עודף משקל הוא עניין שמטריד אנשים רבים. פרט להיבטים של דימוי גוף, למשקל יתר יש השפעות בריאותיות רבות: מחקרים קושרים משקל יתר למחלות לב ויתר לחץ דם, סוכרת סוג 2, סוגים מסוימים של סרטן ובעיות פוריות. בגלל בעיות אלו השמנת היתר החולנית זכתה לכינוי "המגפה של המאה ה-21".

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

כיום ידוע שהשמנה נובעת לא רק מאכילה מופרזת ומפעילות גופנית מועטה, אלא גם מגורמים אחרים כמו מיעוט שעות שינה, הפסקת עישון, נטילת תרופות ועוד. כעת, מחקרים חדשים קושרים בין השמנת יתר לגורם סביבתי שאנחנו מכירים מהקשרים אחרים – אוויר מזוהם.

משמינים, ולא מאוכל

בעשורים האחרונים חלה עלייה באחוז האנשים שסובלים מעודף משקל בעולם. התופעה חריפה במיוחד בארה"ב, שבה 67 אחוז – שניים מכל שלושה אנשים – מוגדרים כבעלי משקל עודף. הנתונים לא מעודדים גם מחוץ לארץ המקדונלדס והקוקה-קולה: מחקר מקיף שבדק את נתוני ההשמנה בעולם מצא שהחל משנות השמונים, ישנה עלייה בכמות הסובלים מעודף משקל גם בקרב ילדים במדינות המתפתחות.

עלייה במשקל נקשרת למגוון גורמים גנטיים, התנהגותיים וסביבתיים. באשר לאחרונים, מחקר שנערך לאחרונה מראה שגם לזיהום האוויר עשויה להיות השפעה על המשקל. המחקר נערך בבייג'ינג – עיר שסובלת מערפיח ומזיהום אוויר חריג במשך רוב ימות השנה - ובחן כיצד זיהום האוויר משפיע על משקלן של חולדות הרות ושל גוריהן.

כפות רגליים עומדות על משקל שחור ברקע לבן (צילום: jupiter images)
זיהום אוויר פוגע בתפקוד המטבולי - ובסופו של דבר גורם לעלייה במשקל | צילום: jupiter images

עוד ב-mako בריאות:
>> סרטן השד: מה שנחשפנו אליו בילדות מעלה את הסיכון
>> מתכננים לצאת לטרק בחו"ל? זה יכול לקרות לכם
>> הכי לא קנאביס: החומרים הכי ממכרים בעולם

במסגרת המחקר חולקו החולדות לשתי קבוצות והונחו בתאים נפרדים. קבוצה אחת נחשפה לאוויר מזוהם בחומר חלקיקי (PM2.5, כלומר – חלקיקים שקוטרם אינו עולה על 2.5 מיקרון, שהוא אלפית המילימטר) והקבוצה השנייה נחשפה לאוויר ללא זיהום. למעט הבדל זה, החולדות היו נתונות לתנאים זהים. שבועיים לאחר תחילת הניסוי כבר נמצאו הבדלים בין הקבוצות: חולדות הרות שנחשפו לזיהום האוויר היו כבדות ב-7 אחוזים יותר בהשוואה לחולדות מקבוצת הביקורת. ממצא זה התחזק לאורך זמן, ולאחר 19 יום הפער גדל ל-15 אחוז. בנוסף, נמצא כי איבריהן הפנימיים היו כבדים יותר, רמות הכולסטרול הרע היו גבוהות יותר ב-51 אחוז ורמות הכולסטרול הטוב היו נמוכות יותר ב-21 אחוז.

השפעות הזיהום על המשקל נמצאו גם בקרב הוולדות. שמונה שבועות לאחר ההמלטה, גורים שנחשפו לזיהום היו כבדים יותר בהשוואה לגורים מקבוצת הביקורת. ממצא זה היה בולט במיוחד בקרב זכרים. בנוסף, האיברים הפנימיים (ריאות, כבד, טחול ולב) של גורים אלו היו כבדים יותר. 

דיאטת אוויר נקי?

מהן הסיבות הביולוגיות לעלייה במשקל החולדות? החוקרים מסבירים כי חשיפה ממושכת לזיהום אוויר מתבטאת בדלקת בכלי הדם ובדרכי הנשימה ומשפיעה על גידול הרקמות, הגברת תהליכי חמצון ועודף שומנים. כל אלו יכולים להוביל לפגיעה בתפקוד המטבולי - ובסופו של דבר, לעלייה במשקל.

האם ניתן לומר שבידינו אמצעי חדש ופשוט לטיפול בבעיית ההשמנה? לטענת החוקרים, למרות שלזיהום אוויר ישנה השפעה ביולוגית והתנהגותית, עלייה במשקל עדיין נובעת בראש ובראשונה מאכילת יתר וממיעוט בפעילות גופנית. כמו כן, משום שהמחקר נערך בחולדות, יש להיזהר מהשלכת ממצאיו גם לבני אדם. כך או כך, אוויר נקי הוא מצרך חיוני לבריאות האדם מסיבות רבות נוספות -  ולכן יש להמשיך ולעשות הכול כדי שבני האדם ברחבי העולם יוכלו ליהנות ממנו.

* הכתבה הוכנה בשיתוף "זווית - סוכנות ידיעות למדע ולסביבה", המקדישה שבוע לקשר בין בריאות לסביבה, במהלכו נפרסם כתבות חדשות שסוקרות את המחקרים החדשים והמעניינים ביותר בתחום, מהארץ ומהעולם, שעוסקים בנושאים שנמצאים בתפר שבין הבריאות לסביבה.

>> מה הקשר בין גיל קבלת הווסת לסרטן השד