מחקר חדש בדק איזו תזונה יכולה להיות טובה יותר לירידה במשקל, כמו גם להפחתת השומן בגוף ולאיזון רמות הכולסטרול בדם. הם התמקדו בשתי תזונות: התזונה הטבעונית והתזונה הים-תיכונית, שהוכתרה פעמים רבות לתזונה הבריאה ביותר בעולם. 

תוצאות המחקר, שפורסמו בכתב העת הרפואי Journal of the American College of Nutrition, הראו כי תזונה טבעונית תורמת יותר למשקל, לרגישות לאינסולין ולרמות הכולסטרול בדם - בהשוואה לים-תיכונית. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במחקר השתתפו אנשים עם משקל עודף, אך ללא היסטוריה של סוכרת. במשך 16 שבועות, חצי מהמשתתפים צרכו תזונה טבעונית דלת שומן שכללה בעיקר פירות, ירקות, דגנים מלאים וקטניות. שאר המשתתפים צרכו תזונה ים-תיכונית שכללה בעיקר פירות, ירקות, קטניות, דגים, מוצרי חלב דלי שומן, שמן זית וצריכה מוגבלת של בשר אדום ושומן רווי. 

לאף אחת מהקבוצות לא הייתה מגבלה על כמות הקלוריות שהם צרכו והמשתתפים לא התבקשו לשנות הרגלים כמו צריכת תרופות או פעילות גופנית. לאחר מכן, המשתתפים התבקשו לחזור לתזונה הרגילה שלהם במשך ארבעה שבועות - ואז התבקשו לצרוך את התזונה של הקבוצה השנייה במשך 16 שבועות נוספים. כלומר, מי שהתחיל עם 16 שבועות של תזונה ים-תיכונית עשה מעין הפסקה של חודש ולאחר מכן עבר ל-16 שבועות של תזונה טבעונית.

צלחת בריאות (צילום:  Tatjana Baibakova, shutterstock)
טובה להורדת כולסטרול, לחץ דם ושומן בגוף | צילום: Tatjana Baibakova, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> חיסון לקורונה: הסיבה שכואב לכם במקום ההזרקה
>> 29 מתים: המדינה שהצליחה להשתלט על הקורונה
>> הוכח: התבלין הזה עוזר לשריפת שומן בגוף

תוצאות המחקר הראו כי:

  • משתתפים שצרכו תזונה טבעונית ירדו בממוצע כ-6 ק"ג - ואילו משתתפים שצרכו את התזונה הים תיכונית לא ראו שינוי ניכר במשקלם. 
  • משתתפים שצרכו תזונה טבעונית ירדו בממוצע כ-3.4 ק"ג יותר במסת השומן. 
  • התזונה הטבעונית הובילה לירידה ברמות הכולסטרול מסוג LDL (כולסטרול רע) - ואילו התזונה הים-תיכונית לא הובילה לשינוי ניכר בכולסטרול. 
  • רמת לחץ הדם ירדה בשתי התזונות - אך בתזונה הים-תיכונית הירידה הייתה משמעותית יותר.

חשוב לציין כי שתי התזונות נחשבות בריאות וכאלה שעוזרות לשמירה על המשקל ולמניעת מחלות לב וכלי דם, כמו גם סוכרת מסוג 2. אך מטרת החוקרים במחקר זה הייתה לנסות משהו שטרם נעשה - "ראש בראש" של שתי התזונות הבריאות הללו. החוקרים סבורים כי התזונה הטבעונית הובילה לירידה במשקל משמעותית יותר בעיקר בשל כך שהיא לרוב מאופיינת בצריכה קלורית נמוכה יותר, צריכה משמעותית יותר של סיבים תזונתיים, וצריכה מועטה של שומן רווי. בנוסף לכך, הם מאמינים כי תזונה ים-תיכונית תרמה פחות לירידה במשקל בשל צריכת דגים (שיכולים להכיל לא מעט שומן), מוצרי חלב ושמנים. 

אז אמנם תזונה ים-תיכונית טובה לבריאות הכללית ולמי שמחפש תזונה בריאה ומאוזנת כחלק מאורח חיים בריא, אך נראה שכשזה נוגע לירידה במשקל, ייתכן שעדיף לנסות את התזונה הטבעונית.