דיאטות עשירות בחלבונים, כמו הדיאטה הקטוגנית, הפכו בשנים האחרונות לטרנד של ממש בכל העולם. אך למרות שחשוב לצרוך חלבונים כחלק מתזונה מאוזנת שמכילה את כל אבות המזון - צריכה מוגזמת של חלבונים עשויה להוביל לתופעות לוואי פחות רצויות. זה אמנם לא יוביל לסכנת חיים, אבל כדאי להיות מודעים לסימנים שמעידים על כך שאולי אתם צריכים למתן את כמות החלבונים שאתם צורכים. הנה סימנים שכדאי להכיר:

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

 1. עלייה במשקל

  אמנם ישנן לא מעט דיאטות שמעודדות צריכה מרובה של חלבון לירידה במשקל, אך תוצאה זו עלולה להיות טובה רק לטווח הקצר. בטווח הארוך, זה יכול להוביל לעלייה במשקל, במיוחד אם אתם צורכים יותר מדי חלבונים. כי כל צריכה מרובה של קלוריות (מבלי לשרוף כמות גבוהה יותר של קלוריות) תוביל בסופו של דבר לעלייה במשקל. במיוחד אם אתם צורכים חלבונים עתירי קלוריות ושומן, כמו גבינות שמנות ובשר שומני. מחקר שפורסם ב-2016 הראה שעלייה במשקל קשורה לתזונה שבה חלבונים החליפו פחמימות אך פחות בתזונה שבה חלבונים החליפו שומנים. 

  אם גם אתם ניסיתם דיאטה עשירה בחלבונים ושמתם לב שעליתם במשקל, מומלץ לעבור לתזונה מאוזנת יותר שמכילה את כל אבות המזון - חלבונים רזים, דגנים מלאים, פירות וירקות. מובן שגם כדאי להיוועץ בדיאטן קליני שימליץ לכם על תזונה מותאמת אישית בהתאם לצרכים שלכם.
  משקל (צילום: Monthira, shutterstock)
  עלייה במשקל יכולה להיגרם מתזונה מוגזמת של חלבונים | צילום: Monthira, shutterstock

 2. בעיות בעיכול

  תזונה עשירה בחלבונים עשויה להוביל לבעיות בעיכול ובעיקר לעצירות ולשלשולים. הסיבה לכך היא שדיאטה עשירה בחלבונים לרוב דלה בפחמימות ולפיכך עשויה להיות גם דלה בסיבים תזונתיים - וזה יכול להוביל לעצירות. מומלץ לשתות הרבה מים, לצרוך מזון עשיר בסיבים תזונתיים וגם כדאי לעקוב אחר תדירות היציאות שלכם, אם אתם צורכים תזונה עשירה בחלבונים. 

  >> 8 סימנים שאתם אוכלים יותר מדי פחמימות

  תזונה עשירה בחלבונים עלולה להיות מאופיינת בצריכה מוגזמת של מזון מעובד או של מוצרי חלב, בשילוב עם צריכה דלה של סיבים תזונתיים. כל אלה יכולים להוביל לשלשולים. הסיכוי שזה יקרה עולה אם אתם צורכים הרבה מזון מטוגן או אם אתם רגישים ללקטוז. כדי למנוע שלשולים, מומלץ לשתות הרבה מים, לצרוך במתינות מזון מטוגן (אפשר כמובן גם לוותר עליו לחלוטין), להימנע ממשקאות שמכילים קפאין ולצרוך סיבים תזונתיים. 
  אישה יושבת בשירותים (צילום: Kittisak Jirasittichai, shutterstock)
  עצירות ושלשולים יכולים להיות סימנים לצריכה מוגזמת של חלבונים | צילום: Kittisak Jirasittichai, shutterstock

 3. ריח רע מהפה

  סביר להניח ששמעתם על תופעה של ריח מוזר מהפה בקרב אנשים שעושים דיאטות עשירות בחלבונים כמו התזונה הקטוגנית, שמאופיינת בצריכה של הרבה חלבונים, הרבה שומן ומעט פחמימות. הסיבה לכך היא שהגוף נכנס למצב של קטוזיס שמאופיין ברמות גבוהות של קטונים בגוף. אחד מהם הוא אצטון, שלרוב מופרש דרך מערכת השתן והנשימה. נוכחות האצטון יכולה להוביל לריח פה לא נעים. אז אם אתם מרגישים ריח לא נעים בפה שמזכיר אצטון, ייתכן שצרכתם יותר מדי חלבונים ומעט מדי פחמימות. אתם יכולים להקפיד על שטיפות פה, אך לא בטוח שזה יעזור להסיר את הריח. חשוב לצרוך הרבה מים, לצחצח שיניים בתדירות גבוהה יותר וללעוס מסטיק במידת הצורך. 

  עוד ב-mako בריאות:
  >> הסימנים הפחות ידועים שמעידים על אינטליגנציה
  >> זה מה שיקרה לגוף שלכם כשתפסיקו לאכול בשר אדום
  >> בעקבות מות בת ה-40: הסימנים שאסור להתעלם מהם

 4. התייבשות

  כשאתם צורכים הרבה חלבונים, הגוף מסלק עודפי חנקן, יחד עם נוזלים ומים. וזה יכול להוביל למצב של התייבשות, גם אם לא הרגשתם צמאים יותר מהרגיל. ממחקר שפורסם ב-2002, נמצא כי ככל שספורטאים צרכו יותר חלבונים, כך היו להם פחות נוזלים בגוף. מנגד, מחקר שפורסם ב-2006 הראה כי לצריכת חלבון יש השפעה מאוד זניחה על הנוזלים בגוף. המחקרים לא מציגים תשובה חד משמעית, אך אין ספק שתמיד כדאי לשתות הרבה מים, במיוחד אם אתם צורכים הרבה חלבונים ובמיוחד אם אתם מתאמנים הרבה.

  שותה מים (צילום: Africa Studio, shutterstock)
  חשוב לשתות הרבה מים | צילום: Africa Studio, shutterstock


 5. מחסור בסידן

  אנשים שצורכים תזונה עשירה בחלבונים עשויים לסבול ממחסור בסידן, במיוחד אם הם צורכים הרבה חלבון מן החי, כמו בשר. מחקרים שנעשו בנושא הראו תוצאות שונות; ישנם מחקרים שהראו קשר בין צריכה גבוהה של חלבונים לבריאות לקויה של העצמות ואילו אחרים הראו כי אין קשר בין השניים. כך שבינתיים קשה לדעת אם זה בהכרח יכול לקרות, אך נראה שזה עשוי להיות אפשרי.