נתונים רשמיים אין, אבל לפי ההערכות שונות כ-98 אחוז מהבנים היהודים בישראל עוברים ברית מילה, מה שאומר עשרות אלפי בריתות אותן מקיימים קצת מעל ל-600 מוהלים (428 קיבלו את אישור הוועדה המשותפת של הרבנות ומשרד הבריאות וכ-200 נוספים קיבלו הרשאות ממקורות אחרים).

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

בשנים האחרונות החלה זליגה לעריכת בריתות אצל רופאים, אולם עדיין רוב האנשים פועלים לפי המסורת ומזמינים לאולם מוהל ( שלעיתים הוא גם רופא ). ההערכות מדברות על כך שבאזור המרכז התמונה משתנה, כ – 15 אחוז מעדיפים לעשות את הברית בקליניקה אצל רופא בהרדמה מקומית של התינוק ובשיטה שאמורה לגרום לדימום מופחת. חלק מהמוהלים המובילים היום את הענף הינם מוהלים רופאים שעורכים בריתות לפי רוח ההלכה במרפאה הפרטית שלהם.

בשבועות האחרונים אספנו כמה מעורכי הבריתות המומלצים ביותר בארץ, כאלה שהם בעלי מוניטין רב, נחשבים כמקצועיים, ומוכרים בקרב קהלים רחבים. מדובר במוהלים מהצפון, מרכז והדרום, שעורכים בריתות אצל חילונים דתיים וחרדים, בין אם בקליניקה שלהם בטקס דתי ולא דתי, או בין אם בפני קהל רב כחלק מהטקס המוכר והמסורתי.

אופן חלוקת הבריתות אינו שווה, ישנם כאלו שעושים מדי יום מספר בריתות, ישנם כאלה שעושים את אותו מספר הבריתות בחודש. הנה כמה מהשמות המובילים בשוק, כפי שהומלצו על ידי אנשים מהתחום: 

הרב וייסברג (צילום: אוסף פרטי)
אביו היה מהמוהלים המוכרים בישראל, ושניים מילדיו מוהלים. הרב וייסברג | צילום: אוסף פרטי

הרב חיים משה וייסברג, 60, ירושלים

מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל.

איפה: פעיל בכל רחבי הארץ.

שנות ניסיון: 42.

כמה עולה: 1,500 שקל, "אבל מעולם לא קרה שלא עשיתי ברית בגלל המחיר".

עוד דברים שחשוב לדעת: מגיע לבדיקה לפני הברית ויום לאחר הברית.

הרב וייסברג הוא אחד המוהלים המוכרים בישראל, אביו היה מהמוהלים המוכרים בישראל, ושניים מילדיו מוהלים, נחשב למוהל המומחה לטפל גם במקרים של פין שקוע או חבוי, היפוסדיאס ובעיות נוספות.

דבר המוהל: "חשוב שההורים יהיו רגועים ושלא יהיו בלחץ. אם לוקחים מוהל טוב לא אמורות להיות בעיות. מתוך 60,000 בריתות בשנה יש כשלושים מקרים בהם יש נזק אבל ברוב מוחלט של המקרים הוא ניתן לטיפול כך שלא יישאר נזק כלשהו. מוהל טוב יודע גם להסתדר עם דימום".

הרב יאיר אסולין, 39

הסמכה: עבר מבחני הסמכה של הרבנות הראשית.

איפה: מתגורר בצפון, אזור פעילות עיקרי: נהריה עד חיפה.

שנות ניסיון: 17 (הברית הראשונה שעשה הייתה של בנו הבכור).

מחיר: 1,000 שקל.

עוד דברים שחשוב לדעת: מגיע יום לפני הברית וביום הברית בערב, מגיע יום אחרי הברית להוריד את התחבושת לבדוק ולעשות לתינוק מקלחת.

על אף היותו צעיר יחסית לשאר המוהלים ברשימה, הרב אסולין הינו מוהל עם הרבה ניסיון שעובד בין היתר עם ארגון צהר. נשאר בברית עד 'שההורים נרגעים'. 

דבר המוהל: "אני מאמין שברית צריכה להיעשות מתוך שמחה ולכן הכי חשוב לי בברית זה הרוגע הנפשי של ההורים. מאוד חשוב לי שהכל ייעשה בנחת בלי לחץ ולכן אני משקיע הרבה בליווי של ההורים והרך הנולד. בברית עצמה אני לא אעזוב את המקום עד שההורים יהיו רגועים לגמרי ויגידו לי שאני יכול ללכת. חשוב לי שידעו שברגע החשוב הזה שיש בו לעיתים מתח באוויר אני כאן לצדם".

דר נאמן (צילום: אוסף פרטי)
אורולוג בכיר המתמחה לא רק בבריתות, אלא גם במקרים בהם ישנו סיבוך בעת הברית. ד"ר נאמן | צילום: אוסף פרטי

ד"ר עמוס נאמן, מנהל אורולוגית ילדים באסף הרופא

מומחה באורולוגיה משנת 2006, וכן בעל התמחות על ספציפית באורולוגית ילדים וניתוחים זעיר פולשניים, אותה ביצע בארה"ב בביה"ח Dupont I.A בפילדלפיה, אשר נמנה על בתי החולים המובילים בארה"ב לטיפול בילדים.

איפה: ד"ר נאמן עורך בריתות במרפאות בהרצליה מדיקל סנטר וכן באסותא ברמת החייל – ת"א.

שנות ניסיון: 10

כמה עולה: 3,000 שקל

עוד דברים שחשוב לדעת: מעניק אופציה לביקורים ביום שלאחר הברית.

בנוסף לבריתות רגילות ד"ר נאמן מטפל גם בבריתות מורכבות לילדים עם מומים מולדים וכיוב', וכן בילדים שעברו סיבוכים שונים במהלך בריתות. מתמחה בניתוחים של מומים מולדים כדון: היפוספדיאס, עקמת הפין ותיקוני ברית.

דבר המוהל: "ייחוד ברית המילה הרפואית הינו במתן זריקת אלחוש מקומית שמפחיתה את הכאב לתינוק בצורה משמעותית ועריכת הברית בתנאים סטריליים. חשוב לדעת שקיימת הצדקה רפואית לברית מילה. הברית משפרת את הסיכוי למניעת סרטן הפין ומפחיתה את הסיכויים בהידבקות ב- HIV ומחלות מין נוספות. במקרים רבים בהם אני מבצע בריתות לתינוקות עם מומים מולדים בהרדמה מקומית נחסך מילדים אלו הצורך לעבור ניתוח בהרדמה כללית בגיל שנה".

דר פיני גונן (צילום: אוסף פרטי)
לפי הערכתו קיים 70,000 בריתות בחייו. ד"ר גונן | צילום: אוסף פרטי

ד"ר פנחס גונן, 66, בני ברק

הסמכה אצל הרב שלמה מילר ז"ל, ומומחה לכירורגיה כללית (בעבר ביה"ח בילינסון)

איפה: מקיים בריתות בבני ברק.

שנות ניסיון: 41

כמה עולה: 3,000 שקל.

עוד דברים שחשוב לדעת: עורך בדיקה לפני הברית ומאפשר להגיע עם התינוק לקליניקה שלו ביום שאחרי (מי שמרגיש שקט נפשי בלהגיע ביום שאחרי אנחנו כאן בשבילו).

מהמוהלים הוותיקים והמוכרים בתחום, לפי הערכתו קיים 70,000 בריתות בחייו, כולל למבוגרים ועולים חדשים. בעבר יצא לו למול ביום אחד סב, אב ובן.

דבר המוהל: "מבחינתי זו זכות לעבוד כמוהל ואני רואה בעבודה הזאת שליחות. למי שמתלבט לגבי אם לעשות את הברית או שלא אני תמיד אומר שלפני הכל זו מצווה לעשות את הברית, אבל יש בזה גם אלמנטים בריאותיים שאי אפשר להתעלם מהם. אם חברות הביטוח בארצות הברית ממנות חלק מהבריתות, זה אומר דרשני".

שלמה סטיב גקסון (צילום: אוסף פרטי)
"אצלי התהליך נגמר רק אחרי הביקורת". ד"ר סטיב ג'קסון | צילום: אוסף פרטי

ד"ר שלמה סטיב ג'קסון, 56, רעננה

הסמכה מטעם הרבנות הראשית, מנתח ראש בכיר מחלקה הניורו-כירורגית  בבית חולים בילינסון. 

איפה: עורך בריתות במרפאה שלו ברעננה.

שנות ניסיון: 30

כמה עולה: 2,800 שקל.

עוד דברים שחשוב לדעת: מקבל את התינוק לבדיקה במרפאה יום לאחר הברית ("אצלי התהליך נגמר רק אחרי הביקורת").

מנהל את אחד המרכזים המוכרים והמוצלחים בתחום הבריתות. אל המרפאה שלו מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ.

דבר המוהל: "ברית מילה זו הזדמנות לאחד משפחה וחברים, ללא קשר לרמת הדתיות, תחת טקס מרגש חשוב ומשמעותי המהווה המשכיות של מסורת בת אלפי שנים השייכת לעם היהודי. אני מקיים את הברית תחת מסגרת הלכתית נינוחה המכבדת את התפיסות הדתיות של המשתתפים".

דר אטיאס (צילום: אוסף פרטי)
"בראש ובראשונה ברית הוא ריטואל דתי ורק אח"כ רפואי". ד"ר אטיאס | צילום: אוסף פרטי

ד"ר יהודה אטיאס, 60, כפר הרואה

הסמכה מטעם הרבנות הראשית לישראל, כירורג.

איפה: עורך בריתות באולמות, בעיקר באזור השרון והמרכז, אבל גם מעבר לאזורים הללו.

שנות ניסיון: 32

כמה עולה: 1,700 שקל.

עוד דברים שחשוב לדעת: בודק את התינוק לפני הברית ובא לבקר בבית למחרת.

מוהל מוכר אשר מומלץ על ידי הורים רבים, לפי הערכותיו הוא ביצע עד כה מעל ל 20,000 בריתות.

דבר המוהל: "בראש ובראשונה ברית הוא ריטואל דתי ורק אח"כ רפואי. אנחנו עושים ברית לא בגלל עניין רפואי, אם כי יש בתהליך גם תועלת רפואית. מבחינתי הברית היא אומנות, לעשות את החיתוך בצורה אסטטית ויפה, ללא סיבוכים, וכמובן לקיים את המצווה".

חיים מילר, 60, ירושלים

הוסמך על ידי: הרבנות הראשית.

איפה: בעיקר אזור המרכז.

שנות ניסיון: 40

כמה עולה: "איש הישר בעיניו יעשה".

עוד דברים שחשוב לדעת: במקרים מיוחדים בהם הרופא מבקש הוא מגיע לפני הברית, לרוב מגיע לעשות את הברית ומגיע לביקורת ביום שאחרי.

מילר משמש כיו"ר איגוד המוהלים וככזה הוא ממליץ לכל מי שמעביר את ילדיו ברית מילה לשאול את המוהל האם יש לו את הרשיונות הראויים וביטוח.

דבר המוהל: "ברית המילה מהווה שלב חשוב בחייו של כל יהודי ולא בכדי רוב האנשים ללא קשר לדתיותם עושים לילדים שלהם ברית מילה".

הרב יאיר אסולין (צילום: אוסף פרטי)
נשאר בברית עד שההורים נרגעים. הרב אסולין | צילום: אוסף פרטי
עוד ב-mako בריאות:
>> הדבר הכי מפתיע שגלולות יכולות לעשות לכן
>> מה זה אומר שתנוך האוזן מחובר?
>> המאכלים שעושים לכם שיניים צהובות

אורי סבח, 48, באר שבע

הוסמך על ידי הרבנות הראשית, ד"ר סיריל פיין בבית חולים.

איפה: דרום והמרכז. עוטף עזה .

שנות ניסיון: 10

כמה עולה: 1,000 שקל לברית.

עוד דברים שחשוב לדעת: מגיע מספר ימים לפני הברית לבדוק את התינוק ולשוחח עם ההורים. מגיע יום אחרי. בודק את התינוק ורוחץ אותו. נשאר בקשר עם ההורים גם מספר שבועות לאחר מכן לפי הצורך.

אורי מוהל המעניק שירותים דרך ארגון צהר, ובמקביל משמש גם כראש צוות בריתות מתגיירים ברבנות הראשית ועובד בבית הדין לגיור. בעל ניסיון עם צעירים ומבוגרים.

דבר המוהל: "חשוב לפני הברית להסביר להורים את כל התהליך שכשיבואו לטקס הם ידעו מה הולך להיות ומה המשמעות. אני מסביר את ההליך הרפואי ההלכתי וגם הרוחני כי מדובר במעמד מאוד משמעותי ומרגש, מסביר להם איפה הם יכולים לשתף בני משפחה בטקס בתפקידים שונים. זה מאוד חשוב בעיני כי מעבר לרגישות הגדולה שבעיני צריך שיהיה להורים. צריך לתת להם ולבני משפחתם את ההרגשה שהם שותפים וחווים ביחד רגע מיוחד מאוד". 

הרב מרדכי ששון, ירושלים

הסמכה: מטעם הרבנות הראשית.

איפה: ירושלים.

שנות ניסיון: 35

מחיר: לרוב כמה מאות שקלים.

עוד דברים שחשוב לדעת: הרב ששון נמצא בקשר עם ההורים לפני הברית ובמקרים גבוליים מגיע לבדוק לפני אם אפשרי לערוך את הברית. מגיע גם אחרי הברית לבדוק את התינוק, או שולח מוהל אחר, לעיתים גם מקבל בביתו ובודק את התינוק.

אביו של הרב ששון היה מוהל והוא זה שחנך אותו למילה. הרב ששון הוא חלק מהוועדה לפיקוח על מוהלים ומדגיש שהוועדה עושה כיום בדיקות רפואיות ומבחנים רבים לכל המהולים המוסמכים תחת הרבנות הראשית באופן שגורם למוהלים להתמקצע באופן מרבי.

דבר המוהל: "מוהל צריך להתייצב למלאכה בחרדת קודש והוא צריך לדעת שזו אחריות גדולה מאחר והברית מכניסה את הילד תחת כנפי השכינה, וככל שהכוונה גדולה יותר אז גם משמיים מסייעים למוהל שמלאכתו תהיה מושלמת ושלא תקרה תקלה תחת ידו".

הרב שלמה שוחט
דור תשיעי למשפחת מוהלים המפורסמת . הרב שלמה שוחט

הרב שלמה שוחט, 57, ירושלים

הסמכה: מוסמך מטעם משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל.

איפה: פעיל בעיקר באזור המרכז ובירושלים, פועל גם בחו"ל.

שנות ניסיון: 33

מחיר: 1,500 שקל (התעריף הרשמי למוהל מומחה אבל "גמיש ומתחשב").

עוד דברים שחשוב לדעת: מגיע לבדיקה לפני הברית ולמחרת הברית.

הרב שלמה שוחט הוא דור תשיעי למשפחת מוהלים המפורסמת (כאשר בנו משה הוא כבר דור עשירי). הוא גם מפקח רשמי על המוהלים מטעם משרד הבריאות והרבנות הראשית ומהווה כתובת מומלצת לייעוץ מקצועי למוהלים וותיקים וחדשים בארץ ובעולם.  

דבר המוהל: "עבורי כל ברית מילה היא שליחות קודש, אני משתדל להתייחס לכל תינוק כאילו היה זה בני, ואכן, ברוך ה' התוצאות בהתאם – תינוק רגוע ושלו ולא פחות חשוב – הורים מאושרים ושמחים". 

 >> מה זה באמת משבר אמצע החיים?