החצבת שמתפשטת ברחבי המדינה מעוררת מחדש את המחלוקת הידועה בין תומכי החיסונים למתנגדיהם. בעוד שחלקנו נוטלים חלק פעיל בוויכוחים הללו, יש גם מי שיודע לשלוף עובדות מדויקות על חיסון החצבת. אירה זרצקי, ד"ר לאימונולוגיה, היא דוגמה מצוינת למי שיודעת להדוף כל טענה מופרכת בנושא.

לפני כמה ימים היא נתקלה בפוסט של נטורופתית הקורא לאנשים לוותר על חיסון ה-MMRV (נגד חצבת, אדמת, חזרת ואבעבועות רוח) ולחסן את הגוף "בדרך טבעית", תוך פירוט ארוך של הרכיבים שמכיל לכאורה החיסון, ביניהם לא פחות מעובר אדם. בפוסט תמכו כמה ממתנגדי החיסונים, שנאלצו להתמודד עם תומכיהם, שניסו לבטל את הטענות.

בשלב הזה, החליטה הד"ר שהיא לא מסוגלת לשתוק יותר, ושלפה הסבר מפורט ומלומד לגבי תכולת החיסונים האמיתית. התגובה זכתה לתשואות רבות מצד תומכי החיסונים וגרפה מעל אלף לייקים ושיתופים רבים.

ד"ר אירה זרזקי (צילום: באדיבות המצולמת)
ד"ר אירה זרזקי. "זה המאבק של כולנו" | צילום: באדיבות המצולמת

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

שלום, גילוי נאות: אני ד"ר לאימונולוגיה במכון וייצמן. ברשותך אתייחס לכמה אי דיוקים שהבאת בהסבר על מרכיבי החיסון mmrv.

1. החיסון לא מכיל תאים של עובר אדם. הווירוס המוחלש מגודל בתרבית תאים. זאת על מנת לייצר את כמויות הווירוס הנדרשות כי הרי כמו שאת בטח יודעת וירוס זה עובר שינויים כדי שלא יוכל להתחלק.

בהמשך תאים הנ"ל פולטים החוצה את הווירוסים. התאים נשארים דבוקים לצלחת והנוזל עם הווירוסים נאסף ומנוקה בשלוש דרכים: הפרדה לפי גודל של וירוס, הפרדה לפי מטען, והפרדה עם נוגדן ספציפי לחלבונים על ממברנה של הווירוסים.

בסוף מקבלים וירוס מנוקה לחלוטין שאין בו תאים הומניים ולא תאים של עוף ולא דנ"א אנושי זר.

לגבי שאר רשימת מכולת שצירפת. ברשותך מרבית החומרים שציינת הם מלחים שיש במים למשל... באינפוזיה שרובנו קיבלנו כשילדנו ועוד.

בואי נפרט קצת:

1. סורביטול - סוכר שמייצב את החיסון. זהו חומר הנמצא בסוכרזית ואוכמניות למיניהן. לא גורם לבעיות פרט לאנשים שאלרגיים. מאוד מאוד נדיר האלרגיה.

2. סודיום פוספט גלוקוז - שילוב של מלח וסוכר ששומר על חומציות החיסון. לא מסוכן. נמצא למשל באינפוזיות שאנחנו מקבלות בלידה ובכל מצב שצרעך נוזלים.

3. סודיום כלוריד-מלח . לא בדיוק מלח שולחן אלא מהמלחים שיש לנו בדם. לא מסוכן בכמות שניתנת בחיסון.

4. ג'לטין - מייצב של החיסון שמונע פגיעה של חום גבוה ביעילות החיסון. כי חום גבוה עשוי לפרק את החיסון. סכנה היא תגובה אלרגית לג' לטין. קורה 1:2000000.

5. אלבומין הומני שמסונתז במעבדה. זהו חלבון הכי נפוץ בדם. ומשמש כמייצב של החיסון. לא מסוכן.

מה אין בתוך החיסון הזה: אין אלומיניום. אין וירוס הורג. אין שאריות דנ"א. אין תאים מעוברים.

עד כאן זה היה מידע מקצועי שאני בטוחה שתרצי להשתמש בו ולתקן את טעויותיך. כי את בטוח לא תרצי להטעות את לקוחותיך שסומכים עליך. וכי עם כל הכבוד לגברת שתרגמה לכם את אתר ה-cdc. זה לא מספיק לעשות גוגל טרנסלייט. צריך גם להבין בתחום.

בנימה אישית ברצוני לציין שתסמונת דאון אינה סיבה למותה של תינוקת המדוברת. להגיד שהיו לתינוקת בעיות רקע משתווה בעיני להאשמת ילדים חולי סרטן בשניידר שנחשפו לחצבת באדיבות מתנגדי חיסונים. התינוקת היתה אמורה להיות מחסונת וליהנות מחסינות עדר ולא למות מ"מחלת ילדות". אופציית החיים נשללה ממנה על ידי אנשים שלא מתחסנים.

רק בריאות

דר' לאימונולוגיה PhD

מכון וייצמן למדע

 

אירה, למה היה חשוב לך לעשות את הצעד הזה?

"היום כל אחד יכול לקבל מידע בלחיצת כפתור, וזה פשוט לא הגיוני. בפועל, גם אם נדמה לגולשים שהם מקבלים מידע אמין או צופים בסרטון שלכאורה נראה מלומד, זה בדרך כלל לא משקף את המציאות. היות שאני מגיעה מהתחום ויודעת לנתח את הדברים באופן מקצועי, הרגשתי שזה נכון להעניק מידע נגיש ומדויק בנושא. חשוב לי לציין שאני לא אומרת את הדברים כדי להתנשא חלילה, אלא כדי לסייע במניעת טעויות שעלולות לעלות בחיי אדם. אני חושבת שהמקרה הטרגי של התינוקת שנפטרה בירושלים הוא שגרם לי להיות יותר פעילה בנושא. כמה אפשר לשבת בצד ולשמוע הפחדות נטולות כל בסיס מדעי?"

ולא חששת שאת מכניסה ראש בריא למיטה חולה?

"אכן זכיתי לקבל כל מיני הודעות הזויות באופן פרטי. האשימו אותי שאני תומכת בהפלות במרמה ויוצרת חיסונים מעוברים ומה לא. בסדר, אני מבינה שזה חלק מהמשחק. זה מאוד עצוב בעיני שמידע שגוי מגיע לאנשים שאין להם ידע מקצועי. בסופו של דבר זה עשוי להשפיע על החלטות ופוגע בכולנו". 

עם יד על הלב, את חושבת שבפועל תגובה כזאת תשנה משהו?

"אני מאוד מקווה שכן. אני חושבת שככל שנעניק יותר מידע ברור ומפורט לציבור, אנשים יבינו שיש פה היגיון. שמחלות קשות יכולות להעלם מהעולם אם רק נקפיד להתחסן, שכל חיסון עובר שורה ארוכה של מבדקים עד שהוא מגיע לציבור, ושיש סיבה שבכל העולם ממליצים להתחסן".

עוד ב-mako בריאות:

>> "זה התפריט שעזר לי להשיל 35 ק"ג ממשקלי"
>> הסיבה המפתיעה לכך שאתם מתעוררים באמצע הלילה
>> מומחים טוענים: מצאנו את הסוד לדיאטה מוצלחת 

מה את מציעה למי שלא בטוח לגבי חיסונים לעשות?

"ראשית, אני חושבת שכפי שהורים ניגשים לרופא הילדים כשלילד קורה משהו חלילה, הם גם הכתובת לשאלות בנושא החיסונים. מעבר לכך, תמיד אפשר להיכנס לאתר "מדעת" או ל"מדברים על חיסונים". במקומות האלה יש רופאים שיכולים להעניק מענה מהימן ומדויק. וכמובן לא כדאי להתפתות להאמין לסרטוני הפחדה למיניהם, גם אם נראה שמצוטטים שם אנשי מקצוע שנשמעים טוב. בסופו של דבר, הרוב הכמעט מוחלט של ציבור הרופאים בעולם קורא לחסן ומוטב לשמוע בעצתם ולא להתפתות אחר כמה עשבים שוטים".

מסר לסיום?

"לכו תתחסנו ותגנו על הילדים שלכם ושל כולנו!"