נגיף חדש ממשפחת נגיף הסארס הקטלני שהתגלה בסין חצה לראשונה את גבולות המדינה והגיע לתאילנד. ב-8 בינואר השנה, רופאים בתאילנד אבחנו מטיילת סינית בדלקת ריאות ואישרו כי מקורה של הדלקת בנגיף חדש ממשפחת הסארס, שגרם לאחרונה ללא פחות מ-41 מקרים של דלקת הדומה לדלקת ריאות בסין ולמקרה מוות אחד.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

נגיף הסארס הופיע לראשונה בשנת 2002 בסין, החלה להתפשט באזורים שמסביב ומהר מאוד גם לחלקים שונים בעולם. מחלת הסארס עוררה בהלה רבה ברחבי העולם; כ-8000 בני אדם נדבקו, מתוכן כ-700 מתו. אך כבר בשנת 2003 הנגיף נעלם מעל פני האדמה, אך נראה שכעת וריאציה של הנגיף מאיימת לחזור.

דובר מטעם ארגון הבריאות העולמי אישר כי בדיקת מעבדה הוכיחה שבמקרה שהתרחש בתאילנד, אכן מדובר בנגיף ממשפחת הסארס. בנוסף לכך, הוסיף כי בקרוב ארגון הבריאות העולמי יארגן פגישת חירום בנוגע להתפשטות הווירוס החדש. גורמים רפואיים מסרו כי האישה שנדבקה נמצאת כרגע בתהליך שיקום.

אז מאיפה צץ הנגיף החדש? הרשויות המקומיות בעיירה ווהאן, היכן שהנגיף התגלה לראשונה, טוענות כי שוק דגים ופירות ים בעיר הוא ככל הנראה המקור להתפרצות. השוק נסגר כבר ב-1 בינואר.

מגפה בסין 2 (אילוסטרציה: gettyimages: China Photos / Stringer)
למצולמים אין קשר לכתבה | אילוסטרציה: gettyimages: China Photos / Stringer

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שאדל עשתה כדי לרדת במשקל
>> זהירות: המאכלים האלה יכולים לפגוע בעצמות
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם אם תפסיקו לשתות קפה

"ההתפשטות אינה מפתיעה"

ארגון הבריאות העולמי טוען כי אין זה מפתיע שהנגיף חצה את גבולות סין. "האפשרות למקרים במדינות אחרות לא הייתה בלתי צפויה והיא ממחישה מדוע ארגון הבריאות העולמי קורא לפיקוח והתכוננות במדינות אחרות", כתבו בהצהרה לתקשורת. כעת הרשויות בתאילנד נמצאות בכוננות ונעשות בדיקות בנמלי התעופה המקומיים לכל מטייל שמגיע מאזור ווהאן בסין.

אמנם ארגון הבריאות העולמי לא הכריז על מצב חירום ולא הטיל מגבלות על סחר עם סין או על מטיילים בדרך לסין – אך הם גם לא לוקחים זאת בקלות ראש. בהתאם להתפתחות המצב, ארגון הבריאות העולמי יקיים פגישות ויקבע בהמשך אם יש להכריז על מצב חירום בינלאומי – דבר שקורה רק כשמדובר במגפות המסוכנות ביותר.