אנחנו יודעים שזיהום אוויר משפיע על הבריאות שלנו בדרכים רבות, והוא יכול גם להוביל להתפתחות של בעיות בריאותיות שונות ואף לתמותה. במקרים רבים זיהום האוויר משפיע בעיקר על מערכת הנשימה, אך עם הזמן אנחנו מגלים שהוא יכול למעשה להזיק למערכות נוספות בגוף. מחקר רחב היקף שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי British Journal of Ophthalmology מצא קשר בין זיהום אוויר למחלת ראייה בגיל מבוגר. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מזהמים זעירים מסוגלים לחדור לריאות ולזרם הדם שלנו ולגרום לדלקות בגוף. חשיפה ממושכת לחלקיקים המזהמים הללו יכולה להוביל לגירויים בין היתר בגרון וגם בעיניים. במחקר זה התמקדו בניוון מקולרי של הגיל (Age Related Macular Degeneration), מחלה הנפוצה לרוב מעל גיל 65 שגורמת להידרדרות בחוש הראייה עם הגיל ולעתים יכולה להוביל אף לעיוורון. הניוון המקולרי יכול להיגרם מהצטברות של של משקעים בעין או מגדילה של כלי דם בעין. עישון וגנטיקה הם בין גורמי הסיכון העיקריים למחלה זו, אך כעת נראה שגם זיהום אוויר יכול להשפיע על התפתחותה. 

>> וכך משפיע זיהום אוויר על האלרגיה שלכם

לצורך המחקר, החוקרים ניתחו מידע שנאסף מאלפי אנשים שנרשמו ל-UK Biobank - מאגר מידע רפואי שנאסף מכחצי מיליון אזרחים בריטיים, לצורכי מחקר. בנוסף לכך, הם בדקו רמות זיהום אוויר משוערות באזורי המגורים של האנשים שהשתתפו במחקר.

גבר מבוגר מחזיק את הראש בין הידיים (אילוסטרציה: J K Daylight, shutterstock)
יכול לתרום לבעיות בראייה בגיל מבוגר | אילוסטרציה: J K Daylight, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מדענים: החיסון שיהיה יעיל נגד כל זני הנגיף
>> סובלים מריח רע מהפה? תאכלו את זה
>> חוקרים: התזונה הזו טובה במיוחד לירידה במשקל

משנת 2006, יותר מ-100 אלף אנשים התבקשו לדווח אם הם אובחנו בניוון מקולרי. החוקרים מצאו שאנשים שנחשפו לרמות גבוהות יותר של זיהום אוויר חלקיקי, דיווחו יותר על ניוון מקולרי. "הממצאים שלנו מהווים ראיה נוספת להשפעות המזיקות של זיהום אוויר סביבתי, גם בחשיפה נמוכה יחסית לזיהום אוויר", כתבו החוקרים במאמרם. החוקרים משערים כי זיהום סביבתי משפיע על התפתחות ניוון מקולרי באופן עקיף, בעקבות דלקות בגוף ועקה חמצונית - שני מנגנוני הגנה שמופעלים כאשר הגוף מנסה להילחם בגופים זרים. 

עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר במחקר תצפיתי שמצא קשר בין שני נתונים ולכן הוא לא בהכרח מצביע על קשר של סיבה ותוצאה. ייתכן שהיו גורמים נוספים שהשפיעו על התפתחות של ניוון מקולרי, ולא רק זיהום אוויר סביבתי. גורמים כמו אורח חיים למשל, יכולים להשפיע לא מעט על הסבירות ללקות בניוון מקולרי.