עד שיכולנו סוף סוף לנשום לרווחה בזכות החיסונים שפותחו נגד נגיף הקורונה - הגיעו הזנים החדשים של הקורונה ונאלצנו לצנן את ההתלהבות סביב החיסון. מאז, מחקרים נוספים הראו יעילות ברמה מסוימת של חלק מהחיסונים לקורונה נגד הזן הבריטי והדרום-אפריקאי, אך עם זאת, קיים עדיין חשש ממשי למוטציות נוספות שיתפתחו בהמשך ויהפכו את החיסונים העכשוויים לפחות יעילים. מומחים מדברים על מנה שלישית ורביעית, אחרים מדברים על התחסנות מחודשת כל שישה חודשים. כעת קבוצת מדענים מארה"ב טוענת כי ביכולתם לפתח חיסון אוניברסלי - המכונה Pancoronavirus, שיהיה יעיל עבור סוגים וזנים שונים של נגיף הקורונה. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

על פי דיווח של "הניו יורק טיימס", קבוצת המדענים שמפתחת את החיסון האוניברסלי ניסתה בעבר להשיג מימון מממשלת ארה"ב לפיתוח החיסון. הסיבה לכך היא שבזמנו, בשנת 2016, המעיטו בערכם של נגיפים ממשפחת הקורונה, שלא נחשבו לאיום ממשי, לפני פרוץ המגפה הנוכחית. אמנם נגיפים אחרים ממשפחת הקורונה גרמו למגפות באזורים מסוימים בעולם, כמו סארס ו-MERS, אך מרבית הנגיפים ממשפחת הקורונה גורמים להצטננות קלה ולכן לא ייחסו חשיבות רבה לפיתוח חיסון אוניברסלי. "הם אמרו שאין עניין ב"פאנקורונה", סיפרה מריה אלנה בוטצי, וירולוגית מ"ביילור קולג'" לרפואה.

היום, קצת יותר משנה לאחר שנגיף הקורונה החדש פרץ בסין והוביל למגפה עולמית, התמונה השתנתה. והחיסון האוניברסלי כעת הפך למבוקש במיוחד. 

חברת VBI Vaccines, המבוססת במסצ'וסטס, התחילה בפיתוח חיסון אוניברסלי לנגיף הקורונה כבר בקיץ שעבר. החברה יצרה חיסון בעל שלושה חלבוני "ספייק" משלושה סוגים של נגיף הקורונה. הם מצאו כי החיסון לא רק היה יעיל נגד שלושת סוגי הקורונה בעכברי מעבדה, אלא גם עבור וירוס וקורונה נוסף. נראה שהמדענים לא יודעים מה הוביל לכך להתפתחות הנוגדן הרביעי לסוג נוסף של וירוס הקורונה.

מוטציה של נגיף הקורונה (צילום: 123RF‏)
חיסון אחד שיהיה יעיל נגד סוגים וזנים שונים של וירוס הקורונה | צילום: 123RF‏

עוד במאקו בריאות:
>> חושבים לוותר על החיסון השני? כדאי שתדעו את זה
>> האם החיסון לקורונה יכול לגרום לדלקת בשריר הלב?
>> תפסיקו עם המנהג הזה – ומערכת העיכול תודה לכם

דניס ברטון ואריק טופול, ממכון סקריפס למחקר, פרסמו לאחרונה מאמר שקורא לפיתוח מתקדם של חיסון "פאן-וירלי" (pan-virus). יש סוג מיוחד של נוגדנים שיעילים נגד מגוון רחב של וירוסים מאותה משפחה. חיסון כזה למעשה עובד על בסיס רכיב מסוים שמשותף לנגיפי קורונה שונים ולכן הוא עשוי להיות יעיל נגד מגוון רחב יותר של נגיפי קורונה, כמו גם נגד זנים שונים של נגיף הקורונה, גם כאלו שטרם פרצו. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (10.02.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.