יש דיאטה חדשה בסביבה והיא עושה לא מעט רעש ברחבי האינטרנט. אנשים שונים באתר Reddit מספרים על הנפלאות שדיאטה בשם CICO חוללה בחייהם. משתמשת אחת כתבה "דיאטת CICO תעבוד בלי קשר למה שתאכלו. ג'אנק פוד, אוכל בריא, אוכל יוקרתי, אוכל זול. זה לא משנה. CICO זה הדבר היחיד שמשנה כשזה נוגע לירידה במשקל". אולם, נראה שמומחים בתחום התזונה פחות מתלהבים מהטרנד החדש וטוענים שדיאטת CICO היא רק שם חדש למיתוס שחוק שמגיע מעולם הדיאטות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

דיאטת CICO (ראשי תיבות של Calories In, Calories Out), דוגלת בתפישה שהיא לא בדיוק חדשנית בתחום הדיאטות, המוטו של דיאטה זו הוא שכדי לרדת במשקל יש לצרוך פחות קלוריות ממה שאתם שורפים מדי יום בפעילות גופנית ובפעולות חיוניות של הגוף (כמו נשימה ושמירה על טמפרטורת הגוף). חסידי ה-CICO טוענים שזה לא בהכרח משנה מה אתם אוכלים, כל עוד מדובר בכמות קלוריות שהיא נמוכה מהקלוריות שהגוף שלכם שורף.

"מבחינה בסיסית, זה נכון שלקלוריות השפעה משמעותית על ירידה במשקל", מסבירה דון ג'סון-בלטנר, דיאטנית קלינית. "אם אתם אוכלים הרבה מבלי להיות מודעים כלל לכמות הקלוריות, ככל הנראה שלא תצליחו לרדת במשקל", אך היא גם מדגישה כי ספירת קלוריות היא רק חלק קטן מהתמונה הגדולה.

עוד ב-mako בריאות
>> המחלה הקשה שנפוצה במזה"ת - ובארץ לא מכירים
>> זו הסיבה שהכתפיים שלכם תפוסות כל הזמן
>> הטריקים הפשוטים האלה מנצחים את החשק למתוק

הטעות הגדולה של דיאטת ה-CICO

הבעיה העיקרית בדיאטת ה-CICO היא שהיא מסכמת את כל הליך הירידה במשקל בדבר אחד בלבד: ספירת קלוריות. כשלמעשה לא כל קלוריה זהה לשנייה. "היום אנחנו יודעים שאיכות הקלוריות שאתם צורכים, כמו גם איזון בערכים התזונתיים ותזמון האכילה – כולם משפיעים על המטבוליזם, השובע ומשפיעים על האופן שבו הגוף שלכם משתמש בקלוריות", מסבירה סינתיה סאס, דיאטנית קלינית. לדוגמה, כשאתם אוכלים מאפין אוכמניות המכיל 300 קלוריות ועשוי קמח לבן וסוכר – לא ישפיע על הגוף שלכם באותה הצורה כמו 300 קלוריות שמקורן בדייסת שיבולת שועל עם פירות. "CICO היא דרך חשיבה מיושנת", אומרת סאס.  

עליכם גם להביא בחשבון עד כמה הבחירות שלכם בכל הנוגע לאוכל משפיעות על הירידה במשקל. "לאכול רק ג'אנק פוד תוך שמירה על צריכה קלורית נמוכה תחולל נזק רב לדברים כמו העור שלכם, מצב הרוח, תפקוד מערכת העיכול שלכם ועוד", מסבירה בלטנר. שיטה זו אינה תסייע לכם ובעיקר עלולה להרוס את הבריאות שלכם, בייחוד אם אתם מקפידים על כושר – שמצריך תזונה נכונה.

אז האם דיאטת CICO תסייע לירידה במשקל? "זה בהחלט אפשרי, אך האם הייתי ממליצה אותה למטופלים שלי? בוודאי שלא", אומרת מירה איליץ', דיאטנית קלינית.