נהוג לחשוב שהגברים פחות בענייני דיאטות ותזונה. אבל תזונה מיטבית משפיעה בהמון תחומים על בריאות הגבר, הרבה מעבר למשקל.  מחקרים רבים מראים כי קיים קשר בין דפוסי תזונה לבין הבריאות המינית של הגברים. אז מהי השפעת התזונה על פוריות הגבר? הנה כמה דברים שאנחנו יודעים.

תזונה ואיכות הזרע

פוריות הגבר מושפעת מכמות הזרע והתנועתיות שלו. מחקרי תצפית שהראו כי ככל שצורכים יותר מרכיבים מהדיאטה המערבית, כך איכות הזרע יורדת. התזונה המערבית הכוללת בשר מעובד, ממתיקים מלאכותיים, רמות גבוהות של מלח, צריכה נמוכה של פירות, ירקות ודגנים מלאים. כמו כן תזונה מערבית נקשרה לעלייה בסיכון לתמותה מוחלטת ולמחלות רבות הכוללות מחלות לב וכלי דם, השמנת יתר, תסמונת מטבולית, שבץ מוחי, מחלת כליות כרונית וסרטן השד, המעי הגס והערמונית.

במחקרים נוספים נמצא כי צריכת שומן רווי וטרנס ובשר מעובד בכמות גבוהה הייתה קשורה לספירת זרע נמוכה ונפח שפיכה קטן. לעומת זאת, נוגדי חמצון הנצרכים כחלק מהתזונה שלנו כגון ויטמיני E, C, ליקופן (ויטמין A) וסלניום, נקשרו לשיפור באיכות הזרע, זאת משום שמנטרלים רדיקלים חופשיים וממעיטים נזק חמצוני. נוגדי חימצון אלו קיימים בתזונה צמחית הכוללת ירקות ופירות במגוון צבעים, אגוזים, זרעים וקטניות.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

ויטמינים כמו חומצה פולית, ויטמין B12 משתתפים בתהליך ייצור הזרע ולכן מחסור בהם עלול לפגע בכמות הזרע. מחסור בוויטמינים אלו ניתן לאתר בבדיקת דם פשוטה. מזונות עשירים בחומצה פולית הם כל מגוון הירקות הירוקים למיניהם וקטניות, ואילו ויטמין B12 נמצא במזון מהחי כגון בשר בקר, דגים, עוף, ביצים ומוצרי חלב. כמובן מומלץ לצרוך את הדלים יותר בשומן.

בעבר שיערו שמזונות המבוססים על סויה פוגעים בפוריות משום שמכילים מולקולות הנקראות איזופלבונים, הבנויות כמו הורמון האסטרוגן הקיים בגוף, ויש מחקרים החלוקים בנושא, חלק מהמחקרים מראים שצריכת סויה בעלת השפעה שלילית על פוריות הגבר כמו ריכוז זרע נמוך ותנועתיות נמוכה, אך ישנם מחקרים רבים שלא מצאו קשר בין צריכת סויה לבין הפוריות. לפי משרד הבריאות הישראלי, צריכת סויה אינה בעלת השפעה על רמות הורמוני המין בקרב גברים, כלומר אין מניעה לצריכת מוצרים אלו.

ארוחת דגים (צילום: Marina Bakush, Shutterstock)
עוד סיבה לפנות לתזונה הים תיכונית | צילום: Marina Bakush, Shutterstock

נראה כי הדיאטה הים תיכונית משפרת את פוריות הגבר. דיאטה ים תיכונית עשירה בדגים, שמנים חד בלתי רוויים כמו שמן זית, פירות, ירקות, אגוזים, קטניות ודגנים מלאים. התזונה הים תיכונית קשורה גם קשורה לשכיחות נמוכה יותר של סוכרת סוג 2, תסמונת מטבולית וסיכון נמוך יותר לתחלואה ותמותה ממחלות לב כליליות ושבץ מוחי, שמשפיעים בעצמם על התפקוד המיני ועל הפוריות.

עוד ב-mako בריאות:
>> למה יש לנו כל הזמן פיפי? אולי זה יפתיע אתכם
>> מומחים מזהירים: תסמיני הקורונה השתנו
>> הופתענו: רק אל תעשו את זה לפני סקס

תפקוד מיני וחשק מיני

גם התפקוד המיני והחשק המיני מושפעים מהתזונה, והכוונה לא למזונות הנחשבים כאפרודיזיאק. שינוי אורחות חיים באמצעות דיאטות הרזיה דלות שומן ודלות קלוריות ואף הדיאטה הים תיכונית בקרב גברים בעלי עודף משקל או השמנה נצפו כמשפרות תפקוד לקוי של הזקפה, כמו כן דיאטות אלו בקרב גברים שמנים ובעלי עודף משקל עשויה לשפר את רמות הטסטוסטרון, הורמון גברי המשפיע על התפקוד המיני.

לכן הרזיה בקרב גברים הסובלים מעודף משקל או השמנה תשפר את המצב, אך עם זאת, אם גבר בריא שאין לו עודף משקל יעשה דיאטת הרזיה דלת קלוריות או דיאטות דלות בשומן רמות הטסטוסטרון עשויות לרדת אצלו, מה שישפיע בעקיפין לרעה על התפקוד המיני ולכן אינן מומלצות עבורם. נוסף לכך, ניתן לומר כי התזונה הים תיכונית מפחיתה הידרדרות הזקפה בטווח הארוך.  

השערת המחקרים היא שדיאטות הרזיה, שהיא צריכה קלורית נמוכה מאוד ביחס לדרישות האנרגטיות של הגוף, מופעלים מנגנונים היכולים לפגוע בתהליכים פיזיולוגים רבים לטובת "ייעול האנרגיה בגוף" ובין התהליכים שיפגעו חלקם קשורים לתפקוד המיני כמו זקפה וחשק מיני (ליבידו).

אלכס שצ'וקין דיאטנית קלינית B.Sc R.D בחלי ממן, רשת המתמחה באורח חיים בריא