רוב האנשים שרוצים לרדת במשקל מדמיינים לעצמם בראש מספר כלשהו שהיו שמחים לראות על המשקל. חלק מהאנשים רוצים לחזור למשקל שהיו לפני כמה שנים, אחרים מקפידים על מספר שיהיה תואם למדד BMI תקין. אבל לא הרבה עוצרים לחשוב איזה משקל יעד הוא הטוב ביותר עבורם. הדרך הטובה ביותר היא כמובן להיוועץ ברופא, אך אם אתם רוצים לדעת ממה להתחיל, יש דווקא כמה שיטות טובות לקבוע את משקל היעד שלכם. מובן שהכול צריך להיות בהתאם לגובה, למשקל הנוכחי, לצורת הגוף, לפעילות הגופנית שאתם עושים, מסת שריר וגורמים אחרים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ג'ים וואייט, דיאטן קליני, ממליץ על חישוב מתמטי די פשוט: לגברים: 48 ק"ג + כ-2.7 ק"ג על כל 2.5 ס"מ לאנשים שגובהם יותר מ-1.50 מטר. זה אומר שגבר בגובה של 1.72 מטר שרוצה לרדת במשקל – משקל היעד שלו צריך להיות כ-70 ק"ג. לנשים: 45 ק"ג + 2 קילו על כל 2.5 ס"מ לגובה שעולה על 1.50 מטר. אז אם אישה בגובה של 1.65 מטר רוצה להשיל כמה קילוגרמים, משקל היעד שלה צריך להיות כ-57 ק"ג.

החיסרון העיקרי של חישוב זה, הוא שהוא לא כולל מסת שריר. אם אתם רוצים לחשב את אחוז השומן בגוף, ג'ים ממליץ להשתמש בטבלה המופיעה באתר של המועצה האמריקאית להתעמלות, המסייעת לבדוק אחוזי שומן ומשמעותם. לפי הטבלה, נשים שיש להן אחוז שומן העומד על 25-31 נמצאות בטווח התקין, בעוד שאצל גברים אחוז השומן התקין עומד על 18-24 אחוזים.

עודף משקל, אילוסטרציה (צילום: 123REF, חדשות)
אל תחששו מחישובים | צילום: 123REF, חדשות
עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שקורה לגוף כשמפסיקים לקיים יחסי מין
>> הגיעה לעשות החלקה וגוונים ויצאה עם צלקות
>> חייכו! מצאנו טריק פשוט להלבנת שיניים בבית

אם יש לכם הרבה קילוגרמים להשיל, משקל היעד עשוי בהחלט להיראות לכם רחוק מדי וכמעט בלתי אפשרי להשגה. במקרה כזה, ד"ר אדוארדו גרונוולד מנהל התוכנית לטיפול בהשמנה באוניברסיטת קליפורניה סן דייגו, ממליץ למטופלים להתחיל בהשלת 5-10 אחוזים מהמשקל הנוכחי שלהם. לכן אם הם שוקלים 100 קילו, הם צריכים להוריד בין 5-10 ק"ג. למרות שלרוב כדאי להוריד יותר קילוגרמים כדי להיות בריאים יותר, אצל מטופלים שסובלים מהשמנת יתר במשך שנים זה עשוי להיות קשה מדי.

"זה לא אומר שאנשים לא מסוגלים לרדת יותר, או שאם הם יורידו יותר הם לא יהנו מהטבות בריאותיות", אומר ד"ר גרונוולד. "זה חשוב מכיוון שאם אתם מורידים 10 קילו והרבה בעיות בריאותיות מתחילות להשתפר, אז זו צריכה להיות המטרה שלכם". לטענתו, אם אתם קובעים משקל יעד רחוק מדי, יהיה לכם קשה מאוד להגיע לשם ואתם עלולים לוותר כבר מראש.

הדרך הטובה ביותר לקבוע משקל יעד – היא בעזרת רופא או איש מקצוע המתמחה בתזונה. אבל אם אתם מחפשים משקל התחלתי לשאוף אליו, המשוואה של ג'ים, או הטיפ של אדוארדו יכולים בהחלט לעזור לכם להתניע.