כולם רוצים להיות שזופים, כולם יודעים שהמחיר עלול להיות סרטן עור – ועכשיו כולם צריכים לקוות שהתגלית המדעית הזאת תהפוך במהרה למוצר על המדף: תרופה שגורמת לעור "לחשוב" שהוא נחשף לשמש ולהתכהות בהתאם. שיזוף ללא נזקים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

צוות פיתוח מבית החולים הכללי במסצ'וסטס מאמין שהתגלית שלו עשויה למנוע מקרים רבים של סרטן עור ואפילו להאט את השפעת הגיל על המראה שלנו. למיעוט באוכלוסייה מדובר בחדשות גדולות אפילו יותר, כי התרופה עובדת גם על ג'ינג'ים.

כדי להבין את אופן הפעולה של התרופה, צריך לזכור ששיזוף הוא בעצם נזק שנגרם לעור כתוצאה מחשיפה לקרינת UV, שגורמת לנו לייצר מלנין – פיגמנט כהה שתפקידו להגן עלינו מהקרינה המסוכנת. התרופה החדשה היא למעשה קרם שמתניע את תהליך ייצור המלנין בלי מעורבות של קרינה כלשהי.

ד"ר דיוויד פישר, ממובילי המחקר, אמר בראיון לאתר הבי.בי.סי: "מתחת למיקרוסקופ ניתן לראות שמדובר במלנין אמיתי. התרופה ממש גורמת לעור להגיב כאילו הוא נחשף לקרינת UV".

עוד ב-mako בריאות
>> מזיעים בלילה? לגמרי לא בטוח שזה בגלל החום
>> למה בעצם הדיאטות שלנו אף פעם לא עובדות?
>> קריעת תחת: תרגילים לישבן מעוצב ומוצק

מיטות שיזוף חושפות את העור לקרינת UV מלאכותית, וכבר לפני כשלוש שנים הוגיע משרד הבריאות כאן בישראל כי השימוש בהן "מסרטן באופן ודאי". כלומר, הפיתוח החדש עשוי לאפשר לראשונה שיזוף אמיתי – בניגוד לשיזוף המזויף שמספקים תרסיסים שונים – ללא הסכנה הנלווית. אלא שהמוטיבציה האמיתית, לדברי פישר, אינה פיתוח של מוצר קוסמטי אלא מלחמה בסרטן העור: התגלית ממסצ'וסטס עשויה לשמש כזרז לייצור מלנין בקרב אנשים שנמצאים בסיכון. "זה אסטרטגיה חדשה בהגנה על העור מפני קרינת UV. ידוע שפיגמנט כהה מקטין את הסיכון לסרטן עור, וזאת יכולה להיות התקדמות עצומה".     

בסופו של התהליך מקווים החוקרים ליצור שילוב בין התגלית שלהם לקרם הגנה, ובכך לייצר חזית כפולה נגד סרטן. ד"ר מתיו גאס, חבר התאגדות הדרמטולוגים הבריטית, מסר לבי.בי.סי: "זאת גישה חדשנית. עדיין צריך לערוך מחקרים רבים לפני שניתן יהיה ליישם את הטכנולוגיה החדשה על בני אדם, אבל אין ספק שזה מעלה אפשרויות מעניינות".       

via GIPHY