המקרה התרחש לפני כשנתיים. א', 49, איש עסקים תושב מרכז הארץ, נהג מעת לעת לרכוב על אופניו. באחד הערבים יצא לרכיבה ממושכת וכשחזר הביתה חש בכאבים ובלחץ בחזה.

הוא חש ברע והגיע למוקד קופת חולים מכבי. שם בוצעה לו בדיקת אק"ג שנמצאה תקינה. הרופא ציין בדו"ח הרפואי שהוא סובל מאי נוחות ומיחושים בזרוע שמאל, ואילו האחות שבדקה אותו כתבה: "סובל מלחץ בחזה המקרין ליד שמאל".

יום לאחר מכן הוא שוב חש ברע. הוא ניגש למוקד קופ"ח מכבי ושוב התלונן על כאבים בחזה, אך גם הפעם שוחרר לביתו בלי לקבל טיפול רפואי או הפניה לחדר מיון.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

שבוע לאחר מכן במהלך טיול רגלי באחד הנחלים בארץ הוא חש ברע והתמוטט. למקום הגיעה יחידת החילוץ של חיל האוויר 669 ואנשיה נאלצו לקבוע את מותו.

בכתב התביעה שהגישו אלמנתו וילדיו של א' באמצעות עו"ד מורן אברהמי-יום טוב לבית משפט השלום בהרצליה נגד קופ"ח מכבי נטען כי שורה של מחדלים ורשלנות של הצוות הרפואי גרמו למותו של אבי המשפחה בטרם עת.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של קרדיולוג מומחה שקבע כי היה על הצוות הרפואי במוקד מכבי לשלוח את א' מיד לחדר המיון בבית החולים שכן במקרה שלו היה מדובר 'בפצצה מתקתקת' והיה מקום לחשוד שמדובר באירוע לבבי המחייב בדיקה בבית החולים. "הנתבעת התרשלה בכך שלא הפנתה את המנוח להמשך בירור והשגחה בחדר המיון לצורך ביצוע תרשימי אק"ג חוזרים והן לצורך בדיקות דם", נכתב בחוות הדעת. אם היה א' נשלח לבית החולים, קבע המומחה, חייו היו ניצלים.

עו''ד מורן יום טוב אברהמי (צילום: גיל טרנוס)
עו''ד מורן יום טוב אברהמי | צילום: גיל טרנוס

בכתב התביעה נטען כי הצוות הרפואי התרשל וכשל בכך שלא הבחין ש-א' סבל מאירוע של אוטם בלב ולא שלח אותו מיידית לבית החולים. עוד נטען כי מותו הפתאומי היכה כרעם ביום בהיר בבני משפחתו, וכי הם עדיין לא הצליחו לחזור למסלול החיים הרגיל ומלאים ייסורי מצפון שמא היו יכולים להילחם יותר עבורו.

עוד ב-mako בריאות:
>> הטעות שאתם עושים בחדר השינה
>> חוששים כל הזמן שיש לכם ריח פה? אולי זו הסיבה
>> הדבר הזה יכול לגרום לכם לנפוח יותר

מכבי: "המטופל חזר הביתה על דעת עצמו - יש לדחוף את התביעה על הסף"

בכתב ההגנה שהגישה קופ"ח מכבי נטען כי יש לדחות את התביעה על הסף. אין קשר סיבתי בין מותו לצוות הרפואי שטיפל בו במוקד, שכן הוא קיבל טיפול ראוי על פי הסטנדרטים הרפואיים המקובלים ולא נפל כל דופי בעבודתם.

במכבי מטילים את האחריות על א' שבחר לחזור על דעת עצמו הביתה לאחר שהיה במוקד ובחר לבצע פעילות גופנית (הטיול בנחל) וליטול על עצמו סיכון במודע וכי הוא האשם במה שקרה.

"יש לייחס למנוח אשם תורם בשיעור של 100 אחוז", טענו במכבי. הם הכחישו מכל וכל את הטענות וביקשו לחייב את התובעים בהוצאות משפט.