רבים מאיתנו פוטרים עצמם מהרגלי תזונה בריאים מסיבה פשוטה: לקיחת כמוסות ויטמינים באופן יומיומי. אך החודש פורסם מחקר נוסף, כחלק משורת מחקרים רבים בנושא, המראה שנטילת כמויות גדולות של ויטמינים עלולה להיות מסוכנת לגוף ולגרום אפילו לסרטן. עולה השאלה, האם באמת תוספי תזונה נחוצים לבריאותנו, ולמה זה כל כך קשה לקבל את הוויטמינים באמצעות אכילה נכונה? תתפלאו, אבל זה ממש לא קשה. להלן דוגמאות ל-5 ויטמינים שאפשר בקלות לקבל באמצעות תזונה נכונה ובריאה - בלי שימוש בתוספים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ויטמין A

ויטמין זה חשוב לראייה ובמיוחד לראיית לילה, הוא שומר על חיוניות העור שלנו, דרוש לפוריות ואף נוגד חימצון שמונע סרטן. חוסר בוויטמין A גורם להפרעות ראיה ונזק לעור. עודף בוויטמין זה גורם לכאבי ראש, טשטוש ראייה ובחילה.

כמה צריך? 1,300 מק"ג ליום.
איפה יש?

כך, באמצעות אכילת גזר אחד ליום תוכלו לקבל את כל אספקת ויטמין ה- A היומית שלכם ומעבר לכך. תוכלו גם לאכול: פלפל אדום, פלח מלון, ביצה, ולטעום כף בטטה.

עוד ב-mako בריאות:
למה כל כך חשוב להשלים שעות שינה?
איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לך?

תופעה: מבוגרים לוקחים ריטלין כדי להתגבר על קשיים

ויטמין B

קבוצה של ויטמינים שאחראיים על שריפת האנרגיה בגוף, על פעילות המוח ומערכת העצבים. בנוסף, הם תורמים לבריאות השיער, למערכת החיסון, ועוד. מתוכם, בחרתי בויטמין B1, הנקרא תיאמין, שאחראי גם לפירוק החלבונים והפחמימות בגוף. חוסר בויטמין זה גורם לעייפות, מצב רוח ירוד, בעיות זיכרון ואף נדודי שינה.

כמה צריך? 1.1 מ"ג ליום.
איפה יש?

שילוב של קטניות כמו עדשים או שעועית לבנה, דגנים מלאים כמו אורז מלא או לחם מלא, גרעינים ואגוזים בתזונה היומיומית שלנו יגרום לנו לקבל ויטמין B בכמות מספקת. בלחם לבן, אורז לבן ופתיתים, למשל, תמצאו כמות קטנה מאוד של קבוצת הוויטמינים הזו.

ויטמין C

מחזק את המערכת החיסונית, מונע דלקות, נוגד חימצון ובכך מוריד את הסיכון לסרטן, דרוש לתפקוד כלי הדם. חוסר בוויטמין זה גורם להידבקות גבוהה במחלות, נטיה לדימומים, ולאנמיה קלה.

כמה צריך? 60 מ"ג ליום.
איפה יש?

כפי שאתם יכולים לראות, מדובר במשימה ממש פשוטה עבורכם. מספיק לאכול חצי פלפל אדום או צהוב, או 2 עגבניות, או תפוז אחד בכדי לקבל את האספקה היומית של ויטמין C שהגוף זקוק לה.

ויטמין D

ויטמין D דרוש לספיגת הסידן בגוף, לבריאות העצמות, למערכת הנשימה, ולמניעת מחלות לב. ויטמין זה נמצא בעור הגוף שלנו בצורה לא פעילה, כשהפיכתו לפעיל מתרחשת באמצעות אור השמש. חוסר בוויטמין זה גורם לנזק לעצמות ולחולשת שרירים. על פי מחקרים, מספיק חשיפה של 10 דקות ליום, כדי לקבל את כמות הוויטמין הדרושה ליום שלם.

כמה צריך? 10 מק"ג ליום.
איפה יש?

ויטמין E

חשוב לחיוניות העור, למניעת סרטן ומונע מחלות לב. בנוסף, נוכחות הוויטמין בגוף תורמת לפוריות ומקלה על תופעות קדם-וסתיות או של גיל המעבר. חוסר בוויטמין זה גורם לעייפות, לחולשת השרירים, לקוצר נשימה, ולבעיות בספיגת ברזל.

כמה צריך? 15 מ"ג ליום.
איפה יש?

אם משלבים בתזונה רגילה ובתפריט שמכיל לחם, ביצה וקצת אבוקדו, גם קצת שקדים ובוטנים – מקבלים את האספקה היומית של הוויטמין הדרושה לגוף.

בשורה התחתונה

אם אינכם אוכלים בריא, אני ממליצה לכם לשנות הרגלים ולעבור לתזונה עתירת ויטמינים, ולא להסתמך על נטילת הכמוסות לשם כך. הגישה ש"אם זה לא עוזר זה לפחות לא מזיק" לא בהכרח נכונה בעיניי, בייחוד לאור העובדה שלאחרונה יצאו מחקרים שמראים שנטילת כמות גדולה של ויטמינים יכולה לגרום לסרטן או לנזק בכבד. כל עוד לא מדובר במחסור משמעותי של ויטמין שהתגלה בבדיקות - ברוב המקרים לדעתי חבל על הכסף, ומדובר בהוצאה לא קטנה.

האם כך גם כשמדובר בילדים שאוכלים הרבה ממתקים ולא מסכימים לאכול ירקות או פירות? ובכן, תוספי התזונה שנועדו לילדים מכילים כמויות קטנות של ויטמינים, שבדרך כלל לא מזיקות, והן אפילו עדיפות גם למבוגרים שרוצים תוספים. מאידך, אין זה אומר כמובן שניתן לאפשר לילדים לאכול חטיפים ונשנושים ולהשקיט את המצפון עם תוספות ויטמינים.

>>  הדרך למקרר בריא מתחילה בכניסה לסופר