מקרה שקרה בבריטניה ממחיש את החשיבות של אבחון מוקדם והעלאת המודעות לתסמינים של סרטן המעי הגס. בן 30 סבל במשך חודשים מתסמינים במערכת העיכול, ביניהם כאבי בטן, עצירות והקאות. הטיפול שניתן לו כלל בעיקר חומרים משלשלים, כיוון שרופאיו חשבו שמדובר בעצירות שגרתית. בשלב מאוחר יותר התגלה שמדובר במחלה קשה הרבה יותר, אך זה כבר היה מאוחר מדי עבורו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בספטמבר 2019 ניית'ן פריצ'רד החל לסבול מכאבי בטן שנמשכו והחמירו. גם היציאות שלו החלו להשתנות והוא סבל מעצירות. הוא פנה לרופא המשפחה אך הבדיקות שעשה חזרו תקינות. חודשיים לאחר מכן ניית'ן המשיך לסבול מעצירות חריפה והתיאבון שלו ירד. "בהתחלה הוא ירד מעט במשקל. אבל עם הזמן, הוא בהדרגה ירד עוד במשקל", סיפרה ג'זמין, בת זוגו, בראיון ל"סאן" הבריטי. לדבריה, תוך חודשיים בלבד הוא השיל ממשקלו בין 12 ל-20 ק"ג. 

שלוש פעמים פנה לבית חולים - ויצא עם חומרים משלשלים בלבד

ניית'ן וג'זמין פנו לבית החולים בשל כאבים חריפים כתוצאה מהעצירות שסבל ממנה, אך הבדיקות שוב חזרו תקינות והרופאים שיחררו אותו עם חומרים משלשלים. פעמיים נוספות הם פנו לבית החולים בשל הכאבים שסבל מהם ובכל פעם התוצאה הייתה זהה; הבדיקות חזרו תקינות והוא נשלח הביתה עם חומרים משלשלים. "ידענו שזו לא רק עצירות, זה היה מתסכל", מספרת ג'זמין. הזוג ניסה לבקש שיבוצעו בדיקות נוספות, אך הרופאים ענו כי אין בדיקות נוספות אפשריות.

לבסוף, ניית'ן מצא את עצמו מאושפז בבית החולים בינואר 2020, לאחר שהתסמינים המשיכו להחמיר. סריקות חשפו כי הוא סובל מחסימה במעי. בבוקר שלאחר מכן הוא נאלץ לעבור ניתוח חירום ליצירת סטומה. בניתוח הסטומה יוצרים פתח בדופן הבטן, כך שהפרשות המעי יוצאות דרכו ולא דרך פי הטבעת. בפתח מחברים שקית האוגרת את ההפרשות של המעי. 

לאחר כמה ימים ובדיקות נוספות, הגיע סוף סוף האבחון, שהותיר את ניית'ן וג'זמין בתדהמה. תוצאות הביופסיה הראו כי מדובר בסרטן. מה שיצר את החסימה במעי כל הזמן הזה, היה למעשה גידול סרטני. הזוג נאלץ כעת להתמודד עם חדשות קשות אף יותר: לא רק מדובר בסרטן, אלא מדובר בסרטן בשלב מתקדם. הרופאים אמרו להם שהוא הספיק להתפשט לכבד ולדופן הקיבה. כשניית'ן אובחן, הוא כבר היה בשלב 4. 

אחוזי ההישרדות גבוהים כשמאבחנים בשלב מוקדם, אך בשלב הרביעי, אחוזי ההישרדות יורדים ל-10 אחוזים בלבד. "היינו בשוק, לא ציפינו לזה, כי הוא היה כל כך צעיר", שיתפה ג'זמין. ניית'ן התחיל בטיפול כימותרפי בסוף פברואר ואחרי שישה מחזורי טיפולים, נאמר להם כי הגידולים מתכווצים. אך למרבה הצער זה לא החזיק זמן רב, כיוון שהמחלה הייתה כבר בשלב מתקדם מדי והגוף של ניית'ן היה חלש והוא סבל מסיבוכים רבים. לבסוף גופו התקשה להילחם בזיהומים והוא לא יכול היה להמשיך עם הכימותרפיה. 

בדיקת סרטן מעי גס (צילום: Mark Anthony Ray / Shutterstock.com)
הבדיקות לסרטן מעי גס זמינות באנגליה רק מגיל 60 ומעלה | צילום: Mark Anthony Ray / Shutterstock.com

 עוד ב-mako בריאות:
>> כך הפכה פרדס חנה ליישוב הכתום היחיד בישראל
>> רעבים כל הזמן? אולי זאת הסיבה
>> נחש הופיע בחלום שלכם? זו המשמעות

בחודש אוגוסט ניית'ן קיבל את הבשורה הקשה שלא ניתן יותר לטפל בו והוא שוחרר לביתו. "השבועיים הראשונים היו קשים מבחינה רגשית", מספרת ג'זמין. בביתו הוא נאלץ להתנייד בכיסא גלגלים, בשל הרזון הקיצוני והחולשה בגוף. כשהשבועות חלפו, מצבו התדרדר במהירות. אביו, אמו ואחיו ליוו אותו בימים האחרונים של חייו. 

לאחר מותו של ניית'ן, ג'זמין החליטה לעשות כל שביכולתה כדי להעלות מודעות לבדיקות סריקה לאבחון מעי גס בקרב צעירים. הגיל המינימלי לבדיקות לאבחון מעי גס באנגליה עומד כעת על 60, אך משפחתו של ניית'ן פועלת כדי ששירותי הבריאות הלאומיים באנגליה (NHS) יאפשרו בדיקות חינמיות לאבחון המחלה בכל גיל. מט הנקוק, שר הבריאות של אנגליה, הסכים להוריד את הגיל המינימלי ל-50 כבר ב-2018, אך בפועל הבדיקות עדיין נעשות רק אצל אנשים בגיל 60 ומעלה.

"אם הבדיקות היו מתבצעות גם בגילים צעירים יותר, אני באמת ובתמים מאמינה שזה יכול לעזור אנשים", אומרת ג'זמין. בישראל כבר מגיל 50 ניתן לבצע בדיקות דם סמוי בקופות החולים. 

כיוון שאבחון מוקדם הוא קריטי להחלמה, חשוב לזהות את התסמינים לסרטן מעי גס:

  • שינויים בהרגלי היציאות: שלשול, עצירות, יציאות ריריות/רכות
  • דם בצואה או דימום רקטלי: הדם יכול להיות בצבע אדום, חום-אגוז ואף שחור.
  • חולשה כללית/אנמיה: בשל חוסר ברזל.
  • ירידה במשקל.
  • כאבי בטן.

אתם לא לבד - באפליקציית איזי ריכזו את כל הארגונים המסייעים בהתמודדות עם מחלת הסרטן: