נכון לכתיבת שורות אלו, מספר הנדבקים בקורונה באיסלנד מתחילת המגפה עומד על 5,970, מספר המתים - 29. רוב חולי הקורונה במדינה החלימו וסך כל האנשים שהתאשפזו במחלקה לטיפול נמרץ עומד על כ-55 בלבד. למרות שמדובר במדינה קטנה שמונה רק כ-340 אלף תושבים, אין ספק שמדובר במספרים די נמוכים. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הסיבה העיקרית לניהול היעיל של המגפה על ידי הרשויות באיסלנד, על פי הדיווחים, היא בדיקות גנטיות נרחבות. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, באיסלנד הצליחו לעשות בדיקות דנ"א לכל מקרה הדבקה, בעזרת חברת deCODE, שמתמחה בביו-טכנולוגיה. מתחילת המגפה, הזמינה ממשלת איסלנד גם אנשים בריאים להיבדק, במטרה להבין יותר לעומק את ההדבקה הא-סימפטומטית. עד כה הצליחו לבדוק יותר מ-250 אלף דגימות, שמהוות יותר ממחצית מהאוכלוסייה באיסלנד. 

בדיקות דנ"א לנשאי קורונה עוזרות בין היתר להבין באיזה זן של הנגיף מדובר. כך הצליחו בבריטניה בחודשים האחרונים לאתר את מה שאנחנו מכנים היום "הזן הבריטי" (או "המוטציה הבריטית"). כך הצליחו גם לאתר לאחרונה באיסלנד 41 מקרים של "הזן הבריטי". אך בשל בדיקות קורונה נרחבות בשדות התעופה באיסלנד, הצליחו האיסלנדים לזהות במהירות את המקרים הללו ולעצור את שרשראות ההדבקה בזמן, כך שנראה שהזן לא הספיק להתפשט באוכלוסייה הכללית. 

לצד הבדיקות הגנטיות, חקירות אפידמיולוגיות אפשרו לממשלה להגיב ביעילות להתפרצויות. כך, בספטמבר 2020, הרשויות הצליחו לאתר התפרצות שמקורה בפאב מסוים בעיר רייקיאוויק, ובתגובה לכך נסגרו במהירות פאבים וברים לתקופה קצרה באזור. כך הצליחו להשתלט באופן יחסי על התפשטות המגפה באופן נקודתי, מבלי לעשות סגר כללי. 

המדינה שחשבה שניצחה את הקורונה (צילום: HARALDUR GUDJONSSON, AFP)
בדיקות למרבית האוכלוסייה. איסלנד | צילום: HARALDUR GUDJONSSON, AFP

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחים: הנגיף האסייתי שעלול להפוך למגפה הבאה
>> סובלים מבעיות בעיכול? אולי זאת הסיבה
>> מומחה חושף תסמין חדש: "לשון קורונה"

מובן שלאיסלנד יש יתרונות שאין במדינות אחרות, שעזרו לה להשתלט על המגפה - כמו אוכלוסייה קטנה והומוגנית מבחינה גנטית. אך יתרונות אלו יכולים גם לעזור להבין טוב יותר כיצד נגיף הקורונה מתפשט באוכלוסייה. ממידע שפורסם עד כה, נמצא כי כמחצית מהאנשים שנמצאו חיוביים לקורונה באיסלנד היו א-סימפטומטיים. מידע נוסף שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine הראה כי ילדים מתחת לגיל 10 נדבקו פחות בהשוואה לבני נוער ומבוגרים. 

למרות שהמגפה לא נעלמה מגבולות איסלנד, נראה שהמדינה הצליחה להשתלט עליה, עם אפס מאושפזים במחלקות לטיפול נמרץ (נכון לחודש ינואר) וכ-16 מקרים על כל 100 אלף תושבים. מה שיכול להצביע על כך שהשיטה המדעית של איסלנד, של בדיקות דנ"א נרחבות, כמו גם טיפול נקודתי ומהיר בהתפרצויות, עזרו משמעותית לתוצאות האופטימיות הללו. למרות שבמדינות גדולות יותר בהחלט קשה יותר לבצע בדיקות נרחבות כמו באיסלנד, אין ספק שמדינות קטנות יכולות ללמוד דבר או שניים מהתנהלותה של איסלנד.

באפליקציית איזי ריכזו את כל המקומות בהם תוכלו להתחסן נגד קורונה:

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (20.01.2021) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.