חומר מסוכן לבריאות הציבור ולבריאותם של בעליי החיים רוסס ככל הנראה על ידי חברה קבלנית שפעלה בגן סאקר בשבוע שעבר (29.4). לפי סגן ראש העיר אריה קינג, שמיהר לפרסם התרעה בנושא, מדובר בחומר מסוג "דוקטלון", שלדבריו עלול לסכן את הציבור גם ימים ושבועות לאחר שרוסס.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"סיכון העיקרי שטמון בדוקטלון הוא לא סרטן כאמור - אלא הרעלה"

"מדובר בחומר המשמש בעיקר לטיפול בעשבייה – בגינות ציבוריות ובשטחים חקלאיים", מסביר פרופ' יונה אמיתי, מומחה ברפואת ילדים וטוקסיקולוגיה, קופ"ח מאוחדת ואונ' בר אילן. "אף שהוא בהחלט רעיל לבני אדם, חשוב להבהיר כי הסיכוי להרעלה בקרב מי שאינו בא במגע ישיר עימו – נמוך יחסית. החומר מסוכן בעיקר עבור מדבירים שמשתמשים בו באופן קבוע ולא זהיר. כאשר אדם פוגש בחומר באמצעות בליעה, שאיפה או מגע עורי עלולה להיגרם פגיעה במערכת העיכול שמובילה לשלשול, הקאות, כאבי בטן, צריבה בפה ועוד. שאיפת החומר עלולה לגרום גם לפגיעה ריאתית קשה. כמו כן, באמצעות חשיפה ממושכת שחלה במשך שנים, עלולה להיגרם פגיעה נוירולוגית מסוג פרקינסון, וישנן עדויות מחקריות שלפיהן הדוקטלון עלול להגביר את הסיכון לסרטן מסוג לימפומה. אולם, הסיכון העיקרי שטמון בדוקטלון הוא לא סרטן כאמור - אלא הרעלה חריפה או כרונית".

אף שתסמינים אלה אינם שכיחים בעת חשיפה מזדמנת ולא ישירה לדבריו, פרופ' אמיתי מציין החומר מסוכן פי כמה לבעליי חיים, כיוון שאלה עלולים לבוא עימו במגע ישיר.  

ד"ר מרינה תמיר, טוקסיקולוגית, מוסיפה: "עד כמה שידוע לי החומר נאסר לשימוש בארץ. מפתיע אותי לשמוע שבחרו להשתמש בו באזור ציבורי. מדובר בחומר המשמש גם לטיפול בעשבייה וגם כנגד חרקים ומזיקים שונים בעיקר פרעושים. החומר עלול לגרום לפגיעה בבני אדם ובבע"ח, בין היתר הוא עלול לגרום לסרטן חמור בקרב ילדים. 

"זהו גן מרכזי שמשמש את כל תושבי ירושלים ואף תיירים" מספר יואב גיל, פעיל ירושלמי. "יש בו מתקני כושר וספורט, ספסלים, מסלולי ריצה ואופניים וגינת כלבים. משפחות מגיעות אליו לפיקניקים על הדשא. לאחרונה המקום עובר שדרוג שיכלול מתקני ספורט חדשים, ספסלים, עצים ותאורה".

יו"ר מינהל קהילתי לב העיר ד"ר אופיר לנג: "חשוב להדגיש כי מדובר במיקום נקודתי בלבד בגן סאקר. המקרה מוכר לעירייה שכבר מגדרת את המקום ומבצעת פעולות שטיפה וטיהור של האזור המגודר. הקבלן פעל בניגוד לנהלים והוזמן בעקבות כך לשימוע. 

עוד ב-mako בריאות:
>> נגמרה הקורונה והתחיל הצינון: למה כולם חולים?
>> מצחצחים שיניים אחרי הקפה של הבוקר? טעות
>> 10 כללי האכילה שיגרמו לכם להרגיש מעולה
   

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "המקרה מוכר לעירייה, שתפעל במיידי לגדר את המקום ולבצע פעולות שטיפה וטיהור לאזור המדובר. יש לציין כי מדובר בקבלן שפעל בניגוד לנהלים והוזמן בעקבות כך לשימוע". 

משרד הבריאות: "השימוש בחומרי הדברה/ריסוס והאישור או האיסור לשימוש בהם הינו בתחום האחריות והסמכות של המשרד להגנת הסביבה. השימוש בתכשיר דוקטלון וכל תכשירי ההדברה המכילים את חומר הפעיל PARAQUAT אסורים לשימוש. לנוכח תלונה על שימוש החומר שהגיעה למשרד הבריאות, המשרד פנה לנציגי עיריית ירושלים.

משרד הבריאות מבהיר כי על רשויות מקומיות להשתמש אך ורק בתכשירי הדברה מותרים לשימוש במרחב הציבורי (לפי הוראות התווית של התכשיר)".