בריאות מערכת העיכול, ממליץ על כמה מזונות שיעזרו לכם להתמודד עם העצירות. 

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

1. זרעי צ'יה

הם הפכו למעין סופר-פוד שרבים משלמים ביוגורט, בשייקים ועד למאפים. מלבד העובדה שהם נחשבים מאוד בריאים, זרעי צ'יה מעולים לכל מי שסובל מעצירות. בדומה לתפוחים, גם בזרעי צ'יה יש סיבים תזונתיים שהופכים למעין ג'ל שסופג נוזלים ומרכך את הצואה.

2. תמרים

הם נחשבים לממתקים טבעיים שיכולים לעזור לכם עם החשק למתוק ועם הימנעות מממתקים, אך תמרים טובים לבריאות גם בעוד דרכים. יש להם ערך תזונתי גבוה והם מכילים הרבה סיבים תזונתיים. למעשה, אם תצרכו יותר מדי תמרים, תקבלו תוצאה שהיא ההפך מעצירות, לכן זכרו לצרוך אותם במתינות.

תמרים (צילום: shutterstock By SMarina)
טובים לעצירות, אבל לא להגזים עם הכמות | צילום: shutterstock By SMarina

3. תפוחים

תפוחים הם אופציה מעולה לאנשים שסובלים מעצירות, בעיקר בשל העובדה שהם מכילים סיב תזונתי ייחודי שנקרא פקטין. סיב תזונתי זה מייצר חומר דמוי ג'ל שמתנפח במערכת העיכול, סופג הרבה נוזלים ולמעשה מרכך את הצואה ומקל על היציאות.

עוד ב-mako בריאות:

>> זה מה שהחיסונים באמת מכילים: התגובה שגרפה מעל אלף לייקים
>> זאת השיטה הכי מוזרה לדעת אם הצואה שלכם בריאה
>> מחקר חדש חושף תופעת לוואי מטרידה של גלולות 

4. חצילים

מי לא אוהב חצילים על האש עם טחינה? אז מתברר שחצילים לא רק משדרגים לכם את העל האש, אלא גם יכולים לשפר תחושת עצירות. בחצילים סיבים תזונתיים מסיסים ולא מסיסים, שכאמור מסייעים לעצירות. סיבים אלה מעוררים את הקולטנים שאחראים על הפריסטלזיס במערכת העיכול, גלים של התכווצויות שרירים בדפנות שלמעשה גורמים למזון לעבור בצורה חלקה יותר במערכת העיכול. 

חצילים מטוגנים (צילום: forden, shutterstock)
בלי לטגן: מעולים לטיפול בעצירות | צילום: forden, shutterstock

5. שיבולת שועל

יש סיבה לכך שרבים ממליצים לשלב שיבולת שועל בארוחת הבוקר. בשיבולת שועל יש סיבים תזונתיים הנקראים בטא-גלוקן, שבדומה לפקטין, גם הם הופכים למעין ג'ל במערכת העיכול שמרכך את המזון ומסייע לו לעבור במערכת העיכול ללא תקלות.

שיבולת שועל (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
יוגורט עם גרנולה המכילה שיבולת שועל זה פתרון מעולה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

6. בצל

בצל מחזק את מערכת החיסון שלכם ואף יכול לשפר את בריאות הלב וכלי הדם. מעבר לכך, הוא גם מכיל רב-סוכר פרה-ביוטי שנקרא אינולין. מזון שהוא פרה-ביוטי למעשה מסייע ומחזק גידול של אוכלוסיות חיידקים במערכת העיכול. זה חשוב מאחר שחיידקים ידידותיים אלה יכולים לשפר משמעותית את בריאות מערכת העיכול. הם מסוגלים לסייע בפריסטלזיס ואף יכולים לעזור בריפוי רקמות פגועות במערכת העיכול.