בן 78 מאשקלון לא האמין שבית החולים ברזילי "יהרוג" אותו בעודו בחיים. תחילת הסיפור הקפקאי לפני כשנה וחצי. א' טופל במרפאת כאב בבית החולים ועבר ניתוח, שבסופו קיבל דו"ח ניתוח. מאחר ואינו יודע קרוא וכתוב, ניגש א' עם המסמך הרפואי לרופאת המשפחה שתסביר לו במה מדובר. למרבה ההפתעה, הרופאה הסבירה לו כיט הדו"ח פוסק כי הוא נפטר במהלך הניתוח.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"כשהרופאה ראתה מה כתוב היא הסתכלה עליי ורעדה. אמרתי לה 'מה יש לי? מחלת לב?' היא לא ענתה לי וקראה מיד למנהלת הקופה ולעובדים. שאלתי אותה מה קרה. היא אמרה לי שכתוב שנפטרתי על שולחן הניתוחים", תיאר א' בתצהיר שהגיש לבית המשפט; "רצתי מהר הביתה כדי להיות בטוח שאשתי והילדים לא קיבלו את ההודעה שאני מת".

 עוד ב-mako בריאות
>> כך תהפכו לאנשים של בוקר ב-7 צעדים פשוטים
>> אחרי בהלת הקפה: העופרת בכל מקום
>> נמצאה הסיבה לכך שאתם שמאליים וזה לא המוח

בכתב התביעה שהגיש א' לבית משפט השלום ברחובות נגד בית החולים ברזילי ומשרד הבריאות, הוא סיפר על עגמת הנפש שחווה כתוצאה מהמקרה, וזו שבגינה הוא דורש פיצוי: "מהרגע שקרה המקרה אני חצי בן אדם, ממש השתגעתי מכל הדבר הזה. שלחו אותי לפסיכיאטרית שנתנה לי עשרות כדורים", העיד א' בבית המשפט.

אילוסטרציה
הניתוח עבר בהצלחה, החולה עודכן כי הוא נפטר | צילום:

הפרקליטות שייצגה את משרד הבריאות ובית החולים טענה בכתב ההגנה שמדובר בתביעה קנטרנית וטורדנית ושבסך הכול מדובר בטעות טכנית שנובעת ממערכת מחשוב חדשה שהוטמעה בבית החולים באותם הימים. עוד נטען בכתב ההגנה כי א' הוא אדם שסובל מבעיות נפשיות, ושקבלת התביעה עלולה לגרום לאנשים נוספים להגיש תביעות דומות.

השופט אייל באומגרט ששמע את עדותו של א' ומנגד את טענות המדינה טען כי לא מדובר בתביעה קנטרנית, וכי אדם שמקבל הודעה כזו עלול לקבל זעזוע רגשי, גם אם סבל בעברו מבעיות נפשיות. בנוסף, ציין השופט כי טעות טכנית לא מצדיקה מקרה שכזה, וכי חובה על הנתבעת לוודא שההודעה שנמסרה לחולה היא נכונה, בטח ובטח כשמותקנת במקום מערכת מחשוב חדשה. השופט חייב את משרד הבריאות לפצות את א' בסכום של 12 אלף שקל ועוד כ-3,000 שקל הוצאות משפט.

 

 

וגם: 10 סוגי סרטן שאפשר למנוע