למרות שעברו יותר מ-50 שנה מאז שהגלולות נכנסו לחיינו ובעוד שמדובר באמצעי הנפוץ ביותר למניעת היריון – עדיין במידה רבה נותרנו בחשיכה בכל הנוגע להשפעות ארוכות הטווח של הגלולות. לא מעט מחקרים בשנים האחרונות חושפים את הצד האפל של הגלולות, שכולל בין היתר סיכון מוגבר להתקף לב או שבץ באוכלוסיות מסוימות ותופעות לוואי לא רצויות כמו ירידה בחשק המיני, השמנה והפרעות מצבי רוח.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

כעת חוקרים מצאו תופעה נוספת מטרידה שקשורה לנטילת גלולות. במחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי Psychoneuroendocrinology, התגלה קשר מטריד בין גלולות למניעת הריון לבין דיכאון. החוקרים מצאו כי גלולות למניעת היריון קשורות לדפוס מחשבה שנקרא "נדידת מחשבות", שנמצא כגורם סיכון לדיכאון. נדידת מחשבות כשמה כן היא, היא מצב קוגניטיבי שבו מוסחת דעתכם ממה שאתם עושים ברגע נתון – ולפיכך גורם לכם להתמקד במחשבות לא רלוונטיות. נכון שכולנו "חוטאים" בזה לא מעט, זה בסך הכול מאוד נפוץ לצאת מריכוז, אך לעתים דפוס מחשבה זה יכול לצאת מכלל שליטה ומחקרים בשנים האחרונות מראים שזה עשוי "להכין את הקרקע" להפרעות מצבי רוח, כמו דיכאון.

המחקר הנוכחי בחן נדידת מחשבות (האופן שבו זה קורה והתדירות) בקרב 28 נשים בריאות שנוטלות גלולות למניעת הריון, 14 נשים שלא נוטלות גלולות ומקבלות מחזור חודשי באופן טבעי ו-29 גברים. כל המשתתפים היו בטווח הגילים שבין 18 ל-35 ונשים בעלות עבר של שימוש בנוגדי דיכאון או שעברו אבחנה פסיכיאטרית בעבר לא הורשו להשתתף בניסוי. הנשים בניסוי הראו תדירות גבוהה יותר של נדידת מחשבות בהשוואה לגברים, אך זה לא היה בשל שוני בין המינים. אלא נראה כי הנטייה לנדידת מחשבות בקרב נשים הייתה גבוהה במיוחד בקרב נשים שנוטלות גלולות. החוקרים ציינו במאמרם כי הם מצאו כי תדירות נדידת המחשבות הייתה כמעט זהה בקרב גברים ונשים שלא נוטלות גלולות.

עוד ב-mako בריאות:

>> "זה התפריט שעזר לי להשיל 35 ק"ג ממשקלי"
>> הסיבה המפתיעה לכך שאתם מתעוררים באמצע הלילה
>> מומחים טוענים: מצאנו את הסוד לדיאטה מוצלחת 

מסקנות אלה דומות לממצאים שהתגלו במחקרים אחרים שנעשו על גלולות, כאשר באופן כללי נראה שנשים שנמצאות על גלולות למניעת היריון חשופות יותר לדיכאון. גם נדידת מחשבות נמצאה במחקרים שונים כגורם סיכון לדיכאון. מחקר קודם הראה כי בעיות ביכולת הריכוז קשורות לחשיבה שלילית והפרעות מצב רוח כמו דיכאון.

אישה עצובה (צילום: Stokkete, Shutterstock)
נשים הנוטלות גלולות חשופות יותר להפרעות מצבי רוח כמו דיכאון | צילום: Stokkete, Shutterstock

אולם, חשוב להדגיש כי המחקר רק מצא קורלציה בין נדידת מחשבות לגלולות – ושנכון לעכשיו לא נמצא קשר ברור של סיבה ותוצאה. נדרשים מחקרים מעמיקים יותר בנושא כדי לבחון מה בדיוק עומד מאחורי הקשר הזה שנמצא בין נדידת מחשבות לגלולות למניעת הריון. ולמרות שהממצאים מדאיגים, אין הם אומרים שכל אישה שתיטול גלולות תסבול בהכרח מנדידת מחשבות ולפיכך תהיה בסיכון מוגבר לדיכאון או הפרעות מצב רוח אחרות. מיליוני נשים משתמשות בגלולה מבלי לפתח הפרעות אלו, אז נכון לעכשיו – רופאים עדיין יכולים בהחלט לספק מרשם לגלולות.